Мицкоски ја објави позицијата на ВМРО-ДПМНЕ за референдумот

Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски по средбите на највисоките партиски тела ја објави пораката до граѓаните за претстојниот референдум.

Неколку недели откако беше најавен официјалниот став Мицкоски вечерва ја парафразираше пораката што тој веќе ја упати на протестот на опозицијата во Кичево минатата недела.

“Нашата татковина е на крстопат и пред историска одлука. Ќе има последици по идентитетот, пасошите и личните карти. Се случува неповратен процес. Македонија е како авион во рацете на адолесцент. На власт е влада без никакви економски резултати. Секој ден има корупциски скандали, изјави Мицкоски во седиштето на опозицијата пред да ја соопшти одлуката на опозицијата за референдумот.

За некои работи не се прави компромис смета Мицкоски според кого договорот за Грција не смее да биде прифатен затоа што се менува уставот, институционалниот идентитет на македонскиот народ а Грција во секој момент може да ја блокира земјата на евроатланските интеграции. Договорот е проблематичен и заради нетранспарентоста и лошо поставеното прашање изјави Мицкоски кој потенцираше дека
ВМРО-ДПМНЕ е за ЕУ и НАТО и за соработка со западните сојузници на Македонија но не и за договорот со Грција.

,,По широките консултации ВМРО-ДПМНЕ смета дека секој граѓанин треба да донесе одлука по сопствена совест затоа што секој граѓанин знае точно што треба да направи. Да го слуша своето срце и својот разум. Партиите нема да одлучуваат туку одлуката ќе ја донесат граѓаните за вака важно национално прашање”, е финалната долгоочекувана одлука на ВМРО-ДПМНЕ за рефендумот закажан за 30 септември.

И по референдумот ќе има корупциски скандали благодарение на власта во државата, вели Мицкоски кој ја цитираше канцеларката Меркел која порачала дека освен името треба да се исполнат и други услови.

Опозицијата ја објавува својата позиција откако во саботата Мицкоски се сретна со канцеларката Меркел на пријателска средба во Скопје на која двете страни ги искажале своите ставови за актуелните теми.

20 Коментари

 1. Каква храбра одлука на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ!!! Ова е вистински лидер, водач на најголемата опозициска партија во Македонија!!! Така прави вистински лидер. Остава секој да прави како што самиот сака. Што треба сега да направат симпатизерите? Самиот Мицкоски од нив бараше да го следат, да го потурнат или да го убијат. Што сега? Да го следат( КАДЕ?), да го потурнат(КАДЕ?) или да го убијат?

 2. Ова е “ТИВОК” повик на БОЈКОТ, и речиси сите ВМРО-вците таквата пораката од лидерот на тој начин ја разбираат.
  Во последната анкета направена од институтот во Скопје 29 % од ВМРО-вците се изјасниле дека НЕМА да Бојкотираат те. околу 150 000. Проценката е дека СДСМ со шиптарите ќе собере 720 000, така да ако се додаде и бројката од 150 000 од ВМРО-вците вкупно ќе има 870 000 излезност. Ова цифра е блиску до 903.169 гласачи те. цензусот, но по говорот на Иванов во ООН на 27. сеп. 2018 во Генералното собрание на ОН, Њу Јорк, излезност од 870 000 би требало да падне за околу 40 000 (од 150 000 од ВМРО-вците) на 830 000 гласачи вкупно излезни.
  ВМРО преку другите изјави и тивката кампања ќе се обиде и овој процент да го намали, поаѓајќи од теза дека „народот знае дека треба да бојкотира”. Но ова теза е генерално проблематична.

  Но, еве јас лично веќе не сум сигурен во претпоставката за 870 000 (или под овој број односно под критичен процент) на излезност !
  Имено, 5% разлика (50 000) лесно е да се „премости”, и ќе биде чудо доколку СДСМ со ДУИ и другите партии не достигне цензусот од 903.169 гласачи.

  Сега во овој момент се работи за „мртва трка” и за жал прогнозите на Германците и САД, пред заминување на Меркел во Македонија ми се чини биле точни!

 3. Sega sto? Mickovski se nadeva ke bide premier, ama na koja drzava? Severna? Dali e i toj ucenet? VMRO DPMNE treba da go izbrise golemoto “R” zasto veke ne se revolucionerni, a mozebi i “NE” zasto i ne se za nacionalno edinstvo. So vakva pozicija na VMRO DPMNE samo mu davaat veter vo grb na Zaev!

