Лидерската заврши без договор!

Не е постигнат договор околу клучните прашања кои треба да го одблокираат процесот на формирање на ДИК и потоа за одржување на референдум за...

“Македонскиот Тигар” Ален Амедовски и во Рим со високо кренато македонско знаме

Македонскиот ММА борец Ален Амедовски кој на мечевите секогаш излегува со македонското знаме продолжува со извонредната серија победи и сензационална кариера во профи рингот. Популарно...

Бети “Рабаџа” ја победи Мира “Дизел” за 1374 евра, Бонева се гордее

Возбудлива мртва трка на врвот на пратениците кои "ги дерат даночните обврзници" со по над 100 илјади денари за патни трошоци месечно. На листата на...

Молња над Крчин – Фантастична аматерска фотографија (ФОТО)

Вчера фотограф аматер случајно ја направил една од најубавите аматерски фотографии годинава. Младата Анастасија Јаневска во близина на Дебар фотографирала голема молња над врвот Голем...

Политичкиот прогон мора да запре – Мицкоски бара амнестија за 27 април! (ВИДЕО)

„Сакаат да се поколебате, да бидете неодлучни, да бидете потчинети, затоа што кога ќе ви речат „Северномакедонци“, да речете „добро, не можело поинаку“, иако...

Претседателот Иванов кажа OXI за договорот со Грција (ФОТО)

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, донесе одлука да не го потпише Указот за прогласување на Законот за ратификација на Kонечната спогодба за...

Мицотакис: Не преговарав и нема да го гласам договорот за името

Лидерот на опозициската Неа демократија изјави денеска дека неговата партија нема да го одобри договорот постигнат меѓу Атина и Скопје за името доколку грчкиот...

Макрон ќе „молчи“ за пристапувањето на Македонија до 28 јуни

Францускиот претседател Емануел Макрон, многу веројатно, конечниот став за пристапувањето на Македонија во ЕУ ќе го соопшти на состанокот на шефовите на држави и...

МВР уапсила двајца за напад врз функционер на СДСМ

Во полициска акција во општина Чаир полициски припадници уапсиле двајца осомничени за извршен напад врз функционер на СДСМ од општина Шуто Оризари. Како што јавуваат...

Приведениот новинар пуштен, има повреди на потколениците (ГАЛЕРИЈА)

Новинарот на порталот Инфомакс.мк Борислав Стоилковиќ кој беше приведен вчера за време на простестите против промена на името и договорот со Грција десетина минути...

Последни вести

Провалник од Македонија фатен на дело од полицијата во Италија

Педесетгодишник од Македонија е уапсен од италијанските карабиниери додека се обидувал да провали во стан во Лагундо, 25 километри северозападно од Болцано, во северниот...

Турција ги ослободи двајцата грчки војници

Турскиот суд објави дека двајцата грчки војници кои беа затворени во Турција од март годинава се слободни, објави турската новинска агенција Анадолија. Двајцата војници поминаа...

Кнајсл: Референдумот во Македонија е внатрешно прашање и не би се мешала!

Австриската министерката за Европа, интеграција и надворешни работи Карин Кнајсл во интервју за државната новинска агенција АПА со воздржан одговор на прашањето за името...

Велковски разрешен, Бирото за јавна безбедност чека нов директор!

Владата на денечната седница го разреши директорот на Бирото за јавна безбедност(БЈБ), Лазе Велковски, но на седница не е избран негов наследник. Како што се...