logo

Последни вести

Солунскиот митрополит утре со литургија за „грчка Македонија“

Солунскиот митрополит Антимос испрати писмо до сите грчки епископи со покана да земат учество во светата литургија што ќе ја отслужи утре во катедралниот...

Грција преплавена со летоци со повик за утрешниот митинг

500 туристички автобуси се ангажирани за превоз на учесниците од цела Грција на утрешниот голем (анти)„македонски“ митинг во Солун. Низ градовите низ цела Грција се...

Ципрас и неизваден од контекст не дава македонска нација

Откако грчкиот весник Етнос со "кликбајт" манипулативна промоција на интервјуто со премиерот Ципрас ја вознемири јавноста со тезата за "непостоење на македонската нација" читателите...

Ристовски: Не сме Данци, Швеѓани или Германци, но полуди сме од сите заедно

Пред продолжението на Европското ракометно првенство со дуелот утревечер од 20:30 часот против Шпанија во Вараждин, полека се вжештува атмосферата и во македонската репрезентација,...