Ексклузивни документи од преговорите за името на ТВ Алфа

Во емисијата „60 минути со Горан Момироски“ Алфа ТВ вечерва во 21.50 објавува досега необјавени документи од преговорите за името. Во нив се открива дали премиерот и владата ја говорат вистината кога зборуваат за огромен успех во зачувување на макеоднскиот идентитет, именување на нацијата и јазикот.

Во емисијата се зборува за дел од развојот на настаните за името во наредниве 6 месеци до најавената ратификација во грчкиот парламент како и за можноста некои од најавените чекори да бидат тргнати од предвидената агенда ако постои проценка дека се штетни за процесот.

Постои ли план за заобиколување на Советот за безбедност на ОН за да се повтори сценариото со времената спогодба со Грција која никогаш не беше ратификувана во парламентот во Атина?

Во емисијата во која ќе стане збор и за Колумбиското и Ирското искуства со конфликти и референдуми кои што експертите ги разгледуваат како урнек и во случајот со Македонија.

10 Коментари

 1. Нешто овде нема логика. Се вели: „ Дали прмиерот и владата ја говорат вистината кога зборуваат за огромен успех во зачувување на македонскиот идентитет, именување на нацијата и јазикот“. Не разбирам КОЈ треба да ни објасни дали ја зборуваат вистината, кога секој од нас може да го прочита договорот и самиот да види дали е зачуван македонскиот идентитет, именување на нацијата и јазикот или тоа не е сочувано.

 2. Еве и малце да се насмееме. Смешката оди вака.

  По 48 часа, според Договорот, МНР известува со Нота 190 држави во ООН дека од овој момент ние сме Република Северна Македонија.
  Потоа, Иванов применува контра-акција, бидејќи смета дека спогодбата е НЕЛЕГАЛНА.
  Тој праќа своја Нота до истите 190 држави на ООН во која се вели да писмото од МНР или Влада НЕ ЗИМААТ во предвид и обзир и дека НИЕ сме Република Македонија, повикувајќи и тие други држави што досега не не признале под уставното име ТОА да го сторат и да не признаат под Република Македонија !!!
  Сега се поставува прашање! Које писмо државите (членките на ООН) да земат во обзир? Да ли оно пратено од МНР и Влада или оно друго писмо од Претседателот на Република Македонија, во кое се вели дека ние сме Република Македонија!
  Во смешките понекогаш има и нешто реално, а и возможно или многу опасно!
  ХахахаХахаха!

 3. Celoto sranje i govna sokrieni na SDSsh doprva ke isplivuvaat na povrsina. Oni mislea nie nafta ke pieme nema da kopame nasekade za da im ja otkrieme celata famozna konstrukcija. SEkoj den se poveke i poveke se zakopuvaat vo govna od koi vise ne znaat ni kako da plivaat a tek da izlezat.

  JKoj so gavolot tikvi sadel od glava ke si gi krsi!

  Eden, daj be dnevnica obezbedi mi od Ministerstvoto za laga na Vladata ili od Bihacka ne e fer samo ti da zimas a na drugarcinjata da ne dades:))))

 4. ПО ПРАЌАЊЕ ПИСМОТО НА МНР ДО 190 ДРЖАВИ ЗА НОВОТО ИМЕ РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА, АКО ИВАНОВ НЕ ПРЕЗЕМЕ ПРОТИВ-МЕРКИ, ТОЈ КАКО ПРЕТСЕДАРЕЛ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА ПРЕЗИМА НА СЕБЕ ИСТОРИСКАТА ОДГОВОРНОСТ!

Comments are closed.