 4. Кога СДСМ прашува “која е алтернатива на договорот”?, ВМРО-ДПМНЕ мора исто така да има јасен став! Треба елаборирано јасно да искаже дека ја прифаќа стратегијата на д-р И.Ј. во ООН која како што на многу места овде и по медиумите е објавено опфаќа признавањето на уставното име Република Македонија во ООН! А не, како што сега е случај правење спогодба со земјата која не ја признава Македонија и нашиот национален идентитет како македонски, нашата култура, историја итн.!
  ВМРО мора многу јасно да се произнесе по ова прашање бидејќи утре или еден кога ВМРО повторно ќе биде на власт ако не сака и не можи да се пазари за идентитетот и името со Грција, мора да има алтернатива и мора да ја соопшти истата. Сега и утре ако пропадне спогодбата, Грција нема да оди во преговорите под ниво на erga omnes и промена на идентитетот. ВМРО мора да признае дека само 5% или 10% ќе можи да добие подобар договор или поточно спогодба од оваа, а тоа е повеќе од недоволно одбраната на националните интереси. И затоа, опцијата за воспотавувањето уставното име Република Македонија во ООН едноставно мора да биде на маса. Ваквата стратегија за и во ООН не смее да се крие од народот и партијата мора да ја користи оваа опција во својата контра-кампања. Кога и ако СДСМ прашува ВМРО/ДПМНЕ која е алтернатива на договорот или спогодбата, одговорот треба да биде воспотавувањето на уставното име во ООН или продолжувањето на членството на оваа држава во ООН под уставното име. Со пазарењето со Грција видовме до какво дереџе дојдовме, и понатаму сеуште не знаеме какви меѓу-македонски и меѓу-етнички конфликти и последици овој договор од Преспанското езеро може да изроди.

 5. Добро бе, толку ли си заслепен? Како не разбираш дека НЕ Е РЕШЕНИЕ „воспоставувањето на уставното име во ООН или продолжувањето на членството на оваа држава во ООН“! Цел свет кажува дека единствено решение е договор помеѓу двете страни. Кој земји во ООН ќе прифатат без договор помеѓу Македонија и Грција да се затвори спорот, кога СИТЕ ДО ЕДНА кажуваат дека нема друго решение ОСВЕН ДОГОВОР!!! Како не разбираш дека постои спор помеѓу Македонија и Грција КОЈ ТРЕБА ДА СЕ РЕШИ ВО МЕЃУСЕБНИ ПРЕГОВОРИ. Како не разбираш дека ЕДИНСТВЕНО РЕШЕНИЕ е договор помеѓу Македонија и Грција. Дали ти воопшто ја имаш прочитано Повелбана на ООН? Дали ја имаш прочитано Глава VI од Повелбата (Мирно решавање на споровите) каде се кажува како се решават споровите како што е нашиот со Грција? Дали си толку наивен (да не употребам погруб збор) да мижиш за тоа што пишува во Повелбата и да веруваш дека може да се избегне Советот за безбедност и неговите резолуции? Навистина не е сватливо како размислуваш.

   • Викаш “спор помеѓу Македонија и Грција”??? Каков спор или разлика?
    НИТУ ЕДНА ДРЖАВА НЕ МОЖЕ ДА ИМА СПОР ОКОЛУ ИМЕТО ИЛИ ЕДНТИТЕТ СО КОЈА БИЛО ДРУГА ДРЖАВА!
    ОВА Е ВО МЕЃУНАРОДНОТО ПРАВО JUS COGENS!
    Во науката е докажано дека овој проблем не се решава како “разликата” или некаков “спор” (JUS COGENS!, без разлика на тоа што се вели во 817 или 845),
    туку единствено со ПРИЗНАВАЊЕТО на уставното име Република Македонија во ООН, а НЕ со промената на ИМЕТО или каква било спогодба која е резултат од пазарењето односно преговарање или разговарање за истото !
    Ова е ПРАВО JUS COGENS!

 6. Не знаеш какви меѓу-македонски и меѓу-етнички конфликти и последици овој договор ќе изроди? Последици ќе се решен спор со Грција, влез во НАТО и ЕУ, а со тоа шанси за просперитет на Македонија на сите полиња. Лоши последици ќе има само за ВМРО-ДПНМЕ, затоа што само ВМРО-ДПМНЕ е против договорот. Огромен дел од Македонците и сите Албанци се за договорот. За договорот се САД и сите членки на НАТО и ЕУ, а договорот е поддржан и од Русија и др. земји. За договорот се Меркел и Курц со своите партии, партии сестрински на ВМРО-ДПМНЕ. Каква ќе биде судбината на тотално изолираните Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ? Ќе победи ли на избори со тој дел од македонскиот народ кој го поддржува? Ајде да речеме дека ќе освои најмногу гласови. Ќе има ли мнозинство во Собранието? Во никој случај. Со кого ќе коалицира кога сите Албанците се против него? Кој од НАТО и ЕУ ќе го поддржи кога за најважното прашање не само за Македонија туку и за НАТО и ЕУ, застана спротивно на интересите на НАТО и ЕУ? Последица ќе биде КРАЈ за ВМРО-ДПМНЕ. Затоа сега „цвика“ Мицкоски. Затоа не смее, не само да повика на бојкот, туку му е страв да повика да се гласа против договорот. Како вели:„ Секој граѓанин да донесе одлука по своја совест“. Е, Мицкоски, Мицкоски. Што ти се чинеше. Ќе застанеш против вољата на НАТО и ЕУ, против вољата на САД и Германија. Беда од човек. Водич кој бега да го води народот. Беда од човек.

