Македонците од САД се мобилизираат контра референдумот

Македонските иселеници од САД преземаат низа активности за минирање на референдумот на 30 септември преку пријавување за гласање заради зголемување на цензусот, а потоа...

Фаркаш: Неуспешен референдум е штетен за демократијата во Македонија

Евелин Фаркаш, поранешна заменик-помошничка на секретарот за одбрана на САД, го искористи присуството на денешното одбележување во Скопје на 17-годишнината од потпишувањето на Рамковен...

Нова закана со војна, доаѓа од Липково

По индиректните закани за конфликт од Стево Пендаровски и Исмет Рамадани, и Абедин Зимбери, поранешен пратеник и командант на ОНА во 2001 во кумановско...

Муратовски: Или бојкотираш референдум, или ја бојкотираш Македонија!

Актерот Рубенс Муратовски ја поедностави дилемата за тие што ја имаат во однос на излегувањето или бојкотот на референдумот за договорот Заев-Ципрас, закажан за...

И Цацко Конопишки “#бојкотира” (ФОТО)

Стара фотографија на Цацко Конопишки од хумористичната серија К - 15 стара стана популарна на социјалните мрежи во контекст на движењето бојкотирам. На неа се...

Владини ботови “елиминирале” 30 членови на #Бојкотирам

Во текот на денов по пријава од владините ботови од социјалната мрежа Твитер се заклучени триесетина профили на активисти на интернет движењето #бојкотирам. Профилите се...

Ќе има ли војна мој невнимателен Премиере? – пишува Горан Момироски

Ако некого буни заменската придавка со посвојно значење „Мој“ во насловот на оваа колумна еве објаснување. Да почитувани, Зоран Заев е и мој премиер, без...

Апасиев открива „пеколен план на СДСМ“ за успех на референдумот

Професорот на Правен факултет при Универзитет „Гоце Делчев“ во Штип и член на Президиумот на политичката партија Левица на својот профил на „Фејсбук“ открива...

Малески: Бојкотот на референдумот не е добра работа

Првиот министер за надворешни работи на независна Македонија, Денко Малески, смета дека референдумот за договорот Заев-Ципрас е шанса да се излезе од „пеколниот круг“...

Дамовски со нов анаграм: Мајко, ти роб?

Еден од лидерите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, режисерот Борис Дамовски, на својот профил на „Фејсбук“ постира уште еден анаграм: Дамовски, кој пред три...

Последни вести

Експерти на ОБСЕ не се сигурни дека референдумското прашање е О.К.

Во првиот извештај за референдумот закажан за 30 септември, експерти на ОБСЕ не целосно уверени дека референдумското прашање е коректно формулирано, а главната грижа...

Потоп во Охрид, невиден “град” и невреме го погодија градот (ФОТО)

Невидено невреме со град со големина на лешник го погоди Охрид попладнево. Очевидци јавуваат за досега невидено невреме кое освен град донесло и силни ветрови. Фотографии...

Георгиевски бара да запрат бугарските напади кон премиерот Заев

Лидерот на ВМРО НП и екс-премиер (1998-2002) во подолг напис специјално за бугарската агенција БГНЕС, се обраќа до бугарската политика и  јавност и бара...

Имаме институција ,,Европски центар Љубе Бошковски”

Твитерџиите откриваат дека Македонија поточно партијата Обединети за Македонија основала партиска институција со име "Љубе Бошковски". Истоимениот политичар е претседател на партијата и актуелен советник...