„Катимерини“: Заев во Преспа ќе потпише „каков било“ договор

Премиерот Зоран Заев од – како што го ословува „Катимерини’ – поранешната југословенска Република Македонија (ФИРОМ) во саботата изрази оптимизам за потенцијален договор за долготрајниот спор околу името меѓу Атина и Скопје, на технички ниво.

Заев рече дека е „оптимист“, но дека некои „технички детали“ остануваат да се решат, додавајќи дека ќе му се јави на својот грчки колега, Алексис Ципрас, кога овие прашања ќе бидат решени.

Тој рече дека се надева дека договорот би можел да се постигне до крајот на јуни, додавајќи дека двете страни се согласиле да потпишат било „каков договор “во Преспа, северна Грција, во близина на Преспанското Езеро, кое го делат Грција и БЈРМ, како и Албанија.

2 Коментари

 1. Почитуван Премиер Зоран Заев, со посебна почит до Вас и Влада Ви се обраќам, и Ве молам разберете дека Решение за името навистина НЕ ПОСТОИ. НЕ ПОСТОИ, драг премиер, како што НЕ постоело ниту овие 25. год.
  Од 1993, ваков договор подразбира ЕРГА ОМНЕС.
  Драг колега МНР Н. Димитров не е виновен што преговорите фактички пропаднаа, но НЕ по вина на Македонска страна.
  Ова состојба во која НЕМАМЕ РЕШЕНИЕ не разбираат партиите и многу лидери во Република Македонија. Треба ли да имаме повторно пракса кога ќе мораме да удриме со глава во ѕид, и со удирање глава во ѕид ќе добиваме школо и наука.
  Ние треба, драг премиер, први да се повлечеме од преговар. процесот, да барем не се брукаме.
  Со посебна почит до Вас.

  • Za da toj shto mu se obrakash bide “pochituvan” treba da zasluzhi so neshto, a toj osven brukanje, novi dolgovi, korupcija na sekoj chekor, nepravda kon sekoj shto e praveden i ja saka Makedonija, javna prodazhba so Makedonskite interesi i nacionalniot idenitet na drzhavata kako i ethnichkiot identitet na Makedoncite za shto nieden NORMALEN um ne bi nitu pomislil deka toj ima “pazarna vrednost”…drugo AMA BASH nishto ne napravil. Taka da daj proberise i ne se klanjaj na govedo, shto ne zasluzhuva nitu imeto da mu se spomne.

Comments are closed.