Со оглед на тоа дека референдумот за промена на името на поранешната југословенска Република Македонија привлече низок одѕив на гласачи, остануваат нејасни изгледите за т.н. договор за Преспа меѓу Атина и Скопје и за владата на БЈРМ, пишува „Катимерини“.

Весникот се повикува на податоци на Државната изборна комисија на Македонија, според која  одѕивот на гласачите изнесувал 28,8 отсто два часа пред затворањето на избирачките места, со проценета излезност од 34  проценти до крајот на денот од кои „за“ гласале најмалку 80 проценти.

„Договорот, потпишан во јуни на грчката страна на Преспанско Езеро, предвидува балканската земја да го промени своето име во Северна Македонија, со цел Грција да ги укине своите забелешки за нејзиното пристапување во НАТО и во ЕУ. Грција долго време става вето на пристапот на земјата поради стравувањата дека ќе го охрабри иредентизмот.

Договорот помеѓу двете страни предвидува ПЈРМ да го промени својот устав за да стане јасно дека нема иредентистички претензии кон Грција“, пишува грчкиот весник кој потсетува дека опозициите од двете земји се противат на Договорот.

1 Коментар

 1. Прво да ви честитам, за прв пат на сајт кој сака да придобие читатели за референцата во ОН е исправно напишано односно како што е ““поранешна југословенска Република Македонија“““

  Само ме занима што им е на овие Греките, што тоа не им е јасно, какви нејаснотии имаат?
  Ако е околу името на нашата држава мислам е дека кристлано јасно а тоа е дека Македонија продолжува да постои со своето уставно име Република Македонија!
  Со тоа и договорот помеѓу Заев и грчката влада стана беспредметен и ништовен, како никогаш да не постоел, инаку договорот и онака беше потпишан не од македонска влада туку помеѓу приватна компанија “Зораните“ и грчка вљада, ако имаат проблем со тоа што нивната вљада се впуштила да потпишува договори со нарко-картели и квислинзи тоа е нивни проблем не е наш!!!

  Кај се сега севреномакедонците, во која петтокољонашка дупка се сокрија?
  Ќе ги видиме ли утре на улица?
  А утре е само прв ден!
  Е квислинзи “мои“ продадени и не знаете што …. изедовте, цел живот тоа ќе ви биде товар.

Оставете Коментар