МВР изненадена, оперативните бројки на протестот драматични

Оперативните бројки кои што циркулираат во комуникацијата меѓу полициските сили кои го обезбедуваат протестот на опозицијата се неколку пати повисоки од очекуваните во работната...

Ројтерс: Ципрас се коцка со Македонија

Грчкиот премиер Ципрас се коцка на големо во обидот да најде решение за децении стариот проблем со името што може да му се врати...

Официјална Софија лобира владици на БПЦ да дојдат во Охрид

Во тек се интензивни дипломатски и политички напори претставници на Бугарската Православна Црква да бидат дел од прославата на јубилејот еден милениум од основањето...

Над 2/3 Бугари ги сакаат Македонците во ЕУ

Седумдесет отсто од Бугарите ja сакаат Македонија во Еу и ја поддржуваат интеграцијата на државите од Западен Балкан во Европската унија. Граѓаните на источниот...

Грчката дијаспора бара прекин на разговорите за името на Македонија

Неколку организации на грчката дијаспора испратија писмо до министерот за надворешни работи Никос Коѕијас, во кое го обвинуваат за понижување на Грците низ светот...

Грците изненадени што Димитров го користел уставното име во Совет на Европа

Известувачот на грчки „Репортер“ не може да се изначуди зошто никој не реагирал на денешната пленарна седница на Парламентарно собрание на Совет на Европа...

Обид за државен удар во Саудиска Aрабија!? (ВИДЕО)

На социјалните мрежи вечерва се споделуваат видео снимки на кои, наводно , се гледа размена на силен оган и пукотници во близина на кралската...

Грчев Јуниор: Македонскиот народ ќе умре угушен во сопствените г..на

Синот на архитектот и претседател на комисијата за уривање на спомениците од Скопје 2014 година лани на 16 декември го почестил македонскиот народ со...

Академијата си направи проблем со Оскарот за Коби

НБА легендата утринава доби Оскар за документарецот „Драга кошарко“, но во меѓувреме 16 илјади луѓе се потпишаа на петицијата за одземање на статуетката од...

Се огласи Асад, Трамп ретерира од напад на Сирија

Сирискиот претседател Башар ел Асад денеска изјави дека заканата од Западен напад врз неговата земја по наводниот хемиски напад, се заснова основа на „лаги“...

Последни вести

Македонско-грчка филмска копродукција ја освојува Азија

Филмот „Исцелител“, македонско-грчка копродукција и дебитантско остварување на режисерот Ѓорче Ставрески, ќе ја освојува публиката на азискиот континент, за што ќе се погрижи „Синема...

„Ние сме Македонија“: Што значи име? Тоа сме ние (ВИДЕО)

Глобалното движење „Ние сме Македонија“ преку видео го поставува прашањето „што значи име“ и кои се последиците од неговата промена, а одговорот на крајот...

Грција врие: Бесилка и македонско знаме пред седиштето на СИРИЗА во Серес

Не стивнуваат протестите во Грција по потпишувањето на договорот Заев-Ципрас во неделата во Нивици на Преспанско Езеро, а гневот се манифестира преку различни форми,...

Мицотакис го обвини Ципрас дека ги предал „македонската националност и јазик“

Главната опозициска Неа демократија нема да го ратификува договорот потпишан од Атина и Скопје за решавање на спорот за името, изјави лидерот, Киријакос Мицотакис,...