Чудесно: Изведба на „Македонско девојче“ од хор во Јордан (ВИДЕО)

Една од најпознатите песни на Јонче Христовски, „Македонско девојче“, како дел од репертоарот на музичкиот ансамбл „Дозан ва автар“ од Јордан, која промовира хорска...

Мајката на Александар Македонски инспирира грчка модна ревија во Париз

Неколку дена пред митингот во Атина против зборот „Македонија“ во името на северниот сосед на Грција, грчкиот моден дизајнер Ласкарис ја претстави во Париз...

Ориѓански: Аеродром „Леб и сол“ има фина смисла

Аеродромот Александар Велики кој што владата го преименувала во Аеродром Скопје требало да добие помодерно име, смета музичарот Златко Ориѓански кој важи за силен...

Ладино пејачка со корени од Битола ја афирмира Македонија меѓу Евреите

Сара Ароесте, јудео-шпанска музичарка родена во САД, ладино пејачка и промотор на сефардската еврејска музика и културно наследство, во подолго интервју за блогот „Џускул“...

Крај на драмата во два чина, Дац си заминал сам

Драган Спасов Дац, в.д директорот на Македонскиот народен театар не ја почекал владината одлука за смена. Денеска си поднесол оставка од функцијата, откако синоќа, во...

За актерот Кирил Поп Христов, Македонија може да се вика и Дизниленд!

Ставот на македонскиот актер Кирил Поп Христов за името на државата Македонија од која замина за Еквадор пред 3,5 години, а дојде во средината...

Бегалците од Алкатраз пред 55 години, сепак, преживеале!

На 11 јуни 1962 година Френк Морис и браќата Англин - сите ограбувачи на банки – успеале да избегаат од најбезбедниот американски затвор Алкатраз....

Актерката Ирена Ристиќ „проплака од среќа“ за пратеничките патни трошоци

Актерката и граѓанска активистка Ирена Ристиќ на многу оригинален начин реагира на најавата дека неделава во собраниските комисии треба да се разгледуваат двата закони...

Каролина на плажа во Мексико

Најголемата македонска музичка ѕвезда пренесе на социјалните мрежи како го минува медениот месец. Каролина Гочева и момчето, Михаул Корубин се во Мексико и на...

“Родно семе да остане” стотици илјади евра пак во (в)етер

Македонската радиотелевизија како носител на конкурсите за финансирање македонска музика објави нов список со примени и одбиени композиции. Пред неполни два месеца...

Последни вести

Бугарски пратеник набркан поради критики за договорот со РМ

Бугарското национално собрание гласаше вчера за отстранување на пратеникот на социјалистичката партија, Валери Жабљанов, од местото заменик претседател на парламентот. Жабљанов, како што пренесуваат медиумите,...

Панчевски бара колегата судија Рибарев да биде маж за АКМИСОТ

Екс претседателот на скопски Кривичен суд, Владимир Панчевски го повикува поранешниот в.д. претседател Стојанче Рибарев, да објасни зошто во извештајот за „чешлањето “ на...

Хан: До лето, препорака за почнување преговори со ЕУ

Европската унија ќе препорача започнување преговори за пристап со Албанија и Република Македонија, проширувајќи го блокот кон Западен Балкан, според изјави комесарот за проширување,...

Македонија и Косово ќе соработуваат за сајбер-безбедност

Македонија и Косово ќе соработуваат во справувањето со инциденти во сајбер-просторот, ќе разменуваат искуства во областа на сајбер безбедноста и создаваат и ќе можности...