Една слика – милион бизниси и нешто околу името

Состанокот на кој присуствуваа заменик-министерот за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос, и заменик-премиерот на БЈРМ за евроинтеграции Бујар Османи, бил фокусиран на економската...

Депонијата „Дрисла“ казнета со 8.500 евра – гореле медицински отпад без мерка

Поради регистрирано пречекорување на дозволените граници за горење на медицинси отпад, поведена е прекршочна постапка и ограничување на работата на депонија „Дрисла“. Како што информираше...

„Македонското прашање“ најпопуларно во грчките медиуми

Прашањето за Македонија, спорот околу името и потребата од решение на тридеценискиот конфликт меѓу двата соседа се меѓу најпопуларните теми во дел од грчките...

Без кворум за укинување на Специјалниот суд за злосторствата на ОВК

Петицијата со повеќе од 15.000 потписи иницирана од здруженијата на поранешни припадници на ОВК  беше поднесена во парламентот со која се бара промена на...

Ген-секот Мицкоски и официјално кандидат за лидер на ВМРО-ДПМНЕ

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на својот профил на „Фејсбук“ објави дека ќе биде кандидат за нов претседател на ВМРО-ДПМНЕ на Конгресот што...

Блиска средба во албанскиот парламент

Лидерот на албанската опозиција, Лулзим Баша, го обвини премиерот Еди Рама дека со изборот на привремент обвинител „направил речиси подмолен државен удар“. Албанската опозициона Демократска...

Реформаторите без кандидат за лидер на ВМРО-ДПМНЕ

„Начинот на кој се свика и брзината со кој се организира овој вонреден Конгрес, за жал може да биде причина за негово повторување во...

Иванов: Името Македонија доаѓа од Индија!

Вршителот на работите во Амбасада на Индија во Бразил, Абхај Кумар, денеска сподели на „Твитер“ интересна порака. „Имав можност да се сретнам со др Ѓорге...

Заев застана да запали цигара, домаќините го почекаа (ВИДЕО)

Меѓу две средби во набиената агенда при вчерашната посета на Приштина, премиерот Зоран Заев, замолил за кратка пауза - да испуши цигара. Се разбира, домаќините...

Владиниот план „3-6-9“ за ЕУ со многу дупки, тврди ИДСЦС

Институтот за демократија „Социетас Цивилис“ – Скопје (ИДСЦС) поддржан од фондацијата Конрад Аденауер го следи спроведувањето и исполнувањето на реформите од Планот 3-6-9, врз...

Последни вести

Пресврт: Лазаров во трка со времето за санирање на повредата!

Најдобриот македонски ракометар Кирил Лазаров е можно, сепак, да ги одигра двата преостанати натпревара на Европското првенство во Хрватска, откако денешните дополнителни прегледи во...

Во скопска Мурат-паша џамија молитва за турска победа во Сирија!

Молитва за победа на турската армија која ја започена операцијата „Маслиново гранче“ против Курдите од сирискиот регион Африн била одржана вчера во Мурат-пашината џамија...

Амбасадорот Шамбевски виновен, актерот Арсовски не го кодошел Шишков

По цели девет години судења актерот Петар Арсовски успеа да докаже дека не бил кодош, а дека поранешниот портпарол на ВМРО-ДПМНЕ, Оливер...

Промакедонски ставови на учесници на контрапротестот во Солун!

Наспроти антимакедонскиот митинг во Солун, на кој 90.000 луѓе, според полицијата, протестираа против користењето на зборот Македонија во името на северниот сосед, имало и...