Фалсификат: Мухиќ воопшто не гласал за “бесмислениот договор” за името

Независниот пратеник Ферид Мухиќ, кој е дел од парламентарното мнозинство, кој тврди дека на денот на гласањето за Договорот со Грција воопшто не бил ниту во Скопје ниту во парламентот и воопшто не гласал, иако јавноста беше информирана дека гласал “За”

Мухиќ смета дека договорот е најирационалниот и најбесмислениот договор и договор кој можеби ќе беше подобро да претпоставува да им дадевме територија или пари на Грција или да го сменевме името на државата и по цена да немало Македонија во него, но никако ваков договор со кој, според него, се брише историјата на еден народ , се бришат сите етникуми во Македонија не само Македонците туку и Албанци, Турци, Власи, Турци, Роми и фруги.

За него целта на догоцорот била менување на границите и јасно разграничување на Муслиманите и Христијаните.

Сепак Мухиќ смета дека премиерот Заев бил храбар што конечно ги дотуркал работите до овде и штом прифатил ваков договор, бил приморан на тоа.

Мухиќ смета дека за промена на име не треба граѓаните да излегуваат на референдум, бидејќи тие не можат да менуваат нешто што не го спечалиле.

Со овој договор се порекнува Македонскиот национален идентитет, изјави Мухиќ во емисијата Само вистина.
Линкот до Само вистина

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1986776988028911&id=247596241947003

11 Коментари

  1. So spusteni gaki u prevara se fateni:) breeejjj od tolku brzanje greski so tragi ostvaat milijarda:)) ako akoooo:) I posle oni bile sigurni deka narodot e so niv i gi podrzuva. More cigani so simnati gaki sekoj den ve fakame. Narode razbudi se i izlezi vo brojka od 100.000 – 200.000 samo izlezi na ulici i tolku i od Vlada i od Sobranie, sami ke se razbegaat po beli svetovi.

  2. Мартин, освести се и оди прошетај. Летото започна, убаво е времето. Македонија тргна по нов пат. Заврши времето на ВМРО-ДПМНЕ. Нема враќање назад. Се отвараат нови перспективи. НАТО, ЕУ. Се` во Македонија ќе мора да се прилагоди на законите на демократиските земји со кои ќе сме заедно во НАТО и ЕУ. Прилагоди се и ти на промените кои доаѓаат. Заврши времето кога ВМРО-ДПМНЕ го плашеа народот со вештерки и духови. Уште малку започнува третата декада од 21 век. Немој да живееш во среден век каде што те носи ВМРО-ДПМНЕ.

    • Slusaj i puni sose site tamu platenici propagandisti. Zivi ve zakopaa so vistinata za vasiot dogovor so koj se cuval identitetot,

  3. Eden, Lopataru, edna topla preporaka, popgledni go intervjuto vo samo vistina so Ferid Muhic, i zatni aj taa lopata murtinska ednas zasekogas, Covekot ve zakopa zivi vo pesok ednas zasekogas!!

    POsle toa intervju d avidma sto gomna ke produzis da jades, ako nemzoes d ago najdes kazi slobodnbo tuka ke go psotiram

  4. ВО МАКЕДОНИЈА НЕ СЕ СЕЕ-САДИ СОНЧОГЛЕД АМА СЕ ПОВЕЌЕ ИМА СОНЧОГЛЕДИ И ВРТИКАПИ. ОВОЈ ЧОВЕК ,,ВОДЕШЕ,, СЕДНИЦА ЗА ИЗБОР НА ПРВ ТЕРОРИСТ НА СОБРАНИЕТО, ЗНАЧИ МУ БИЛО СЕ ВО РЕД. ОВОЈ ЧОВЕК ИМА СВОЈ ,,ПРИДОНЕС,, ШТО ТАКА ОД СТРАНА НА БУГАРИЈА И ГРЦИЈА НИ СЕ ПРАВИ И СО САМО ЕДНО МУРТИНСКО МАГАРЕ СЕ ПОРОБУВА ЕДЕН НАРОД, ЈАЗИК, ИСТОРИЈА, АРХЕОЛОГИЈА ИТНН.

  5. Ako kazuva deka ne glasal a go broele kako glas togas kade e Javnoto Obvinitelstvo. Ke go ceka i ovoj zapisnik so godini. Od koga dojde ZIVOTOV nisto vo drzavava ne funkcionira.

Comments are closed.