Нема виза за САД за примабалерина од Бољшој театар

Русија ги обвини САД дека градат „визна бариера“ со одбивањето да издадат американска виза за балетски танчери од Бољшој театар кои утре требаше да...

Македонката Михаилова испадна од шоуто „Германија бара суперѕвезда“ (ВИДЕО)

Емилија Михаилова не успеа да се пробие меѓу осумте најдобри на телевизиското шоу „Германија бара суперѕвезда“ на РТЛ, откако во синоќешниот настап во живо...

Почина Милош Форман, режисерот на антивоениот филм „Коса“ (ВИДЕО)

Американскиот режисер од чешко потекло, Милош Форман, почина денеска на 86 годишна возраст. Неговата филмска кариера започнува во 1955 година. Во Чехословачка ги снимил филмовите...

Македонка на насловната страница на „Плејбој“! (ГАЛЕРИЈА)

Атрактивната Емилија Михаилова, Македонка од Швајцарија, осамна на насловната страница на германското издание на магазинот „Плејбој“. Списанието за мажи во својот најнов број за месец...

Без политичари на свадбата на принцот Хари

Принцот Хари и Меган Маркл не ги поканиле британската премиерка Тереза Мај и лидерот на опозицијата Џереми Корбин на нивната венчавка. Одлуката да нема политичари,...

Аки Рахимовски имал полесен мозочен удар

Групата „Парни Ваљак“ на нивната  официјална Фејсбук страница објави дека сите концерти на групата ќе бидат откажани откако членот на групата, Аки Рахимовски, доживеал...

Македонката Михаилова во топ 10 на шоуто „Германија бара суперѕвезда“ (ВИДЕО)

Емилија Михаилова, Македонка од Швајцарија, се проби меѓу десетте најдобри во 15. сезона од шоуто „Германија бара суперѕвезда“ на телевизијата РТЛ. За нејзиниот дел од...

Македонка од Швајцарија блеска во шоуто „Германија бара суперѕвезда“ (ГАЛЕРИЈА)

Емилија Михајлова (29), Македонка од швајцарското гратче Роршах од кантонот Сент Гален, влезе меѓу најдобрите 24 кандидати на шоуто „Германија бара суперѕвезда“ на телевизијата...

„Ај Кју“ десетти по гледаност во март на Јутјуб-каналот на „Евросонг“ (ВИДЕО)

Официјалното видео на македонскиот претставник „Ај Кју“ за песната „Изгубено и најдено“ е десетто најгледано во март на официјалниот Јутјуб-канал на музичкиот натпревар „Песна...

Влатко Стефановски со „Мајчин јазик“ во Софија

Вие сте неверојатна публика - публика која „има антени и знае како да слуша“. Со овие зборови, македонскиот гениј Влатко Стефановски синоќа го започна својот...

Последни вести

„Калчр трип“: Македонскиот јазик меѓу 10. најстари што сè уште се зборуваат

Порталот „Калчр трип“ од Лондон го вброи македонскиот јазик меѓу десетте најстари во светот што сè уште се зборуваат, покрај хебрејскиот, баскискиот, тамилскиот, литванскиот,...

Шверцувал 7,5 килограми хероин во Грција

35 годишен Пакистанец бил уапсен на меѓународниот аеродром во Атина „Елефтериос Венизелос“ во обид да прошверцува хероин. Тој пристигнал од Пакистан, преку Каиро, и во...

Владата инвестира во реинкарнација како метод на иновација, за жал не е шега (ФОТО)

Во рамки на тендерот за иновации на Фондот за иновации македонската влада ќе инвестира во реинкарнација. Иако звучи како шега сепак во официјалниот документ за...

Коѕијас: Договорот за името става точка на сништата за српска хегемонија!

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, неочекувано го стави традиционалниот грчки пријател и сојузник Србија во негативен контекст зборувајќи за Преспанскиот договор. „За...