Дебакл на судијката Цаца – Николовска во дуелот со проф. Апасиев (ВИДЕО)

Судијката Маргарита Цаца Николовска во вечерашното гостување на „Само вистина“ на телевизија Канал 5 доживеа тежок професионален пораз во соочувањето со професорот Димитар Апасиев.

Темата беше денешната одлука на Уставниот суд за референдумот.

Членот на президиумот на Левица ја “торпедираше” екс судијата во судот за човекови права во Стразбур од 1998 до 2008 година со прецизни цитати од уставот и законот за референдум на кои судијката немаше соодветни одговори.

Цаца која важи за блиска на политиките на СДСМ избегна да зборува за Законот за референдум затоа што според неа тој има одредени проблеми во врска ао уставот.

Според неа за референдумското прашање, најважно е тоа да биде разбирливо за граѓаните.

“Не можам да ја коментирам одлуката на Уставниот суд бидејќи не сум ја видела, тогаш ќе може повеќе да се дискутира. Што се однесува до прашањето, јас не сакам да го спомнувам Законот за референдум, затоа што има одредени проблеми врзани за Уставот. Би сакала овој проблем да го истретирам од уставна правна гледна точка. Бројот на прашања не е спорен, најважно е дали прашањето е јасно, суштинско и дали граѓаните можат да го разберат”, изјави Цаца Николовска.

Жестоката дебата на Само вистина на Канал 5

12 Коментари

 1. Ќе биде дебакал на Цаца-Николовска кога Апасиев заедно со Игор Јанев ќе успеат да го убедат Генералното собрание на ОН, нашата држава да биде запишана како Република Македонија, што значи никогаш. Инаку, Апасиев беше кловн и дворска луда во емисијата. Не знам како Цаца-Николовска прифатила да учествува во дебата со овој занесењак што мисли дека е најпаметен на светот. Ако вакви се мнозинство во Македонија, тогаш Македонија нема право ни да постои. Ни како Република Македонија, ни како Република Северна Македонија.

  • Она што е повеќе од сигурно од виденото за сега е дека Македонија дефинитивно ќе престане да постои.
   Зошто, па едноставно покрај толку изроди и предавници не може ниту една држава да опстане, а Македонците или како што некои спинуваат, дека народецот бил мудар па ќе донел мудра одлука видовме дека е само обична флоскула и пропаганден памфлет, доказ се последните парламентарни избори. Повеќе пати беше потенцирано дека ако Македонците не успеат да ги препознаат заканите за нивната ржава постои опасност за Македонија но тие повторно како гуски во магла се однесуваат.
   Поточно квислинчката власт повеќе наликува како на кокошка на која и е штотуку отсечена глаата, а опозицијата се како гуски во магла и не знаат што сакат дали се повеќе за Македонија или за нивните газди.
   Она што во твојот коментар (и сличните како твојот кои по се изгледа се пропагандисти) загрижува е што засилено играте на картата на автошовинизмот, не велам дека сте свесни за тоа ама тое е многу добро за оние што ве програмирале, знаете кога некој ќе одработува нешто што вие го посакувате без при тоа да вложите напор и средства, ете тоа вие го работите. таквите како тебе за нив се како златна кокошка, уште пред да ви побарат нешто вие веќе знаете што треба да сработите.
   Побарајте ја анализата на Андреј Корубко објавена мислам 2015г. каде човекот многу аргументирано зборува за тоа што ќе се случува во Македонија, за методите на хибридната војна, за интересните групи внатре и надвор кои ќе го одработат сето тоа како и за финалниот план за поделба на Македонија помеѓу Бугарија и Албанија. Според сите показатели или популарно 3-6-9 токму тоа се случува, тиранска пљарформа, договор со татаристан и сега како предфинале биришење на Македонците како државотворен елемент на македонската држава…
   Но така е тоа, секој оној што не учи од историјата ќе ја повторува се додека не ја научи, Македонците се за жал слаби ученици!

  • eden ili SDSM, imash geshka ova so OON ne e ideja na Igor Janev, tuku na KGB ushte od vreme na K.G. Tie od KGB, desetica agenti, ako ne i poveke mu kazhaa za ova na K.G. 90-tite.

