Договорена рамка за компромис за името!

Министрите Никола Димитров и Никос Коѕијас вчера во Брисел имале средба на која била „договорена рамјката за компромис во двоценискиот спор“ јави дописникот на МИА.

„Имавме продуктивна средба, имаме рамка што треба да се доработи и на неа во моментов правни тимови од двете министерства во Атина работат, се планира важен разговор на  премиерско ниво, Заев со Ципрас кон средината на оваа недела, каде се надеваме дека ќе се пресечат некои важни работи од опциите што се во игра“, изјави за МИА министерот Димитров.

Грчки медиуми јавуваат дека викендов телефонски контактирале и премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, а можно е во наредните денови да има и нова средба, пренесе МИА.

 

4 Коментари

 1. Внимавајте ! ВАЖНО!
  ПРАШАЊЕТО ПРЕД СБ НА ОН Е ЗАТВОРЕНО СО РЕЗ. 845 НА СБ НА ООН, ВО КОЈА СЕ ДАВА ДАТУМ 48 ЗАСЕДАНИЕ НА ГЕНЕРАЛНОТО СОБРАНИЕ НА ОО 1993. ОД ТОГАШ. СЕПТЕВРИ 1993, ВЕКЕ ОВА ПРАШАЊЕ НЕ Е ВО РАЗГЛЕДУВАЊЕ ВО СБ НА ООН. ВИДИ:
  „United Nations Security Council resolution 845, adopted unanimously on 18 June 1993, after recalling Resolution 817 (1993) and considering the Secretary-General’s report pursuant to it, the Council urged both Greece and the Republic of Macedonia to continue efforts to settle the naming dispute.
  The efforts of the Co-Chairmen of the Steering Committee of the International Conference on the Former Yugoslavia were appreciated, while the Secretary-General Boutros Boutros-Ghali was requested to keep the Security Council regularly updated, with the aim of settling the issue before the 48th session of the General Assembly in September 1993.”
  ПРАШАЊЕТО КАКО ШТО ГЛЕДАМЕ НЕ Е БЕЗБЕДНОСНО ОД СЕПТЕМВРИ 1993.
  ОВА Е БИТНО ОТИ НЕКОЈ ОД СДСМ, КЕРИМ И НИКОВСКИ ВИКААТ ДЕКА И ДЕНЕС Е БЕЗБЕДНОСНО ПРАШАЊЕ!!!

 2. НАПРАВЕН Е ОБИД ЗА ВЕЛЕПРЕДАВСТВО!

  ДЕНЕС СИТЕ МОРА ДА СЕ ОБЕДИНИМЕ И ДА ГО ОДБРАНИМЕ ИМЕТО!

  ПРЕДАВНИЦИТЕ НЕ СМЕАТ ДА ПОБЕДАТ!

  ОВА Е НАЈВАЖНА БИТКА ЗА МАКЕДОНИЈА!

  НЕКА Е ВЕЧНА МАКЕДОНИЈА!

Comments are closed.