И Хашим Тачи ги повика македонските Албанци да гласаат на референдумот

По албанскиот претседател Илир Мета, и неговиот косовски колега Хашим Тачи ги повика Албанците од Македонија да излезат на референдумот на 30 септември и...

И Матис „бесното куче“ иде во Скопје со поддршка на референдумот

Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис најави дека ќе ја посети Македонија пред референдумот на 30 септември за промена на името, изразувајќи загриженост поради...

Ако е до онлајн анкетите Заев да бара пари за “купување на 5 пратеници”

Ако се суди според онлајн анкетите власта треба веднаш да собира пари во обидот да "купи" 5 пратеници од опозицијата за гласање на...

Колоски од ОМД: На 30 септември има само еден одговор – бојкот

Претседателот на Обединета македонска дијаспора, Методија Колоски, преку видео порака го повика македонскиот народ да го бојкотира референдумот за договорот Заев-Ципрас за преименување на...

Илона Захариева од Италија: Не легитимирајте им го предавството!

Претседателката на македонското здружение „Камен мост“ од италијанското гратче Канели, Илона Захариева, преку својот профил на „Фејсбук“ му се обрати на македонскиот народ со...

#Бојкотирам влезе во МАНУ

На денешната научната расправа во МАНУ движењето Македонска преродба го изразија незадоволството од Преспанската спогодба пред самата зграда со нивниот слоган „Бојкотирам“. Овој договор...

ЕУ се надева дека ќе нема надворешно мешање во референдумот!?

Европска комисија изрази надеж дека нема да има мешање однадвор на претстојниот референдум во Македонија, иако токму високи претставници на членки на Унијата, на...

Заслужуваме подобро – колумна на Сашо Манев

Ние ја имаме таа судбина да секоја генерација Македонци и Македонки се соочува со своја борба поврзана околу нашето битие, идентитет и државност. Ова...

„Комерсант“: Референдумот ќе креира нов геополитички распоред во регионот

Рускиот весник „Комерсант“ оценува дека резултатите од референдумот во Македонија нема да ја одредат само судбината на грчко-македонскиот договор, туку и нејзиното членство во...

Николов до Фриленд: Кажете зошто Канада поддржува уништување на Македонија

Лидерот на Македонското меѓународно движење за човекови права од Канада Бил Николов, јавно ја прашува канадската министерка за надворешни работи Фриленд, зошто Канада...

Последни вести

Пратеничка на ВМРО-ДПМНЕ го вознемири кампот против Преспанскиот договор

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Нола Исмајлоска Старова предизвика емотивни реакции на социјалните мрежи откако објави навидум неодреден став како ќе се однесува на 30 септември. Откако...

Дебакл на судијката Цаца – Николовска во дуелот со проф. Апасиев (ВИДЕО)

Судијката Маргарита Цаца Николовска во вечерашното гостување на „Само вистина“ на телевизија Канал 5 доживеа тежок професионален пораз во соочувањето со професорот Димитар Апасиев. Темата...

Инцидент на собир од кампањата на СДСМ во Аеродром (ВИДЕО)

Инцидент на референдумската кампања на која премиерот Зоран Заев и останатите членови на Владата ги убедуваат граѓаните да гласаат „ЗА“ договорот со Грција, и...

Драма во скопската ЗОО, алигатор во пубертет ,,бркан” пред посетители

Иако и предходно бил предупреден директорот на скопската зоолошка градина не ја поправил ниската ограда по што еден од двата крокодили избегале од своето...