Мицкоски со неочекуван потег – падна на колена пред македонскиот народ

За време на протестот на најголемиот противник на Договорот со Грција, ВМРО ДПМНЕ во Штип лидерот на опозицијата падна на колена пред присутните и симболично пред македонскиот народ.

Тој одржа говор во кој изнесе низа обвинувања кон актуелната власт, обвинителството, но и медиумите.

“Ми велат никогаш не треба лидерот и претседателот следбениците да го видат на колена. Но, јас имам еден одговор на тоа – ако лидерот не клекне пред луѓето кои ја следат каузата за Република Македонија и за независна Македонија, тогаш не ја заслужува нивната доверба”, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христија Мицкоски во Штип.

Тој го обвини Заев за криминал, купување гласачи и за омаловажување на народот и рече дека државата има еден проблем, а тој се вика Зоран Заев. Нема обвинителството вечно да биде под притисок на власта, ќе дојде ден секој ќе одговара – рече Мицкоски.

Опозицискиот лидер нафрли и обвинувања на сметка на медиумите кои имале нејаснотии околу ставот на неговата партија и рече дека ВМРО ДПМНЕ има став: да остави на граѓаните да постапат по своја слободна волја и убедување.

9 Коментари

 1. Лудак. Да оставиш граѓаните сами да одлучат е НЕМЕШАЊЕ во ставот на граѓаните, а не негов став. Негов став е што ТОЈ ЌЕ НАПРАВИ. Дали ќе бојкотира, дали ќе излезе и ќе гласа против или ќе излезе и ќе гласа за. Тој би кажал свој став но се плаши од САД, Меркел, Курц… КУКАВИЦА.

    • Коментари од лицето потпишано погоре како “ЕДЕН” не треба да се земаат сериозно. Едноставно ЕДЕН е депресивен човек кој има патолошки илузии и пати од хронична шизофренија и депресија. Тој е патолошки полтрон кој слепо верува во својот шеф од БИХАЧКА, лудиот Заев и без самоконтрола измислува сериски лаги и потоа во истите моментално почнува и да верува, а потоа во истите лаги и патолошки ужива креирајќи сопствените илузии и фатаморгани.
     Но најлошо е што своите лаги ЕДЕН ги наметнува на сите во својата „околина” демонстрирајќи синдром на манично-депресивни психози и тотално растројство. Совет до Еден: итно побарај психијатријска помош и не давај навредувачки коментари. Само го ставаш шефот Заеб во посмешна ситуација. Бегај од нет.

 2. Предавникот Заев пати од Биполарна психоза на личноста со циклотимично пореметување и отсуство на личен идентитет односно подвојена личност со нагло менување мислење и расположение!
  Биполарното растројство е психијатриска состојба дефинирана како повторувачки епизоди на значително нарушување на расположението. Овие нарушувања може да се случат во еден спектрум кој се движи од ослабувачка депресија до незауздана манија. Поединците кои страдаат од биполарно растројство вообичаено искусуваат флуидни состојби на манија, хипоманија или она што се нарекува мешана состојба поврзана со депресивни епизоди. Во основа, болеста се состои од две фази кои периодично се менуваат: манија (хиперактивност, восхитеност, радост, чувство на семоќ) и депресија (пасивност, чувство на безволност, безвредност, немоќ, тага и очајување). Овие клинички состојби се разликуваат од нормалните промени на расположението. Растројството има потподелби: биполар I, биполар II, и циклотомично растројство, при што биполар I и II можат да доведат до рапидна цикличност на расположението во текот на годината. Исто така нарекувано биполарно афективно растројство до скоро, неговото сегашно име е од понов датум и се однесува на кружењето меѓу “високи” и “ниски” епизоди; и го заменува стариот термин манично-депресивни психози, назив кој го дал Емил Крепелин (1856 – 1926) во доцниот деветнаесетти и почетокот на дваесеттиот век. Тој е германски психијатар и се смета за основач на модерната научна психијатрија. Новиот термин е создаден за да биде неутрален, и да се избегне стигмата кај пошироката јавност која доаѓа од спојот на зборовите “манија” и “депресија”. Симптомите најчесто се појавуваат во раната зрелост. Дијагнозата се засновува на искуствата кои ги пренесува лицето, како и на набљудувано однесување. Епизодите на болеста се поврзани со емотивна болка и нарушувања, како и се релативно висок ризик од самоубиство!
  Се гледаме на 30. септември!
  БОЈКОТ

 3. abe pusacov eden ne go percepirajte. toj i tie ko nego se vazni ko levoto made od da recime magareto od dedomi koga si gi lizese jajcata. zadolzen si e da pusi i lizi,zatoa ve molam ne mu precete.

 4. Поддршката од партијата за планот и стратегијата на Игор Јанев, Нема друг излез освем Република Македонија преку и во Генералното собрание на ОН.

Оставете Коментар