„Македонскиот“ диригент Ле Фи Фи на концерт во родниот Виетнам на 9 август

Диригентот Ле Фи Фи ќе се врати од Македонија во родниот Виетнам за да диригира на концерт во кој ќе бидат исполнети дела од...

Магарињата на грчкиот остров Санторини ќе добијат хуман третман

Властите на идиличен грчки остров Санторини ќе воведат мерки за заштита на магарињата кои превезуваат туристи по стрмните ридови, откако беа соочени против бран...

Р.И.П. Оливер – Замина авторот на Магдалена и Скалинада

Утринава во 5 часот починал хрватскиот кантавтор Оливер Драгојевиќ. Великанот на хрватската и југословенската музика не напушти во 71та година точно една година откако му...

Порака „Никогаш северна, Македонија вечна“ на музички фестивал во Белгија

Кампањата против преименувањето на македонската држава во Северна Македонија допре и до најголемиот светски фестивал на електронска музика „Тумороуленд“ во Белгија, каде што две...

Цветанка, ај не продавај филмови „а ла Бонева“, ѝ порачаа на Ласкова

„Госпоѓо Цветанка, немој уште повеќе да го разочаруваш членството, ќе дојдат и други избори. Не продавај филмови како Силвана Бонева дека не си знаела,...

Американците и картата на светот: А, Африка не е држава? (ВИДЕО)

Американскиот ТВ водител Џими Кимел станува се попопуларен со неговото шоу во кое на улиците на градовите им поставува едноставни прашања на своите сограѓани...

Изброиле колку лаги кажал Трамп како претседател!

Даниел Деил, раководител на вашингтонското биро на „Торонто стар“ изјави дека ја направил „првата сеопфатна статистичка анализа на нечесноста на Трамп“ и открил дека...

Француска ѕвезда ќе го осветли Широк Сокак

Француската актерка и супермодел Летиција Каста ќе игра во една од главните улови во играниот филм „Зад хоризонтот” (Le Milieu De L’Horizon) кој ќе...

Обама во посета на полусестрата Аума во Кенија

Барак Обама вчера пристигна во Кенија, матичната земја на татко му, и ова е прва посета на оваа земја, по завршувањето на неговиот мандат...

Меланија Трамп има двојничка!? (ГАЛЕРИЈА)

Неуморните љубители на теориите на заговор тврдат дека американската „прва дама“ има двојничка која „ја користи“ во некои ситуации, а слетувањетона Доналд Трамп во...

Последни вести

Грчките цркви нема да прифатат МПЦ да се вика ни Скопска црква, смета српски...

Српскиот историчар Александар Раковиќ оценува дека за вселенскиот патријарх Вартоломеј прашањето на Македонска православна црква-Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) не е лесно решливо, бидејќи се однесува...

Прелиминарните извештаи за пријавени гласачи најавуваат пропаст на референдумот

Драстично намалената бројка на болни/изнемоштени избирачи кои се пријавени за гласање во домашни услови (споредено со Локалните избори 2017та), покажува дека и покрај сите...

Ќе има 4 уставни амандмани, а ќе ги формулира парламентот, вели Димитров

Собранието на Република Македонија ќе ги формулира 4 амандмани на до крајот на годинава а засега тие не се ниту напишани, ниту преговарани, изјави...

Ванковска до Марковиќ: Каква (не)скриена ароганција

Професорката Биљана Ванковска, преку нејзиниот Фејсбук профил реагираше на „Отвореното писмо“ на професорот Ненад Марковиќ до, како што тој вели, „моите пријатели и сограѓани...