Дали „крушевска“ е дел од договорената рамка за името?

Се чини дека Атина и Скопје постигнаа договор за прашањето за името. Ова е барем очигледно од изјавата на грчкиот министер за надворешни работи, Никос Котиас, од Брисел, јавуваат грчки медиуми.

Ние завршив,е на потег се премиерите за конечен договор, рекол Коѕијас.

„Двајцата министи за надворешни го завршија она што беше преземено од премиерите на двете земји. Денес, а веројатно и утре, ние ќе продолжиме да преговараме на експертско ниво –  техничките и правни прашања се тие што мора да се решат“, изјавил Коѕијас.

Откако техничките и правни прашања ќе бидат разјаснети, текстовите подготвени на ниво на министри за надворешни работи ќе бидат проследени до двајцата премиери, кои ќе се сретнат да постигнат конечен договор“, изјавил Коѕијас пишува „Ефимирида“

Вчера грчкиот „Катимерини“ спомна име „поврзано со Крушево“ кое се нашло „на маса“ откако бил отфрлен македонскиот предлог „Република илинденска македонија“.

Коинциденција или не, во исто време, во Брисел, министрите Димитров и Коѕијас ги изодувале последните чекори до постигнување рамка за решение за името.

Министрите Никола Димитров и Никос Коѕијас вчера во Брисел имале средба на која била „договорена рамката за компромис во дводеценискиот спор“.

„Имавме продуктивна средба, имаме рамка што треба да се доработи и на неа во моментов правни тимови од двете министерства во Атина работат, се планира важен разговор на  премиерско ниво, Заев со Ципрас кон средината на оваа недела, каде се надеваме дека ќе се пресечат некои важни работи од опциите што се во игра“, изјави за МИА министерот Димитров.

10 Коментари

 1. МАКЕДОНИЈА МОЖЕ И ДА ГИ ТУЖИ ООН ПРЕД МЕЃУНАРОДНИОТ СУД ВО ХАГ ЗА КРШЕЊЕ ЧЛЕН 83 ОД КОНВЕНЦИЈАТА ЗА ПРЕТСТАВУВАЊЕ НА ДРЖАВИ ВО НИВНИТЕ ОДНОСИ СО МЕЃУНАРОДНИТЕТ ОРГАНИЗАЦИИ ОД УНИВЕРЗАЛЕН КАРАТЕР.

  ИМЕНО ВРЗ ОСНОВА ДА Е ООН СТРАНА ШТО ГО РАТИФИКУВА ОВОЈ ДОГОВОР И ПРАВНО ЛИЦЕ, КАКО И РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА, А СО ОБВРСКА ДА НЕ ВРШИ ДИСКРИМИНУРАЊЕ ВО ЧЛЕНСТВОТО, ООН КРШИ ОВАА КОНВЕНЦИЈА ОД ФАКТОТ ШТО И САМАТА ПОВЕЛБА НА ООН Е ПРАВЕН ДОГОВОР, ВО КОЈ ООН И МАКЕДОНИЈА СЕ РАМНОПРАВНИ ДОГОВРНИ РАМНОПРАВНИ СТРАНИ ДОГВОРНИЧКИ.

  СЕ РАБОТИ ЗА ОДНОС МЕЃУ ДВА МЕЃУНАРОДНО ПРАВНА ЛИЦА: ООН И РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА.

  СО ДИСКРИМИНАЦИЈА ВО ОДНОС НА ПРАВНИОТ ИДЕНТИТЕТ, КАКО ЕЛЕМЕНТОТ ОД СУБЈЕКТИВИТЕТОТ, ООН ЈА КРШИ КОНВЕНЦИЈАТА.

  ВИДИ ЧЛЕН 83. од: Vienna Convention on the Representation of States in their Relations with International Organizations of a Universal Character 1975:

  „In the application of the provisions of the present Convention no discrimination shall be made as between States.”

  Види и член 105 од Повлебата на ООН и Советодавното мислње на Маѓународниот суд од 1949. каде се утврдува дека ООН е меѓинародно правно лице, кое може да се тужи како правно одговорен субјект.

