Грчкиот премиер Алексис Ципрас нема политички легитимитет да го потпише договорот за името со поранешната Југословенска Република Македонија (ФИРОМ), бидејќи договорот не го одобри неговиот партнер во владина коалиција, Независни Грци (АНЕЛ), му рекол лидерот на опозицијата, Киријакос Мицотакис, на претседателот Прокопис Павлопулос на стредбата утрово.

Мицотакис побарал од Павлопулос да осигура дека договорот ќе биде разгледан во парламентот пред да биде потпишан од владата.

За „Скај“ портпаролката на конзервативната партија, Марија Спираки, претходно ја повториоценката на Неа демократија дека владата ппостигнала „лош договор“.

6 Коментари

  1. ШТОМ ЗА ГРЧКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ПРОКОПИС ПАВЛОПУЛОС ОВА Е „ДОБАР ДОГОВОР”, ЗНАЧИ ДЕКА СЕ РАБОТИ ЗА МАКЕДОНСКАТА НАЦИОНАЛНА КАТАСТРОФА!

  2. Пред малку беше Заев мај претседателот Иванов, средбата траеше 5 минути и Заев беше ИЗБРКАН!

    • Е така треба со болниот олош и изродот Македонски велепредавникот Зоран Заев, а и со мајмунот Грчкиот колаборационист ретардираниот кретен Никола Димитров.

Comments are closed.