Иванов го повика Заев да му покрене импичмент

„Го повикувам Заев со истото двотретинско мнозинство кое е неопходно за менување на Уставот на Република Македонија, веднаш да покрене постапка за утврдување на одговорност на претседателот на Републиката, односно импичмент“, повика денеска претседателот Ѓорѓе Иванов во пишаната изјава до медиумите.

Претседателот на овој начин одговори на премиерот Зоран Заев кој вчера во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 телевизија најави дека доколку Иванов  не го потпише договорот за името со Грција парламентарното мнозинство ќе побара негов импичмент.

Претседателот Иванов останува на ставот дека нема да го потпише договорот зашто е штетен.

13 Коментари

 1. Samo napred Pretsedatele! Vie imate najdobri informacii od razuzuvanjeto pod vasa direktna kontrola e agencijata za razuznuvanje i voenoto razuznuvanje! Ako produzi kopitoto murtinsko predavnicko so zakani ke najdete nacin i za stapot po nego. Kopitoto murtinsko e edno isplaseno magare koe u gaki ke s eposere od strav.

 2. Мартин, од каде толку омраза, толку гнев во тебе? Во какви услови си растен? Низ какви трауми си поминал? Зошто толку многу црнила во твојата душа? Зошто такво пенавење, такви изливи на бес? Биди радосен. Почнува ново време. Со овој договор ти за секого и секаде си Македонец, твојот јазик е Македонски. Да, на твојот пасош ќе пишува Република Северна Македонија, но ти со тој пасош ќе можеш да престојуваш колку што сакаш во ЕУ, да работиш, да ги користиш сите поволности на ЕУ како жител на земја припаничка на ЕУ. Преку 100 илјади наши сограѓани мораа да се понижат кажувајќи дека се Бугари за да добијат пасош каков што сега ние ќе добиеме како Македонци. Дали е подобро нашат земја да се вика Република Македонија, а да се молиме и да се понижуваме, да бидеме запишани како Бугари за да добиеме ЕУ пасош? Или е подобро да се вика Република Северна Македонија, а ние да бидеме запишани како Македонци, нашиот јазик македонски, а да го добиеме истиот ЕУ пасош? Размисли.

  • Можите вие да се викате како сакате Р.Макединија не ја гибајте.
   Изроди едни БЕДНИ.
   Сите предавници на бесилка пред магнолија.

 3. Eden, toa e izliv na makedonstinata, toa e izliv na besot so koj nema da vi dozvolime da go pogazite se ona sto e makedonsko, so tvoite politikanstki igri sto gi ucite od murtinecot ne proaga brat kaj mene ni kaj nikoj koj ja saka ovaa drzava. Djabe se trudis i ti i tvoite platenici od spisokot na Bihacka, ne vi proaga ednostavno, nikoj od nas nitu sega nitu nikogas nema da se otkaze od imeto Makedonija, od iemto MANU, MRT, Makedonska filharmonija itn itn. Tie prikazki za mali deka deka sme go zacuvale jazikot i identitetot vo koi ni sami vie ne veruvate da si gi cuvas za sebe. Makedonski ajzik i nacionalnost cista macedonian postoi i denes zaverena vo OON, taka da ne mi palamudi i propagiraj ovde non sense raboti za koi dlaboko nikoj ni od vas predavnicite ne veruva

 4. А што ти смета тебе што македонски јазик и националност македонска покрај во ОН, сега постои и во договорот? Кој се откажа од името Македонија? Зар не постои име Македонија во договорот? Многу те заболе тебе дали МРТ ќе се вика РТСМ или МРТ. А исто и дали МАНУ ќе биде МАНУ или поинаку! А ако тоа те заболе, а не те боли што стотици илјади Македонци земаат бугарски пасоши и се нарекуваат Бугари, тогаш брат, нешто не е со тебе во ред.

 5. Eden, ako ne ti se vrat sviga Republika Makedonija erga omnes, zimaj bugarski pasos i srecan rti put zelimo:)) Iscezni i ti i oni drugite od Bihacka na paltniot spisok zemi si gi so tebe. Tolku

 6. Predsedate imate potpolno pravo dago uapsite Zoran Zaev to napravi velepredavstvo na drzavata pa uste i presreken bil koga go potpisuval dogovorot kako koga vozel motor 😈😈😈
  Morate pod hitno da prezemite merki za negovoto ludilo toj ne e dostoen da ja vodi drzavata i vejke toa go dokaza i pod hitno da de proveri sto driga ili tableti e pod za dago pravi ova 😈😈😈
  A i site sto se vo sobranieto ili site se isto ili nekoj im preti ili nikoj od niv nee Makedonec i negi inreresira za Makedonija i Makedonskiot narod

 7. Ivanov se odnesuva ko nem zabluduvač. Nema hrabrost da prezeme inicijativa. Zaev nema “tri čisti”, gi prima naredbite sekoj den i papagalski povtoruva. Ovoj prazno glavec, prodava veter i magla isto ko “pametniot” Pinokijo Mickovski. Dvata marioneti na Bejli pesot, zaedno so Šipcive, Sorosoidite itn. a “členstvata” širat niz narodot, ko ovoj “Eden” pogore relativizira i te pravi glup. Vistinskite patrioti se napagjaat od site strani kako momentalnite protestanti, Bačev, Tvrdokorni, Komitite, itn.

Comments are closed.