Хан до Заев: Не одете на избори

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан смета дека не се потребни предвремени парламентарни избори во Македонија, туку треба да се искористи можноста...

Продолжува тортурата врз Дурловски, Јовановски, Дамовски, Илиевски и другите

Нов маратон се случил синоќа во апелациониот суд каде се одвиваше судење за 27 април. И покрај официјалната реакција од невладината организација "Коалиција за правично...

Американската армија пак не нарече Северна Македонија

Во официјална најава на американската армија земјава е пак наречена Република Северна Македонија. Информација за воена вежба што се одржала од 4 септември до...

Трамп: Нациите да ги почитуваат правата на нивните соседи

Американскиот претседател Доналд Трамп, во видео од обраќањето на Генералното собрание на ОН споделено од Белата киќа на Твитер, меѓу другото вели: „Ние веруваме дека...

НАТО и зависноста од „езерски“ договори

„Пред 14 години секретарот за одбрана на САД Рамсфелд изјави дека „членството на Македонија во НАТО зависи од Рамковниот“. Денес ќе чуеме дека зависи од...

Фити: Ќе беше подобар договор ако не требаше да се менува Уставот

„Јас мислев дека можеше нешто повеќе да се издејствува, ако успеевме со меѓународен договор да го решиме ова прашање врзано со промена на Уставот,...

Се јави Бранко Црвенковски – ќе гласа „за“ на референдумот

Ќе гласам ‘за’, не затоа што мислам дека преспанскиот договор е голема победа и успех, туку затоа што сметам дека е нужност од која...

Дарко Митревски го убеди Јани Бојаџи, “Ругање со Христос” не оди “во бункер”

Режисерот "Ругање со Христос" сепак нема да учествува на само еден светски фестивал во Монтреал каде што доби награда. По емотивната порака од колегата режисер...

Лазаревски од универзитетот Колумбија: Ах бре северно-македончиња

Дипломецот од топ светските универзитети Комумбија и Харвард Горан Лазаревски преку насловот на книга на првиот претседател објаснува зошто Киро Глигоров не попуштил под...

Зевзекманија: Овие и од Челси ќе ги викнат за референдумот

Напливот на странски државници, дипломати, генерални скретари кои, каква случајност, за прв пат ја посетуваат зњемјава и попатно лобираат пред македнските граѓани да се...

Последни вести

Во убиените кај Смилковско стрелано со „калашников“

На денешното рочиште за „Монструм“ беа изнесени наодите од вештачењето за чаурите и проектилите што биле пронајдени кај Смилковското Езеро по крвавиот настан на...

ДУИ не сака предвремени избори!

Изборите не се решение, велат од парламентарната група на ДУИ, од каде се убедени дека уставните измени сепак ќе поминат по предлогот на СДСМ...

Македонски и албански медиуми финансирани од тајни грчки фондови!?

Околу еден милион евра од тајните фондови на грчкото МНР биле искористени за финансирање на медиуми во Македонија и Албанија и за поддршка на...

Матео Салвини во фотелјата на Јункер!?

Италијанскиот заменик-премиер Матео Салвини би можел да го замени Жан Клод Јункер како претседател на Европската комисија, чиј мандат завршува во октомври 2019 година. Во...