Нови 6 починати од Западнонилска треска во Грција

Американската амбасада во Атина ги повика американските туристи во Грција да преземат превентивни мерки –средства зазаштита од инсекти, носење долга облека, избегнување на области...

Нов Зеланд: Министерка замина на породување – на велосипед

Џули Ен Гентер, актулена министерка за правата на жените од редовите на „Зелената партија“, утрово замина во болница каде треба да се породи –...

Петта жртва на западнонилска треска во Грција

Бројот на смртни случаи од вирусот на западнонилска треска во Грција денеска се зголеми на 5, соопшти Центарот за превенција и контрола на болести....

Заболен од рак ќе добие 290 милиони отштета од „Монсанто“

Американската агрохемиски гигант„Монсанто“ треба да му исплати 290 милиони долари на градинарот Дин Џонсон, кој тврди дека поради ракувањето со хербицидт „Roundup“ заболел од...

„Ослободување на Скопје“: утре нов филм за прскањето против комарци

Авиони кои ќе прскаат против комарци, утре во 5 часот ќе полетаат од спортскиот аеродром, при што ќе биде снимено и „ново“ видео како...

Во Македонија нема западнонилска треска, во соседството – смртни случаи

Лабораториките испитувања покажаа дека двете лица (дете и жена) немаат вирус на западнонилска треска, соопшти д-р Гордана Кузмановска од Институтот за јавно здравје на...

Два нови случаи на „Западнонилска треска“ во северна Грција

Два нови случаи на вирусот „Западнонилска треска“ се регистрирани грчката област Централна Македонија, со што вкупниот број достигна шест, објави новинска агенција АНА-МПА. Од почетокот...

Вратоврската штетна за работата на мозокот!?

Грчкиот премиер Алексис Ципрас предизвика внимание поради неговото одбивање да носи кравата на официјални средби и тоа го објаснуваше со неговата намера, да стави...

Српски пензионер продава бубрег за да плати сметка за струја

72-годишниот пензионер Стојадин Митиќ од Ниш г понуди на продажба бубрег , за да ги плати сметките за електрична енергија. Митиќ гдал оглас преку социјалните...

Гејтс: Ќе умрат 30 милиони луѓе од голема епидемија!

Бил Гејтс издаде сериозно предупредување за можна смртоносната болест која би можела да убие повеќе од 30 милиони луѓе за само неколку месеци. Основачот на...

Последни вести

Претседателот Иванов ги разочара провладините медиуми што ширеле лажни вести

Претседателот Иванов ги демантираше шпекулациите на Дојче Веле, Либертас.мк и други провладини медиуми кои вчера "забележаа" промена во ставот на шефот на државата за...

Мендух Тачи излетал со возило кај охридскиот аеродром

Лидерот на Демократската партија на Албанците Мендух Тачи утринава имал тешка сообраќајна несреќа откако возилото во кое се возел излетало од патот на...

Хан не сака да н’е вика ПЈРМ, претпочита Северна

,,За жал сѐ уште морам да ја користам кратенката ПЈРМ,  Поранешна Југословенска Република Македонија, иако воопшто не ми се допаѓа. Вие , граѓаните ќе...

Јанушев: Можен фалсификат на референдумот, граѓаните да го спречат

Се’ погласни се шпекулациите дека СДСМ е подготвена да се дрзне и на фалсификат на самиот референдум, предупреди од собирот во Велес Генералниот секретар...