Почина писателката Олга Арбулјевска

По кратко боледување, во 68 година во животот денеска почина македонската писателка Олга Арбулјевска. Арбулјевска беше новинарка, поетеса, есеистка, преведувачка, и сликарка. Родена во Ниш, во...

Илина Букбокс до Ида Протуѓер: DON’T YOU „ПЛЕМЕ“ ME

Реакција објавена на off.net.mk Да пишуваш рубрика за култура во турбулентни времиња е привилегија. Додека околу тебе „племето“ си ги вади очите, ти се бавиш...

1.500 играорци формираа оро во облик на „грчка“ Македонија

Илјада и петстотини играорци формираа човечки синџир во облик на Македонија,  за време на седмата конвенција за зачувување на грчките традиции во Лерин, северна...

Македонско-грчка филмска копродукција ја освојува Азија

Филмот „Исцелител“, македонско-грчка копродукција и дебитантско остварување на режисерот Ѓорче Ставрески, ќе ја освојува публиката на азискиот континент, за што ќе се погрижи „Синема...

2.505 голи дами поставија нов Гинисов рекорд

Илјадници жени поставија нов Гинисов рекорд кога 2 .505 дами се појавија заедно и целосно голи на една плажа во Ирска. Жени од цела Ирска...

Пејачката Елена Ристеска меѓу Македонците во Малта

Најтесното раководство на Македонска заедница во Малта оствари средба со популарната поп пејачка Елена Ристеска, која е приватно во островската земја. „На средбата се дискутираше...

РИП: Замина „светецот“ на светските гурмани

Познатиот кулинар и телевизиски водител Ентони Брдејн е пронајден вчера мртов во хотелска соба во Франција. Познатиот Американски "шеф" кој стана познат по своето кулинарско...

Поетесата Сарџовска на македонски во берлинската Kunstakademie (ФОТО)

Поетесата Наташа Сарџоска деновиве имаше триумфален настап на меѓународен уметнички настан во Берлин каде настапи на Деветиот Меѓународен поетски фестивал во Академијата за...

Петар “Суперхикс”: Има ли дно под дното? (ВИДЕО)

Фронтменот на групата Суперхикс Петар Младеновски во врска со најава за концерт на Македонската Филхармонија прашува дали оваа национална институција може да се симне...

Балетот на МОБ во јуни ќе гостува во Пловдив со „Лебедово езеро“

Најпознатото балетско дело „Лебедово езеро“ годинава првпат ќе биде изведено во рамките на „Опера опен“ во Пловдив, а дел од меѓународната продукција на претставата...

Последни вести

„Калчр трип“: Македонскиот јазик меѓу 10. најстари што сè уште се зборуваат

Порталот „Калчр трип“ од Лондон го вброи македонскиот јазик меѓу десетте најстари во светот што сè уште се зборуваат, покрај хебрејскиот, баскискиот, тамилскиот, литванскиот,...

Шверцувал 7,5 килограми хероин во Грција

35 годишен Пакистанец бил уапсен на меѓународниот аеродром во Атина „Елефтериос Венизелос“ во обид да прошверцува хероин. Тој пристигнал од Пакистан, преку Каиро, и во...

Владата инвестира во реинкарнација како метод на иновација, за жал не е шега (ФОТО)

Во рамки на тендерот за иновации на Фондот за иновации македонската влада ќе инвестира во реинкарнација. Иако звучи како шега сепак во официјалниот документ за...

Коѕијас: Договорот за името става точка на сништата за српска хегемонија!

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, неочекувано го стави традиционалниот грчки пријател и сојузник Србија во негативен контекст зборувајќи за Преспанскиот договор. „За...