Победа на младите ракометари, пораз на кошаркарските сениори

Две македонски селекции кои се подготвуваат за официјални настапи во текот на ова лето во вторник имаа пријателски средби, кои и во двата случаја...

Абрамович штеди, за титулата играчите на Челзи добија “само” часовници

Сопственикот на Челзи Роман Абамович се покажа како скржав при наградувањето на фудбалерите за освоената Премиер лига. Само година откако секој од фудбалерите на...

ЛШ на ФИБА: Карпош Соколи во септември против Калев

Македонскиот кошаркарски вицепрвак немаше многу среќа во жрепката за првото квалификациско коло во Лигата на шампионите на ФИБА. Противник на Карпош Соколи ќе биде...

Македонска планинарка на врвот на Јулиските Алпи во Словенија

Кристина Јовановска е првата македонска планинарка која што го освоила јужниот дел на Јулијанските Алпи. Машинскиот инжинер која што сега магистрира на тема „Нуклеарен инжинеринг“  за...

Торнадото не ги спречи, кошаркарите стигнаа во Словачка

Македонската машка кошаркарска репрезентација патуваше долго и опасно до Братислава каде денеска и утре ќе ги има првите преверки на составот и формата за...

Од трка директно на пластична хурургија (видео)

Трката на 100 метри со пречки во женска конкуренција на митингот од Дијамантската лига во Лондон донесе феноменален фото финиш во кој Кендра Харисон...

Надал со најболното загревање на светот (видео)

Рафа Надал загуби од Жил Милер на Вимблдон, но поинаку и не можеше да биде по силниот судар што Шпанецот го имаше со рамката...

Надал си заминува од Лондон по маратонот со Милер

Тенисерот од Луксембург Жил Милер е најголем победник на почетокот од втората недела на Гренд Слемот во Лондон. Тој имаше многу концентрација во петтиот...

МЗТ Скопје против Партизан на стартот од новата Јадранска лига

Единствениот македонски претставник во регионалната кошаркарска лига ќе го дочека поранешниот Европски првак и победник во Јадранската лига. Во периодот од 29. септември до...

Вардар тргна да ја освојува Скандинавија

Фудбалерите на македонскиот фудбалски првак Вардар денеска заминаа за Шведска каде в среда ќе го имаа првиот натпревар од второто квалификациско коло во Лигата...

Последни вести

Проф. Даскаловски: Македонија доби коалиција од најголемите криминалци

Конечно формирана коалиција меѓу најголемите криминалци во Македонија, пишува професорот Жидас Даскаловски на Твитер. Според Даскаловски во оваа коалиција влегуваат Али Ахмети наречен Дуинг Бизнис,...

ВМРО-ДПМНЕ честиташе нова коалиција на власт меѓу Зоран Заев, Вице Заев и Сашо Мијалков

Потпретседателот на ВМРО - ДПМНЕ Александар Николовски по седницата на Централниот комитет на партијата изјави дека вечерва опозицијата одржала историска седница на која раскрстила...

Покрај Мијалков, ВМРО-ДПМНЕ го исклучи и Никола Тодоров

Партиски извори од опозициската најголема партија потврдуваат дека Сашо Мијалков поранешниот член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ и началник на УБК и Никола Тодоров...

Завршува ли членството на Сашо Мијалков во ВМРО-ДПМНЕ?

Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вечерашниот состанок покрај потпретседателот Митко Јанчев и членот на извршниот комитет Костадин Богданов кој доаѓа од редот на реформаторите...