И непоразен, Вардар не е прв фаворит во ЛШ

Анализата на ЕХФ објавена денеска вели дека актуелниот победник во Лигата на ракометните шампиони е само втор фаворит за победа на тековната сезона и...

Карпош Соколи славеше во кошаркарското дерби во Аеродром

Карпош Соколи го совлада МЗТ Скопје со 85-83 на затворање на првото коло во нашата најсилна кошаркарска лига. Во дуелот во Аеродром освојувачот на...

Започнува најголемиот турнир во тенискиот спорт

Од денеска до 17 јули на терените на Ол Ингланд клубот во Лондон се игра 131. издание на тенискиот турнир во Вимблдон кој важи...

Баерн собира се што е квалитетно во Германија

Леон Горецка потпишал преддоговор со Баерн Минхен и на лето кога ќе стане слободен ќе се сели од Шалке, но ќе остане во Бундес...

Давитков го избра Теодор од Банвит за засилување на Македонија

26 годишниот Џордан Теодор, Американец роден во Њу Џерси, според неговиот менаџер, веќе добил македонски пасош и може да заигра за нашата кошаркарска репрезентација....

Фудбалскиот мундијал остана без Роналдо и Меси (ВИДЕО)

Светското првенство во Русија во завршницата ќе биде без двете најголеми ѕвезди, откако и Кристијано Роналдо и Лионел Меси со своите репрезентации доживеаја елиминација...

Пет меча без пораз и скок од 90 места на Македонија на ФИФА листата

Македонскиот фудбал направи нов скок на најреспектибилната и највалидната ранг листа на светските национални тимови. По триумфот од 2-0 со Норвешка во пријателската средба...

Worldofvolley ги избра најдобрите во сезоната

Во традиционалната анкета на Ворлд оф Волеј е избран идеалниот тим на сезоната во Светската клупска одбојка. Во него, според навивачите се вклучен играчи...

Што се си рекоа Леброн и Кантер во „брзозборката“ (видео)

Инцидент на мечот Њујорк Никс-Кливленд Кавалирс кој не донесе ни бокс, ни удар, па ни кој знае какво туркање, ама затоа Турчинот Енес Кандер...

МЗТ Скопје против Партизан го мери капацитетот за новата Јадранска лига

Со два натпревара, од кои едниот е во салата Јане Сандански во Скопје денеска започнува 17. сезона во Јадранската кошаркарска лига. МЗТ Скопје во...

Последни вести

Завршува ли членството на Сашо Мијалков во ВМРО-ДПМНЕ?

Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашниот состанок покрај потпретседателот Митко Јанчев и членот на извршниот комитет Костадин Богданов кој доаѓа од редот на реформаторите...

Мицкоски добил доверба, нема нов конгрес во ВМРО-ДПМНЕ

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва му дал целосна поддршка на лидерот на партијата Христијан Мицкоски, објави порталот курир.мк. На вечерашната седница на ЦК, едногласно...

ВМРО-ДПМНЕ исклучи двајца високи претставници

Попретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Митко Јанчев вечерва е разрешен од партиската функција неофицијално објавуваат повеќе извори. Јанчев кој е градоначалник на Кавадарци отворено лобираше за излегување...

Бугарски новинар: Во Македонија „демократски“ го игнорираа народот

Петар Волгин, бугарски продуцент и радиоводител, ги коментира последните случувања во Македонија околу гласањето за предлогот за промени во Уставот, и покрај неуспешниот референдум...