  • Со договорот Македонците веќе нема да бидат слободен народ.Она што се губи е слобода!
   Ако треба слобода ќе ја браниме СО СИТЕ СРЕДСТВА! И со војна!

 2. ОВА НЕ СЕ ФЕР БИТКА МЕЃУ СДСМ И ВМРО!!
  РЕФЕРЕНДУМОТ Е ЕДЕН ВИД НА МАЈОРИЗАЦИЈА ПРЕКУ КОРИСТЕЊЕ НА АЛБАНСКАТА ЗАЕДНИЦА КОЈА Е 20% ОД ГРАЃАНИТЕ! ТОА Е НЕ ФЕР КОН МАЛЕДПНЦИТЕ!!!
  АКО И ДОКОЛКУ АЛБАНЦИТЕ НЕ УЧЕСТВУВААТ, ЗАТОА ШТО ОВА Е НАША МАКЕДОНСКА РАБОТА, ЗА НАШИОТ МАКЕДОНСКИ ИДЕНТИТЕТ СЕ РАБОТИ,
  ТОГАШ ЈАС БИ ГИ ПОВИКАЛ СИТЕ МАКЕДОНЦИ ДА ИЗЛЕЗААТ ДА ГЛАСААТ НА РЕФЕРЕНДУМОТ!!!! БЕЗ ШИПТАРКИОТ ЕЛЕМЕНТ МАКЕДНОЦИ ЌЕ ПОБЕДАТ ПРЕДАВНИЦИТЕ!

  НО ШИПТАРИТЕ ВО МЕДОНИЈА СЕ ЗЛОУПОТРЕБЕНИ ЗА РУШЕЊЕ НА ОВАА ДРЖАВА АКО ИЗЛЕЗААТ ДА СЕ ИЗЈАСНУВААТ НА РЕФЕРЕНДУМОТ!
  ШИПТАРИТЕ КОИ НА 30. ИЗЛЕЗААТ НА РЕФЕРЕНДУКОТ СЕ ПРОТИВ МАКЕДОНЦИ И МАКЕДОНСКАТА ДРЖАВА И ТИЕ СЕ НЕПРИЈАТЕЛИ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА!

  ШИПТАРИТЕ КОИ ИЗЛЕЗАТ НЕ СЕ ДРЖАВОТВОРЕН НАРОД, ТУКУ ДРЖАВНО УНИШТВАЧКИ ЕЛЕМЕНТ ВО ДРЖАВАТА! ТИЕ Е НЕ СТВАРААТ ДРЖАВА ТУКУ УНИШТУВААТ!!

  НЕ СЕ ДРЖАВОТВОРНИ, ТУКУ РУШИЛАЧКИ НАРОД!

 3. Ве жалам сите што сте параноични, ве жалам сите што насекаде гледате непријатели кои сакаат да го уништат македонскиот народ и држава. Мора да е многу тешко да се живее во таков страв. Но вистината е сосема поинаква. Сега за прв пат интересите на најмоќните земји во светот, земјите на НАТО и ЕУ, се поколопија со интересите на Македонија и македонскиот народ. За прв пат во историјата Македонците добија шанса да влезат во друштво на најмоќните и најбогатите. Македонскиот народ доби шанса со својата држава во постоечките граници, со своите институции (без разлика дали МАНУ ќе се вика АНУСМ, таа ќе биде наша и од наши луѓе), со својот јазик, со своето писмо, со своите обичаи, да стане членка на најмоќните земји на светот, здружени во НАТО и ЕУ, и да ја користи нивната заштита. Нашата куќа Македонија, која до сега, од времето кога се распадна СФР Југославија, се наоѓаше на ветрометина и во опасност да биде поделена, опљачкана, разрушена, сега доби шанса да биде опашана со ѕидот на НАТО и ЕУ и да ги ужива сите погодности на тоа демократско и богато друштво. Единствено што ние треба да направиме е да кажеме дека сакаме да влеземе во тоа друштво, да ги прифатиме нивните сандарди, нивниот „куќен ред“ и да ја смениме табличката на нашата куќа на која досега пишуваше НРМ, СРМ, ФИРОМ, а за некои (само во биратерални односи) Република Македонија и да прифатиме табличка на која ќе стои Република Северна Македонија. Ние жителите на таа куќа – Македонци, Албанци, Срби, Роми и т.н., за жал уште долго време ќе бидеме истите сиромашни, со несредени институции, кои фрлаат ѓубре каде ќе стигнат и плукаат по тротоарите, но со тек на време, живеејќи во друштво на другите во НАТО и ЕУ, ќе станеме и побогати и покултурни и ќе ја направиме нашата куќа пристојно место за живеење. Несфатливо е како некој може да се плаши од иднината во која ќе бидеме членка на НАТО и ЕУ.

