Груевски: Ако се согласев на с’е што сакаа Грците …(ВИДЕО)

На денешната прес-конференција, поранешниот премиер Никола Груевски ги отфрли наводите дека тој во 2008 година прифатил промена на името за земјата во „Северна Македонија“.

„Ако се согласев на сè што сакаат Грците, ќе се согласите дека сè ќе беше поинаку денес. Јас сум човек со принципи и достоинство”, рече Груевски.

По објавената тајна телеграма на поранешната амбасадорка Џилијен Миловановиќ на Викиликс, медиуми во Грција и во Македонија објавија дека тогашниот премиер бил подготвен да го прифати името Република Северна Македонија, под услов Грција да го признае  македонскиот јазик и македонска националност.

 

4 Коментари

  1. Da bese sposoben i vistinski politicar a za VMRO-vec i da ne diskutirame trebase uste koga dojde na vlast 2006g a uste povazno 2008g. DA JA ISKORISTESE SANSATA koga ne odbija za vlez vo nato trebase samo ednostavno da im kazes TENKJU end FAKJU I da GO POVLECES BARANJETO za vlez vo NATO ! ! ! ama NEPISMENI VISOKO OBRAZOVANI I OD BND POLITICARI ” KE STE RAZGOVARALE, KE VIDIME, KE NAJDEME ZAEDNICKO RESENIE,KE NAJDEME KOMPROMIS (???? !?), …. a seto toa vodi SAMO KON EDEN PRAVEC a toa e BRISENJE NA MAKEDONIJA ! ! ! ! ….. na nas mnogumina koi ne sme od “elitata” i so mrsni gazovi ni e jasno ama na vas nikako da vi “vleze” u toa tikviti, i si pravite bajram na mozokot i go mavtosuvate celiot narod dodeka vie si gi pravite biznisite ! ! ! od opincari stanavte epetn bogati biznismeni so lakirani opinci ! ! !…ili od KORUMPIRANOSTA e ili od NEPISMENOSTA izgleda nisto ZDRAVO , EFIKASNO i RESITELNO NE NAPRAVIVTE, osven LIGAVENJETO so “nasite” “strateski ” “prijateli” ! ! ! I ti Gruevski i Branko Crvenkovski ai i ovoj posledniov BUDALETINKA ZAEV I EBAVTE MAJKA NA Makedonija ! ! ! ! ! ! Anarhija ?! pa samo togas site do eden ke bidete blikvidirani ! ! a i vasite “strateski prijateli” ke im go pokazat patot kade da bidete likvidirani ..zatoa sto poveke nema da im trebate ! ! ! ! parite u g’z da si gi stavite …. na site se so nas u pekolot ke odime ! ! ! ! ! KORISNI IDIOTI ! ! ! !

  2. Да беше способен и пред се патриот Грујо би ја реализирал стратегијата на д-р Игор Јанев и иницирал признавањето на уставното име РМ во Генералното собрание на ООН, и доколку треба и Советодавното мислење на МСП за легалитет на дополнителните услови за прием во ООН, и независно од одговорот на МСП би ја реализирал стратегијата позната уште од време на К.Г.
    Но Грујо, Ти си решил да се пазариш за името, и кога требаше да се испазариш 2008. си се исплашил, како и Б.Ц. пре тебе. Уште од време на К.Г се знае стратегијата за името.
    Ако ја реализираше стратегијата на И.Ј. денес би бил херој и ВМРО сеуште би било на власт, а Ти на слобода! Сега ќе лежиш во затвор за твоите глупости и пазарења! За криминали и да не зборуваме!
    Но, Грујо немаше ниту храброст, ниту достоинството! Впрочем, како ни СДСМ!!

  3. ДА Ве ПОТСЕТАМ, некој од нас повозрасни се уште паметиме кога во еден миг Б. Трајковски ја формира експертската група за признавањето на Името на чело со проф. Љ. Фрчкоски со цел реализацијата на планот за воспоставувањето на Република Македонија во ООН. ОВОЈ ФАКТ НОВИНАРИТЕ МОЖЕ ЛЕСНО ДА ПРОВЕРАТ! Тоа се беше пред крајот на мандатот на претседателот Б. Трајковски и пред трагичното заминување на претседател Б. Трајковски во Мостар. Групата составена од правници, историчари и др. веке беше формирана, а ова историчарите го знаат и денес, но потоа новиот претседател Б. Црвенковски ја укина истата група поради лошите односи меѓу него и Фрчкоски, кој беше иницијаторот и главното лице. Во тоа време, Фрчкоски веке неколку месеци имаше ова неформална група кај Трајковски со задачата за реализацијата на планот и лобирање во ООН, и конкретните планови и сценарија, политички и правни, оперативно биле на маса. Но по заминување на Трајковски и инаугурирање на Црвенковски, во една куса дискусија со Фрчкоски, новиот претседател Црвенковски ја растури оваа експертска и дипломатска група без да даде какво било образложение за овој потег. Црвенковски беше всушност прв кој започна со активно уривање на идејата за признавањето името Република Македонија во ОН односно под уставното име. Потоа, проблемот со Името, Црвенковски му го препушти и префрли на Н. Груевски со цел да симне одговорност, и пред се да го искомпромитира новиот премиер и собере важни поени и предноста за СДСМ. Така 2008, Црвенковски беше тој што максимално вршеше притисок врз Груевски, со цел овој да „згреши” и покасно смо тој како премиер да биде обвинет за велепредавството со распродажба на името.

Оставете Коментар