„Ние имаме Устав и секој што ќе излезе надвор од него значи дека гази врз договорот од Декларацијата за независност“, изјави денеска косовскиот премиер Рамуш Харадинај како одговор на новинарско прашање за „црвените линии“ во преговорите на Приштина со Белград.

Харадинај го предупреди косовскиот претседател Хашим Тачи дека може да биде разрешен од функцијата доколку во преговорите со Србија го прекрши Уставот на Косово, пренесе МИА.

Според него, извештајот за дијалогот со Србија ја претставува реалната состојба. Приоритет за Приштина, како што наведе Тачи, во дијалогот со Белград е спроведувањето на претходно постигнатиот договор за енергетика.

 

1 Коментар

  1. Hahaha samounistuvackio sindrom od MK penetrira vi vo kosovo!! Malku provokativno deka eve ima drugi koi go imaat istiot “problem”. Biten e kreatorot a so toa se opredeluvaat i pravata na sopstvenost.

Comments are closed.