  • Знаеме дека ви одобрија да лажете, да крадете и да убивате, без разлика дали тоа ќе го правите несмасно или, пак, претопено во книжевна форма, но, и покрај тоа што се обидувате „злосторството врз Македонците и врз Македонија“ да го претопите во доблест, редно е да си знаете дека на крајот сите ќе бидете процесуирани и осудени не само од Македонците туку и од народите од целиот свет!

 4. ај не го тупи, и ти најде некого да жалиш!
  Па уште и зборуваш за некаква си вистина, но проблемот е во тоа што ти со пропаганда сакаш да создадеш конфузија кај читателите, дека тоа што тие го гледат и слушат не е вистина туку дека вистина е тоа што квислинзите и целата петта кољона го пласира преку медиумските пресститутки.
  Спин е дека по прв пат во историјата дошло до “поклопување“ на интересите на ЕУСА и на Македонците, затоа што не верувам дека интересите на Македонците се да се самоубијат да се избришат од картата на светот и да ја растурат единствената македонска држава во светот, тоа е само интерес на ЕУСА и квислинзите(петтата кољона)!!!
  Преку пропагандни техники го доведувате во заблуда македонското ткиво, дека е многу поважно да има анален мозок (мисли со анален мозок) отколку да биде човек, важно е само да го полни стомачето а за повисоките човечки и цивилизациски вредности ќе се грижите вие петтокољонашите.
  За жал Македонците повеќе пати покажаа дека лесно се манипулира со нив, тоа е впрочем насекаде исто, маркетингот е опасна алатка еве една приказна која малкуцка ќе го разјасни тоа (веќе напишав еден коментар ама истиот го снема со демонкратски методи се надевам овој ќе остане!
  Си бил некој тајкун-олигарх-буржујчич=криминалец кој отишол на оној свет. Таму го пречекал некој анѓел со прашање каде сака, во рајот или во пеколот, а тој навикнат да се однесува онака петтокољонашки рекол а може ли прво да видам па да изберам?
  Анѓелот му одговорил дека може и прво го одвел во рајот каде му покажал мир широки полиња се пеат некакви песни исл. Потоа го одвел во ПЕКОЛОТ, кога таму има што да види нашив петтокољонаш: гледа кока(и легална марихуана), па игра на девојки на шипка алкохол во потоци храна каква сака и колку сака ма убаини се мој до мојег!
  Овој нашиот петтокољонаш веднаш како од топ рекол го избирам пеколот!
  Веднаш по изреченото бил фрлен во казан да се вари и со мали ѓаволчиња да го силуваат и уште многу други убаини…..
  На ова тој прашал: па добро зошто така едно ми покажавте а сега ме варите во казан?
  На што добил одговор.
  ТОА Е ЗАТОА ШТО ПЕКОЛОТ ИМА ПОДОБАР МАРКЕТИНГ ОД РАЈОТ!!!!!
  Токму тоа се случува денес во Македонија се сака Македонците со вешта пропаганда и маркетинг да се натераат на суицид. Некои би рекле дека е тоа легално и демократски, можеби и е, само сигурно не е човечки ниту пак е право на избор!

 5. Џабе му објаснуваш не го разбира тој јазик. Фрли некое евро па да видиш како ќе пее друга песна.

Comments are closed.