Кога Ацо Јоновски ја води прославата во Ратинген со „Излези момче“

Колку нашиот ракометен репрезенативец е влијателен во својот клуб Ратинген најдобро се гледа од начинот на кој беше прославена победата со Рајн Викингс од...

Очекувано: Спринтот не е дисциплината на Ставре Јада

Македонскиот знаменосец во Пјонгчанг се пласира на 80 место во квалификациската спринт трка во крос кантри. Ставре Јада видно разочаран од трката која треба...

Баерн го разнесе Бешикташ, Барса се извлече кај Челзи

Вечерва се одиграа првите средби од 1/8 финалните двобои на Баерн со Бешикташ и на Челзи со Барселона во Лигата на Европските фудбалски шампиони....

МЗТ Скопје со нов пораз во Јадранската лига

Второпласираната во Јадранската кошаркарска лига Цедевита, лесно, рутински го победи македонскиот првак во неговиот дом Јане Сандански со 85-64, го завери своето второ место...

Чекајќи ги новите патници за 1/4 финалето во фудбалската ЛШ

Ова е веројатно најинтересниот, највозбудливиот од 4 дена предвидени за реванш осминафинале во друштвото на прваците бидејќи само вечерва има неизвесност околу патниците во...

„Штрковите“ првпат го прелетаа Работнички во Прва лига сезонава

Кошаркарите на МЗТ Скопје во четвртиот обид ја забележаа првата првенствена победа над вечниот ривал Работнички, совладувајќи го со 80:76 во СЦ „Јане Сандански“...

Не е сè во платата – хрватскиот селектор со три пати помала плата од...

Селекторот на хрватската репрезантација, која вчера со 3:0 ја победи фудбалската репрезентација на Аргентина и, многу извесно, ѝ обезбеди повратен билет за Буенос Ариес,...

Вардар се посрамоти против Пјуник

Тешка бламажа пред своите навивачи доживеаја фудбалерите на Вардар, кои загубија и во реваншот со Пјуник во Скопје со 2:0, што заедно со поразот...

Кливленд го понижи Бостон и постави неколку НБА рекорди

Актуелниот НБА првак Кливленд прелесно го победи на гости Бостон со 130-86 и поведе со 2-0 во финалето на источната конференција. Леброн даде 30,...

Лина Ѓорчевска само ги виде Париз и Ролан Гарос

Нашата најдобра тенисерка Лина Ѓорчевска не успеа да го мине првото квалификациско коло по поразот од 2-1 во дебито на Ролан Гарос. Таа одлично...

Последни вести

Мицкоски добил доверба, нема нов конгрес во ВМРО-ДПМНЕ

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва му дал целосна поддршка на лидерот на партијата Христијан Мицкоски, објави порталот курир.мк. На вечерашната седница на ЦК, едногласно...

ВМРО-ДПМНЕ исклучи двајца високи претставници

Попретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Митко Јанчев вечерва е разрешен од партиската функција неофицијално објавуваат повеќе извори. Јанчев кој е градоначалник на Кавадарци отворено лобираше за излегување...

Бугарски новинар: Во Македонија „демократски“ го игнорираа народот

Петар Волгин, бугарски продуцент и радиоводител, ги коментира последните случувања во Македонија околу гласањето за предлогот за промени во Уставот, и покрај неуспешниот референдум...

Твит на денот: Пратениците што гласаа за самостојна Македонија не ги чуваше полиција

Гоце Егејчето е авторот на твитот на денот, во кој ги споредува гласањето на пратениците за осамостојување на Македонија во 1991 година и тоа...