Некои прашања не заслужуваат одговор – Пишува Роберт Димитриевски

Штом и Хан се активирал со поддршка за најавениот референдум за договорот Заев-Ципрас, со кој се менува личниот опис на тоа што од плебисцитот за независност на 8 септември 1991 година до денес беше познато како Република Македонија, јасно е дека е означен стартот на завршните операции за решавање на „македонското прашање“ за навек. Уште појасно е дека во претстојните три-четири месеци ќе се изврши невиден притисок и однадвор, покрај веќе почнатата кампања на СДСМ и неговите трабанти од владеачката коалиција, за македонските граѓани сами да си стават печат на тапијата со која утре ќе ги удираат по глава сите што ќе мислат да ја кренат и да се обидат да го вратат тркалото на историјата. Исто како со референдумот за територијалната поделба од 2004 година, ќе се нудат шарени лижавчиња (тогаш тоа беше признавањето од САД како „Македонија“), а за возврат граѓаните сами да си пресудат, без да си ги валкаат рацете божемните пријатели од белиот свет.

Нема што, идејата им е за Нобелова награда, како што потрчаа душегрижниците да ги предложат македонскиот премиер и неговиот грчки колега, само уште да убедат најмалку 50 проценти плус еден од идните „граѓани на Република Северна Македонија“ со право на глас да го направат валиден референдумот. Дури и со стопроцентна излезност на гласачите од немнозинските заедници, што е неизводливо поради отсуство од државата, незаинтересираност, а, зошто да не, и одбивање да се учествува во нешто со кое директно им се брцнува во окото на сожителите Македонци, бидејќи само нивниот идентитет е доведен во прашање, главниот збор ќе го има македонскиот народ. Ако се има предвид дека во Македонија има околу 1,8 милиони избирачи, за да важат резултатите од референдумот мора да излезат околу 900.000. Со оглед, пак, на тоа дека, според последниот попис од 2002 година, 64,17 проценти од државјаните на Македонија се Македонци или речиси две третини од вкупното население, јасно е дека топката е во нивни раце.

Затоа и притисокот ќе биде насочен токму врз нив, а власт поддржана од најголемите центри на моќ во светот за тоа има колку сакаш опции на располагање – и „морков“ (зголемување на платите на државната администрација и на пензиите, вработувања во јавните служби и на централно, и на локално ниво, популистички економски мерки од типот намалување и/или укинување давачки итн.), и стап (заплашувања со бркање од работа или со деградирање на работното место и со намалување плата, укинување субвенции за земјоделци или за самовработување, закани со одземање социјална помош или со непродолжување инвалидски пензии итн.). Имаат многу механизми да влијаат врз излезноста, освен еден – не можат да им влезат во главите на луѓето, да ги купат нивните души. Колку некому и да му се чини можеби невидлива во моментов, од срцето на вистинскиот Македонец не може туку-така да се откорне љубовта кон единственото преостанато парче земја на која сè уште може слободно да се самоопредели етнички. Колку само македонски семејства пропатиле и дале жртви од своите најблиски токму поради тоа што се и како влог за слободната и самостојна македонска држава во која денес живеат тие и нивните потомци, за да стават точка на тоа само со едно заокружување со пенкалото. Токму нивната самосвест и нивните емоции се варијаблата што не можат да ја контролираат, колку и да се обидуваат.

Македонците имаат единствена, веројатно и последна шанса, преку својот однос кон најавениот референдум наесен сами да решат за својата иднина и за тоа што ќе им го остават на своите деца и на нивните деца. Само од нив и од никој друг зависи дали ќе паднат на слаткоречивоста на странските емисари што ќе нагрнат летово и на уште еден контингент ветувања од истата СДСМ што е на власт и сега, а го организираше и референдумот пред 14 години, само што тогаш ги убедуваше дека „некои прашања не заслужуваат одговор“. Каква ли иронија на судбината, сега мора да ги убедува да постапат спротивно, меѓу другите, и тие што тогаш ја молеа да не го прави тоа, посебно Македонците од Струга и од Кичево!

Шанса за релативно брзо враќање на власт има и ВМРО-ДПМНЕ, но не со учество на референдумот и со агитирање кај членството и кај симпатизерите во тој правец. Еднаш веќе му направи услуга на најголемиот политички противник при изборот на Бранко Црвенковски за претседател во 2004 година, кога со самото учество со свој кандидат тогаш му помогна да го натфрли педесетпроцентниот праг на излезност. Околностите се исти и со исто постапување на опозицијата како пред 14 години не само што ќе покаже дека не ја научила лекцијата, туку ќе биде и соучесник со СДСМ во проектот „Северна Македонија“, со сите последици врз македонскиот народ не само во неговата матична држава. Ако мислат дека со сите легални средства ќе го урнат на референдум договорот што го прогласија за капитулација, нека се сетат со какви средства беше „избран“ Талат Џафери за спикер на македонското Собрание. Впрочем, нели е легално средство на политичка борба и бојкотот, дотолку повеќе што не чини ни пет пари, а носи политички капитал што може да се валоризира на следните избори?

