Шилегов го замолчи Воинот на коњ

Нема веќе да се слуша музика од споменикот „Воин на коњ“ на градскиот плоштад, одлучил градоначалникотѕ на Скопје, Петре Шилегов. Тој го послушал апелот на...

Одбрана и последни денови на името – Пишува Горан Момироски

Откако стана јасно дека за Македонија не важи меѓународното право, дека меѓународната заедница го суспендира Судот на правдата во Хаг и неговата пресуда во...

Поглаварот на БПЦ пред бунт од владици поради МПЦ-ОА

Епископи на БПЦ се вртат против патријархот Неофит откако тој дозволил црковен имот да биде користен од приватна компанија, но заради односот кон МПЦ...

Николовски: Москва не е наш партнер! (ВИДЕО)

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски смета дека е добар потегот со протерувањето на рускиот дипломат, но му пречи што владата не ја прашала опозициската...

Ордановски се подбива со засилувањето на СДСМ со Жерновски, Саздовски и Костадинов

„Ха-ха-ха-ха-ха… Уште не можам да се сопрам од смеење на веста дека Чедомир Саздовски станал член на Централниот одбор на СДСМ… Ха-ха-ха-ха-ха… Ајде што...

Заев и “било каквите проблеми” – Пишува Горан Момироски

Во својата последна изјава за новинарите премиерот Заев најави дека доколку претседателот Иванов не го потпише законот за јазиците кој според него е последна...

Среќни ли сте сега? – Колумна на Роберт Димитриевски

Прашањето од насловот им е наменето на сите оние што во еден од најтрауматичните денови во современата македонска историја нескриено ликуваа за силувањето на...

Квартет во жeстока битка за Златната копачка

Лионел Меси и Мухамед Салах дадоа голови во вчерашните настапи на Барселона и Ливерпул, па со вкупно 24 ги стасаа Хари Кејн од Тотенхем...

„Кога законот е неправеден, државата е затвор“

Здружението на семејствата на затворениците со албанско потекло за неколку случаи од 2001 година, за кои тврдат дека се политички монтирани, денеска протестираа на...

Ѕанакопулос: Никој не ја притиска Грција за името!

Не постои никаков притисок врз грчката страна за прашањето за името, вели портпаролот на владата на Грција Димитрос Ѕанакопулос. Во интервју за грчката државна телевизија...

Последни вести

„Ние сме Македонија“: Што значи име? Тоа сме ние (ВИДЕО)

Глобалното движење „Ние сме Македонија“ преку видео го поставува прашањето „што значи име“ и кои се последиците од неговата промена, а одговорот на крајот...

Грција врие: Бесилка и македонско знаме пред седиштето на СИРИЗА во Серес

Не стивнуваат протестите во Грција по потпишувањето на договорот Заев-Ципрас во неделата во Нивици на Преспанско Езеро, а гневот се манифестира преку различни форми,...

Мицотакис го обвини Ципрас дека ги предал „македонската националност и јазик“

Главната опозициска Неа демократија нема да го ратификува договорот потпишан од Атина и Скопје за решавање на спорот за името, изјави лидерот, Киријакос Мицотакис,...

Десетмина од ЕУ против нелегалната миграција

Десет лидери на Европската унија, ќе се состанат во Брисел викендов  и ќе се заложат за понатамошно ограничување на „нелегалната миграција“ во Европа и...