Македонија на Венециско биенале со проект за маните на „Скопје 2014“!

„Ослободување на просторот“ се вика проектот на Музеј на современата уметност (МСУ), со кој Македонија се претставува на годинашното 16. Биенале на архитектурата во...

Шпанци со “Македонско девојче” во Германија (ВИДЕО)

Настанот се случил во април. Не ви е потребно повеќе текст, само дека се работи за оркестарот “BARCELONA GIPSY BALKAN ORCHESTRA” кој пред еден...

Овации за Дурловски по „Турандот“: МОБ ечеше „Игор, Игор“!

Игор Дурловски вечерва доживеа триумф на сцената на Македонска опера и балет (МОБ), кога по брилијантната изведба на Тимур од операта „Турандот“ излезе да...

Претставата „Ничија земја“ на МНТ ја одушеви публиката во Зеница

Аплаузи на отворена сцена и позитивни критики доби претставата „Ничија земја“, со која Македонски народен театар се претстави во натпреварувачкиот дел на 17. Фестивал...

Македонија шеста година во низа без финале на „Евросонг“ (ВИДЕО)

Финалето на музичкиот натпревар „Песна на Евровизија“ остана недостижно и за дуото „Ај Кју“, чија песна „Изгубено и најдено“ во првата полуфинална вечер во...

„Ај Кју“ со втора проба на евровизиската сцена во Лисабон (ВИДЕО)

Македонскиот претставник „Ај Кју“ попладнево ја имаше и својата втора проба на сцената во Лисабон на која на 8 мај ќе се обиде да...

„Ај Кју“ ја сефтосаа сцената за „Евросонг“ во Лисабон (ВИДЕО)

Македонскиот претставник „Ај Кју“ ја почувствува сцената на која ќе се одржи годинашната „Песна на Евровизија“ во Лисабон, на која ја имаше својата прва...

Шведскиот претставник на „Евросонг“ ги исмеа „Ај Кју“, па се извини (ВИДЕО)

Бенјамин Ингросо, кој ќе ја претставува Шведска на претстојниот „Евросонг“ на 12 мај во Лисабон, коментирајќи ги сите учесници на видео го исмеа македонскиот...

Албанска сопранистка од светски глас в недела на концерт во Тетово

Оперската дива Инва Мула од Албанија, која има настапувано во престижни центри на сериозната музика низ светот, в недела ќе гостува во Македонија и...

Уште еден принц во британското кралско семејство

Војвотката од Кембриџ, сопруга на британскиот принц Вилијам, претпладнево роди син. Ова е трето дете во семејството на Вилијам и неговата сопруга Кејт Мидлтон. Принцот Вилијам...

Последни вести

„Калчр трип“: Македонскиот јазик меѓу 10. најстари што сè уште се зборуваат

Порталот „Калчр трип“ од Лондон го вброи македонскиот јазик меѓу десетте најстари во светот што сè уште се зборуваат, покрај хебрејскиот, баскискиот, тамилскиот, литванскиот,...

Шверцувал 7,5 килограми хероин во Грција

35 годишен Пакистанец бил уапсен на меѓународниот аеродром во Атина „Елефтериос Венизелос“ во обид да прошверцува хероин. Тој пристигнал од Пакистан, преку Каиро, и во...

Владата инвестира во реинкарнација како метод на иновација, за жал не е шега (ФОТО)

Во рамки на тендерот за иновации на Фондот за иновации македонската влада ќе инвестира во реинкарнација. Иако звучи како шега сепак во официјалниот документ за...

Коѕијас: Договорот за името става точка на сништата за српска хегемонија!

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, неочекувано го стави традиционалниот грчки пријател и сојузник Србија во негативен контекст зборувајќи за Преспанскиот договор. „За...