Секој во животот прави избори, кои му го определуваат животниот пат. И обичните луѓе, и партиите, и цели народи. Македонците се пред историски крстопат и од нив и само од нив зависи во кој правец ќе се движат. Ни од Албанците, ни од Турците, ни од Ромите, ни од Власите, ни од Србите, ни од Бошњаците, со кои битисуваат под ова небо, па ни од „меџународната“. Утре нема да имаат никакво право нив да ги обвинат ако резултатот на референдумот ги одведе во насока за која не се надевале и не ја посакувале. Изговорите од типот „нè излажаа“ и „не очекувавме да биде вака“ по сите премрежиња, посебно во последните неколку години, ќе им вредат колку ланскиот снег. Освен ако не решат дека токму излегувањето на референдумот е излезот и за нив, и за нивните семејства, и за државата, што исто така е легитимен избор, но и тој не остава простор за каење, како по онаа работа.

Како што пееше Каролина Гочева на „Евросонг“ – „Од нас зависи“.

 

10 Коментари

 1. BOJKOT

  Drugar rabotime sekoj od nas kako individui, veke pocnavme, jas licno pominav veke nekolku zgradi od vrata na vrata za da razgovarame so lugeto. Eden covek enmase koj ne bese ogorcen, ne morase ni da zborat, od ocite i od pojavata nivna se gledase taa ogorcenost i gnev. KOga razgovaravme skoro sekoj od niv mi velese dete, bravo, koga vie mladite se obiduvate da pprazgovarate i da soocite argumenti da ne se sekirate za nas vozrasnite, nie veke vo dusata znaeme kako da osgovorime na nivnite lazni vetuvanja, lazni morkovi i pritisoci. BOJKOT

  kolku sum sreken sto nasiot narod znae se, uste poveke custvuva kakva laga i nepravda se obiduvaat da mu prodadat.

  Svesni se, a nie prodolzuvame da ja obikolime sekoja vrata vo drzavata

  • Resenieto e PREKIN NA PREGOVORITE! i pravna procedura vo OON. SEga samo go rusime ovoj tn, dogovor sto kako privatna zurka si go napraile Murtino i Cipras.

 2. Зошто Роберт тресеш глупости? Ќе се менел личниот опис на она што до денес било познато како Република Макдонија? Нели е редно да кажеш КАКО ќе се смени личниот опис, ако тврдиш дека ќе се смени. Ќе се менел идентитетот на македонскиот народ? Па кажи кој е идентитетот на македонскиот народ и КАКО ќе се смени. Со какви средства бил избран Талат Џафери!? Па со какви средства бе Роберт може да се избере претседател на Собрание освен со МНОЗИНСТВО НА ГЛАСОВИ? Немаше мнозинсто на гласови? Зошто не се побара поединечно гласање ако некој се посомнева дека нема мнозинство? Ќе го затвореле „македонското прашање“!? Јаката држава Македонија, големиот богат и силен народ македонски! Ќе решеле прашање на една педа бедна, сиромашна земја! Македонско прашање – ГОЛЕМО ПРАШАЊЕ! Ќе направат ГОЛЕМО И ТЕШКО ДЕЛО – ќе ни додадат одредница Горна на името и ето, го решиле МАКЕДОНСКОТО ПРАШАЊЕ! Ќе го снемало македонскиот народ!? Кому му смета македонскиот народ. Јак и значаен народ! Еден милион луѓе кои живеат во мизерија. Голема и значајна сила која му пречи на меѓународната заедница, на Грција, НАТО и ЕУ! Грција, НАТО и ЕУ, а и другите комшии, не ќе можат да живеат ако постои Македонија и македонскиот народ. Затоа треба да се уништат и тоа како – со тоа што на името на Македонија ќе додадат Горна. И со тоа нас ќе не` снема, ќе престанеме да постоиме! Е, Роберт, Роберт.

  • Ако сме толку малку толку многу беззначајни зошто тогаш се фатиле за нашето име. Нека не препознаат како Република Македонија и нема проблем.

 3. Мартин, која е таа ЛАГА и НЕПРАВДА што сакале да му ја продадат на народот? Кои „аргументи“ си соочил ти дека сакале да продадат лага и неправда? А зошто бе Мартин сакаат да ни продадат лага и неправда? Кому му пречи Македонија? Македонија една педа сиромашна земја? Кому му пречат еден милион сиромашни Македонци? Еден милион е една улица во поголем град. Еден милион бегалци влегоа во Германија и никому не му пречат. Еден милион странски работници работаат во Англија, никому не му пречат. Еден милион има проститутки во Истамбул и никому не му пречат. А ние еден милион сме проблем на Грција, на Бугарија, на САД, на ЕУ, на НАТО, па сите тие сака да не снема и да прстанеме да постоиме, ПА НИ` ПРОДАВААТ ЛАГА И НЕПРАВДА.

 4. Taka e. Samo bojkot. Neka glasaat samo antimakedoncite da vidime kolku se. Da vidime dali ke iskoci kako vo vicot_prviot vojvoda, vtoriot komita a tretiot spion

 5. ОВА Е ЕДИНСТВЕН ДОГОВОР ВО ИСТОРИЈАТА НА ЦИВИЛИЗАЦИЈА СО КОЈ СЕ БРИШЕ НАЦИОНАЛЕН ИДЕНТИТЕТ НА ЕДЕН СУВЕРЕН НАРОД!

  ОВА Е СРАМ ОД НАЈГОЛЕМИ ЦИВИЛИЗАЦИСКИ РАЗМЕРИ!

Comments are closed.