По 32 години ќе се снима продолжението на Топ Ган

Американскиот актер, режисер и филмски продуцент Том Круз во телевизиско интервју за Австралиската станица, Канал 7, во средата соопшти дека се подготвува за снимање...

Морган Фриман снима документарец за Сребреница

Познатиот американски актер и режисер Морган Фриман во понеделникот тајно пристигна во Сараево. Тој во главниот град на Босна и Херцеговина претстојувал само три...

Замина принцот на уметноста кој го меморираше човековото постоење

На 74 години денеска во Скопје почина великанот на македонската уметност Владимир Георгиевски. Во творештвото на Владимир Георгиевски, човекот и неговата судбина се постојана тема, естетска...

Како изгледа “Pretty woman” без шминка

Иако американскиот магазин „Пипл“ ја прогласи глумицата Џулија Робертс за најубава жена на светот и за оваа година, што е рекорден петти пат, холивудска...

НЦИС започнува со снимање на 15. сезона

Една од најгледаните серии во 21.век, американската НЦИС, започна со снимање на новата 15. сезона, која според повеќе од актерите, а и по изјава...

Маестро Трпчески во негов стил одговори на нападите во јавноста

Македонскиот виртуоз на пијано и една од најголемите светски музички атракции во моментов Симон Трпчевски во свој стил одговори на вербалните напади од дел...

Први фотки на Аријана Гранде по терористичкиот напад

Американската музичка ѕвезда Аријана Гранде беше видена за прв пат откако бомбаш самоубиец уби 22 и повреди 119 луѓе на нејзинот концерт во британскиот...

Меланија во црно во Ватикан

Меланија Трамп, првата дама на САД , за службената посета со Папата се облече во црн фустан, а главата ја покри со црн вел....

Кога Ирина Шајк ќе слета во Кан сите занемуваат

Руската манекенка и една од најубавите жени на светот вчера вечер во Кан ги засени сите колешки и ги остави сите без здив сите...

Поминаа точно 20 години од големиот музички хит од Титаник (видео)

Една од најпопуларните љубовни песни која ја отпеа Селин Дион денес го слави 20. роденден. Канаѓанката првично не сакала да ја снима оваа нумера,...

Последни вести

Грчките цркви нема да прифатат МПЦ да се вика ни Скопска црква, смета српски...

Српскиот историчар Александар Раковиќ оценува дека за вселенскиот патријарх Вартоломеј прашањето на Македонска православна црква-Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) не е лесно решливо, бидејќи се однесува...

Прелиминарните извештаи за пријавени гласачи најавуваат пропаст на референдумот

Драстично намалената бројка на болни/изнемоштени избирачи кои се пријавени за гласање во домашни услови (споредено со Локалните избори 2017та), покажува дека и покрај сите...

Ќе има 4 уставни амандмани, а ќе ги формулира парламентот, вели Димитров

Собранието на Република Македонија ќе ги формулира 4 амандмани на до крајот на годинава а засега тие не се ниту напишани, ниту преговарани, изјави...

Ванковска до Марковиќ: Каква (не)скриена ароганција

Професорката Биљана Ванковска, преку нејзиниот Фејсбук профил реагираше на „Отвореното писмо“ на професорот Ненад Марковиќ до, како што тој вели, „моите пријатели и сограѓани...