Никола Ѓорѓиев како Мајкл Џордан во квалификациите за ЕП во одбојка

Никола Ѓорѓиев е убедливо најдобриот поентер во досегашните четири кола од квалификациите за Европското првенство во одбојка и најзаслужен што Македонија се врати во...

Шкендија го честеше Салцбург гол за победа и во Скопје (ВИДЕО)

Катастрофалната грешка на Стенио Жуниор, која ја казни Такуми Минамото во втората од четирите минути судиско надополнување, му донесе победа на Салцбург од 1:0...

Манџукиќ, кој дебитира со Македонија, повеќе нема да игра за Хрватска

Пред 11 години ја почна блескавата репрезентативна кариера против Македонија, а денеска 32-годишниот Марио Манџукиќ реши да се повлече од националниот тим на Хрватска,...

ПАОК на тапет пред УЕФА, но не за транспарентот за Македонија

Унија на европски фудбалски асоцијации (УЕФА) покрена дисциплинска постапка за грчки ПАОК за натпреварот од квалификациите за Лига на шампиони против Спартак Москва, одигран...

Шкендија и Вардар ремизираа во дербито на стартот од првенството

Освојувачот на двојната круна Шкендија и најтрофејниот македонски фудбалски клуб Вардар одиграа нерешено 2:2 во Тетово во дербито на стартот од новата сезона во...

Македонија плаќа, таа го лета албанскиот орел низ Европа

Аткетичарката Дрита Ислами приреди скандалозна провокација за време на престојот во Берлин кој е платен и организиран од Македонија. Не само што не се засрами...

Навивачите на ПАОК „потсетија“ дека „Македонија е една и таа е тука“

Иако УЕФА строго забранува политички пораки на фудбалските стадиони, навивачите на ПАОК пак го злоупотребија настапот на нивните миленици во квалификациите за Лигата на...

Салцбург не ѝ даде крила на Шкендија на „Ред бул арена“

Фудбалерите на Шкендија со мали шанси ќе го дочекаат реваншот со Салцбург од третото квалификациско коло за Лига на шампиони на 14 август на...

Тифозите до Заев: Продолжи вака, не обедини нас, ќе го обединиш цел народ

Иронична порака од македонските навивачки групи кои денеска во Крушево симболично се обединија во една група "Обединувањето на навивачките групи во Македонија е благодарение само...

НБА-кошаркарот Џеди Осман во посета на родниот Охрид

Џеди Осман, кошаркар на НБА-вицешампионот Кливленд кавалирс, попладнево пристигна во Македонија со семејството, а добредојде на аеродромот во родниот Охрид му посака турскиот концесионер...

Последни вести

Мицкоски добил доверба, нема нов конгрес во ВМРО-ДПМНЕ

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва му дал целосна поддршка на лидерот на партијата Христијан Мицкоски, објави порталот курир.мк. На вечерашната седница на ЦК, едногласно...

ВМРО-ДПМНЕ исклучи двајца високи претставници

Попретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Митко Јанчев вечерва е разрешен од партиската функција неофицијално објавуваат повеќе извори. Јанчев кој е градоначалник на Кавадарци отворено лобираше за излегување...

Бугарски новинар: Во Македонија „демократски“ го игнорираа народот

Петар Волгин, бугарски продуцент и радиоводител, ги коментира последните случувања во Македонија околу гласањето за предлогот за промени во Уставот, и покрај неуспешниот референдум...

Твит на денот: Пратениците што гласаа за самостојна Македонија не ги чуваше полиција

Гоце Егејчето е авторот на твитот на денот, во кој ги споредува гласањето на пратениците за осамостојување на Македонија во 1991 година и тоа...