Ципрас не отстапува од „ерга омнес“, му порачаа на Иванов од Атина

Грчката влада експресно реагираше на вчерашнпото соопштение  од Кабинетот на претседателот Ѓорѓе Иванов дека за шефот на државата е неприфатливо ерга омнес име во евентуалниот договор со Грција.

Одговарајќи на изјавата од канцеларијата на Алексис Ципрас повторија дека дека ставот на грчката влада е „содржаен и јасен“.

„Решението и пристапот на Македонија во НАТО и во ЕУ бара договор за сложено име со географски или временска одредница, кој ќе биде за севкупна употреба како и промена на уставот“ стои во соопштението на грчката влада, во која се повторуваат барањата кои беа поставени уште на рестартуирањето на разговорие со посредство на Обединетите нации, пренесе атински „Катимерини“.