  • Последицата од спогодбата, ако помине, ќе биде внатрешно самоуништување на Македонија односно урнување на суверенитетот, државноста, и на крај територијалниот интегритет, а се во полза на „Голема Албанија” и Големо-Албанска политика и аспирациите на соседите.

  • НИТУ ЕДНА ДРЖАВА НЕ МОЖЕ ДА ИМА СПОР ОКОЛУ ИМЕТО ИЛИ ИДЕНТИТЕТ СО КОЈА БИЛО ДРУГА ДРЖАВА!
   ОВА Е ВО МЕЃУНАРОДНОТО ПРАВО JUS COGENS!

 7. СДСМ е АНТОМАКЕДОНСКА партија и мора еднаш и засекогаш да замине од политичката мапа на светот! СДСМ е екстремистичката партија која треба да се забрани!
  До СДСМ: ВИЕ ОД СДСМ СТЕ БЕДА И ПРЕДАВНИЦИ!

 8. ВМРО-ДПМНЕ ПОВИКА ДА НЕ СЕ ГЛАСА НА РЕФЕРЕНДУМОТ!
  11 септември 2018 година, Скопје, Македонија – Светскиот Македонски Конгрес (СМК) ја поздравува одлуката на ВМРО-ДПМНЕ да не се гласа на референдумот на 30 септември, бидејќи трите прашања на едно гласачко ливче значат промена на името на државата и идентитетот на нацијата, а ВМРО-ДПМНЕ е против Договорот Димитров-Коѕиас!

 9. Има нешто ДОБРО и Преспанскиот договор! Кога ќе поминат „пречките”, според спогодбата-договорот од Преспа обврската на Македонија е да ги ИЗВЕСТИ 191 држава-членка на ООН дека сме од сега па натаму : „Северна Република Македонија”!!
  И во тој момент претседателот Иванов ќе биде ставен пред СВРШЕН ЧИН! Сакаш-нејќеш мораш да го пратиш контра-писмото до ООН до 191 држава-членка на ООН и Генсекот дека мие и натаму сме Република Македонија!!
  Е па драги моји, од тој момент, кога до ООН Иванов праќа писмото дека ние и натаму сме Република Македонија, а не сме Северна Република Македонија, сакаш-нејќеш почнува процесот за ПРИЗНАВАЊЕТО на уставното име Република Македонија во ООН.
  Со други зборови, по сила на околностите, почнува процедурата која подетално е објаснета од И.Ј.
  И нема бегање од тоа!
  Впрочем, оваа стратегија ни е позната и со примерот „Косово-УНЕСКО”.

  • Да така е! Но треба да се каже уште нешто. Од моментот кога Иванов ќе го прати контра-писмото до ООН членките, Грција ќе се повлече и нема да стави ништо на гласање во нивното Собрание, со што всушност Иванов ќе ја прекине постапката на промена на името те. ратификацијата на новото име во Грчкиот парламент. Грците ќе сметаат дека ЕДНА ОД ОБВРСКИТЕ од Преспанскиот, со потегот на Иванов, НЕ Е ИСПОЛНЕТА, те. не е извршено задолжителното информирање на 191 членка на ООН, и целата прикаска со Преспанскиот ќе биде блокирана те. завршена. Претседателот има моќ и со овој својот потег во ООН да ја блокира промената на името односно Преспанскиот договор .

 10. Го поддржувам ставот на ВМРО-ДПМНЕ, и се приклучувам на новата парола/пароли од некои коментатори на разни места:

  За ПРИЗНАВАЊЕТО РМ во ООН, а НЕ промена на ИМЕТО!

  Не за Спогодбата за ИМЕТО!

  Не за ПРЕГОВОРИТЕ за ИМЕТО!

  Не за манипулативниот референдум!

  НЕ ЗА ПРЕДАВСТВОТО!

  Убеден сум дека РЕФЕРЕНДУМОТ НЕМА ДА ПОМИНЕ!

Оставете Коментар