  Види и ООН Convention on the Privileges and Immunities of the United Nations of 1946.

  Со пресудата во Хаг јасно е докажано дека не постоји иредентизам и дека нема мешање од страна на Македонија односно дека проблемот не е безбедносен!

  Не им е деволна само спогодба за името! ЗОШТО?

  Со пресудата во Хаг јасно е докажано дека не постои иредентизам и дека нема мешање од страна на Македонија односно дека проблемот не е безбедносен! Со оваа пресуда сите Грчки наводи паѓаат во вода! Рез. 817 според судската пресуда е несоодветна. Заклучок: Не се меша Македонија во внатрешните работи на Грција, туку обратно! Грција са барање на промена на Уставот и со дискриминаторска спогодба за идентитетот СЕ МЕША во Внатрешните и НАДЕВОРЕШНИТЕ работи на Македонија, активно загрозувајќи ВИТАЛНИТЕ права и интереси на Република Македонија!

  ЗОШТО ГРЦИТЕ БАРААТ ПРОМЕНА НА УСТАВОТ!

  (не им е деволна само спогодба за името! ЗОШТО?)

  Со мегународен договор не може да се креира ДРЖАВНОТО ИМЕ, туку само трајната (Нелегална) референца, а таквата творба не е ДРЖАВНОТО ИМЕ!, ПА ЗАТОА БАРААТ ПРОМЕНА НА УСТАВОТ!

  Името не се креира со спогодбата, бидејки таа подразбира дека постоел СПОР, а споровите за името не посотојат, па и ваквите договори не се валидни!

  Затоа бараат промена на Уставот! (Исто како што порано 1995 не измамиа за ЗНАМЕТО, кога сами го сменивме ЗНАМЕТО!

  А промена на Уставот сега нема да помине! Сигурно не во парламентот (81 глас!), а не и кај Претседателот!

 2. Уште нешто. Треба да се прави разлику меѓу ПРЕПОРАКА, како она во рез. 817 од ОДЛУКА како пр. она во ОНСБ рез. 1244 на СБ. Не е исто ПРЕПОРАКА и ОДЛУКА!
  Во СДСМ не прават таа разлика меѓу ПРЕПОРАКА (која не е предмет на дерогирање со НОВА Реѕ., оти се работи само зa RECOMENDATION) и ОДЛУКА (како она од ГС на ООН со која се примаме во ООН).
  Рез. 817 е ПРЕПОРАКА! А Рез. на СБ 845 е УРГИРАЊЕ (URGED), а не ОДЛУКА!
  Елементарни работи не ги знаат во СДСМ, а исто важи и за експерти (Керим, и други).

 3. Игор Јанев, имаше порано една песна од Здравко Чолиќ. Се викаше „ Главо луда“, а текстот одеше вака: „ Променила риба море, роб чувара, зверка горе, кожу змија, дуга боје, а ти само тераш своје“. Разбуди се и погледај и` на реалноста во очи. Поздрав.

  • Вашиот СДСМ нов предлог ќе ПАДНЕ во Грчкиот ПАРЛАМЕНТ, а народ во Македонија никогаш Пасворд-името (password) нема да го прифати!
   Она што СДСМ ќе понуди е ПАСВОРД / ЛОЗИНКА за компјутер (Login), а не ИМЕТО на една држава!
   А за Тебе „провокатор “еден” совет: Оди во некоја лудница и лекувај се док е време!

   • Кога ќе имаме нормална држава, таквите како „еден” први ќе завршат во лудница, со екипа од СДСМ, предводена со Црпко.
    А ти „Еден” Марш у ПИЧКУ МАТЕР!

 4. Се додека не се примени Стратегијата за името на проф. д-р Игор Јанев во Генералното собрание на ООН, проблемот со името нема да се реши! .Сега сме како Република Македонија признаени од 137 држави во ООН, а се гласа со простото мнозинство во сала на ГС на ОН!. Случајот со Ерусалим покажа дека СБ на ООН со ВЕТО НЕ може да не блокира да одиме на Генералното собрание на ООН, и продолжиме членството во ОН под Република Македонија.

Comments are closed.