Член на ИО на СДСМ: Умрете “Вмровци”, на потег ОЈО (ФОТО)

Директорот на агенцијата за заштита и спасување Аднан Џаферовски преку социјалните мрежи им порачува на своите политички противници од ВМРО-ДПМНЕ дека за Македонија е...

Борис Дамовски со анаграм: УМРЕ ФЕНДЕР

Режисерот Борис Дамовски, еден од фронтмените на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ што лани седумдесетина дена протестираше низ државата против Тиранската платформа, на својот...

Милошоски со твит на денот до Османи за референдумот

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, го има твитот на денот упатен до потпретседателот на Владата за евроинтеграција Бујар Османи, а во врска со неговата...

Тешки моменти за Димитров на Твитер (ФОТО)

Само брат му на Сашо Ордановски одговара позитивно на илинденската честитка на министерот за надворешни работи Никола Димитров кој го постира Илинденскиот манифест на...

Претседателот на ММДЧП Николов “во војна” со Стејт Департментот на САД

Првиот човек на Македонското меѓународно движење за човекови права (ММДЧП) од Канада влезе во отворен вербален конфликт со американскиот Стејт Департмент во врска со...

Движењето #бојкотирам доби истоимена Хип – Хоп химна

Движењето #бојкотирам доби Хип-Хоп химна. Видеото излезе денеска и дава уметнички и политичко - ангажиран приказ на македонската реалност во контекст на референдумот. Bizzy -...

Твит на Илинден: Што ќе беше деновиве пред години

https://twitter.com/Igor_rujo/status/1024933312652038144?s=19

Пелин на Пелинце, лага врз лага и злоупотреба

Професорката Билјана Ванковска му забележува на премиерот Заев за партизација и политизација на прославата на националниот празник на Пелинце каде се одржува сенародна прослава...

Дурловски и Митревски ги закопаа “воените секири” за Македонија

Оперската ѕвезда Игор Дурловски и режисерот Дарко Митревски ги закопаа "воените секири" кои беа извадени лани откако Митрески по настаните на 27 април напиша...

„Млади за Македонија“ иницира „татковински референдум“

Непартиската организација „Млади за Македонија“ покренува иницијатива за собирање 150.000 потписи за распишување „татковински референдум“, како одговор на плебисцитот закажан за 30 септември, за...

Последни вести

Експерти на ОБСЕ не се сигурни дека референдумското прашање е О.К.

Во првиот извештај за референдумот закажан за 30 септември, експерти на ОБСЕ не целосно уверени дека референдумското прашање е коректно формулирано, а главната грижа...

Потоп во Охрид, невиден “град” и невреме го погодија градот (ФОТО)

Невидено невреме со град со големина на лешник го погоди Охрид попладнево. Очевидци јавуваат за досега невидено невреме кое освен град донесло и силни ветрови. Фотографии...

Георгиевски бара да запрат бугарските напади кон премиерот Заев

Лидерот на ВМРО НП и екс-премиер (1998-2002) во подолг напис специјално за бугарската агенција БГНЕС, се обраќа до бугарската политика и  јавност и бара...

Имаме институција ,,Европски центар Љубе Бошковски”

Твитерџиите откриваат дека Македонија поточно партијата Обединети за Македонија основала партиска институција со име "Љубе Бошковски". Истоимениот политичар е претседател на партијата и актуелен советник...