Помошникот на државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, Вес Мичел, потврди дека неговата земја одиграла клучна улога во решавањето на речиси тридеценискиот спор меѓу Македонија и Грција за името на македонската држава.

„Ставивме посебен акцент на зајакнувањето на државите на првата линија на Европа и најмногу излоижени на рускиот геополитички притисок. На Балканот американската дипломатија одигра водечка улога во решавањето на грчко-македонскиот спор за името“, изјави Мичел на денешното сослушување пред Комисијата за надворешни работи на Сенатот.

Тој додаде дека американските дипломати се ангажирани и со Србија и со Косово „за да го придвижат дијалогот предводен од ЕУ“, а се осврна и на Грузија и на Украина.

„Во Украина и во Грузија ги укинавме ограничувањата на претходната администрација за испорака на дефанзивно оружје за отпор кон руската територијална агресија“, објасни Мичел.

 

1 Коментар

  1. amaaaaaaaaan nemoj da ni “pomagate” poveke ! ,,pa neli Rusija se mesala vo makedonskite raboti a sega vie DIREKNO PRIZNAVATE ne se mesate tuku DIREKNO UPRAVUVATE SO MAKEDONIJA ! ! …na ruskata”agresija” vo Gruzija dojdovte vie “patrioti” 150000km daleku od pi4ka si majcina i da dodavate benzin vo oganot……daaaa site tie drzavi NA LINIJA NA OGNOT kako sto velite vie se KURBAN VO VASITE FASHISTICKO-IMPERIJALISTICKI planovi za okupacija na Rusija i Kina i nivno pljackosuvanje i unistuvanje i planot na umobolnite “prosvetleni” za “human” genocid na celata planeta i da ostanat 500milioni robovi kako nekoj si nac-fashisticki nacional-socijalizmus t.e. UBER KAPITALISTICKI KOMUNIZAM ! ! ! !

Comments are closed.