Инсистирањето на премиерот Зоран Заев дека името на државата мора да се промени било пресудно за претставниците на Македонска заедница од Малта предвреме да ја напуштат средбата, вели нејзиниот претседател Максимилијан Казаков во разговор за expres.mk.

„Без разлика на нашите спротивни укажувања содржани и во протестното писмо што му го врачивме на министерот за дијаспора Адеми при неговата посета во март, премиерот инсистираше на тоа дека името на државата морало да се промени, за да се избегнеле опасностите со кои таа би била соочена ако остане надвор од евроатлантските организации. Со оглед на целосно различните ставови, заклучивме дека немаме за што повеќе да разговараме и ја напуштивме средбата“, објаснува првиот човек на организацијата што постои 2,5 години и во која членуваат повеќе од 5.000 Македонци што живеат и работат во Малта.

За нивното спротивставување на Законот за употреба на јазиците, кој предвидува албанскиот да стане службен на целата територија на државата паралелно со македонскиот, Заев, како што вели Казаков, „не искоментира ништо, мудро премолче“.

На 40-минутната средба премиерот ги информирал за разговорите со државниот врв на Малта, за потпишаниот договор за признавање на дипломите и дека на ред биле возачките дозволи, дека ќе имало конзуларни денови во оваа земја, а од септември имало можност да се отвори и македонско дипломатско претставништво во Малта.

„Ние побаравме да се помогне за зголемување на времетраењето на работните дозволи за нашинците во Малта од една на две или три години. Тој рече дека мора да се поработи со Малта, со оглед на бројката на нашинци тука“, вели Казаков.

Претседателот на Македонска заедница во Малта е задоволен од „одличниот третман“ на Македонците во земјата со која Македонија воспостави дипломатски односи дури на 25 јануари минатата година.

 

5 Коментари

 1. А зошто вие не му предложивте на премиерот како да го реши проблемот за разликата околу името, а да не се промени името, за да го исполниме барањето на Советот за безбедност, Генералното собрание на ОН и да бидеме примени во НАТО и ЕУ? Или вие мислите дека Македонија нема обврска да постапи по барањето на Советот за безбедност и Генералното собрание на ОН и дека Македонија не треба да влезе во НАТО и ЕУ. Дојдете вие да живеете во таква Македонија, а не да кажувате од Малта во каква Македонија, ние од Македонија, треба да живееме.

  • Еден мајмун или говнар ти и твихојот премиер ако сакате да менвате име подобро ќе е за сите нас сите вие такви гомнари да си заминете од МАКЕДОНИЈА и таму кај и да појдете како сакате така нарекувајте се вртигазовци едни тоа највеќе ви одговара, племе расипано предавничко!

  • Makedonija se saka I od nadvor. I bez razlika kade ziveeme. Jas mislam deka ti pomalku ja sakas od nas koj sme izlezeni od Makedonija .
   Nie sto sme nadvor od Makedonija barem vlozuvame koga ke se vrakame vo Makedonija . Za razlika od izrodi kako tebe koj toa nie sto go ostavivme tamo go prodavate . Jas licno egzekucija ke mu napravam ke go zadavam so 2 prsta koj ke promisli, a ne da proba da go smeni imeto.
   I TI VETUVAM KE ZIVEES VO MAKEDONIJA !
   NO PRASANJETO E VO ILI POD MAKEDONIJA !

  • Pa tie izbegaa od vas. Vomsekoj vas mandat otkinuvavte po po n golem del od Makedonija. A vo ovoj mandat skroz ke ja sjebete.

 2. Laze, jas bev prisuten tamu, ne smeese da pisne, dovel nekoi kako borci nikoj nisto, i sedea do kraj i posle pobegnaa kako kurvi!

Comments are closed.