Партнерка на Заев во коалицијата не гласала за уставните измени

Пратеничката Лилјана Поповска од ДОМ која ште е дел од владеачката коалиција не гласала на комисијата за уставни прашања која што вчера реши Собранието на пленарна расправа да одлучува за измени во уставот.

Откако предходно таа и втората пратеника на ДОМ Маја Морачанин не гласаа за Законот за Јазици, ова е втор сериозен удар на малата еколошка партија за владеачката коалиција.

Поповска во 2005 година како дел од владеачката коалиција на СДСМ се спротивстави на Законот за територијална поделба на земјата и влезе во коалиција со ВМРО – ДПМНЕ од која замина за време на Шарената револуција и објавување на прислушуваните разговори.

Една од причините за ваквото однесување на Поповска може да биде и нејзиниот татко Академик Блаже Ристовски кој што пред еден месец се потпиша на писмото против промена на името и Преспанскиот договор на кој се потпиша и прославениот чешки писател Милан Кундера.

Согласно договорот со Грција голем број од делата на академик Ристевски ќе треба да бидат повлечени од учебниците и официјалната државна историографија.

Вчера без неа со 10 гласа “ЗА” и 7 “Против”, комисијата за уставни прашања одлучи уставните измени да одат на пленеарна седница на Собранието во понеделник.

“За” гласаа пратениците на владеачкото мнозинство, а пратениците од ВМРО-ДПМНЕ гласаа “Против”.

Претседател на Комисијата е собранискиот спикер Талат Џафери, а негов заменик е Џеват Адеми.

Членови на Комисијата за уставни прашања се: Бетиан Китев, Енес Ибрахим, Соња Миракоска, Самка Ибраимоски, Лилјана Поповска, Анета Симеска-Димоска, Татијана Лалачевска oд владеачкото мнозинство, Сурија Рашиди и Фадил Зендели од Алијанса на Албанците и БЕСА, како и Никола Груевски, Трајко Вељаноски, Димитар Стевананџија, Нада Ципушева, Дафина Стојаноска, Иван Стоилковиќ и Стојан Миланов од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата.

На седницата не беше присутен екс премиерот Никола Груевски кого го замени пратеничката Невенка Стаменковска, при што сите пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата гласаа “Против” предлогот на Владата.

Во таборот на владеачкото мнозинство недостасуваше Лилјана Поповска.

Пленеарната седница на Собранието е закажана за понеделник во 11:00 часот.

1 Коментар

  1. Оваа Л.П. е жив доказ за тоа што и се случува на Македонија, тоа е онаа кога децата ќе го испоганат сет-целиот труд на нивните родители, па ќе излезат на референдум на кој се бара од нив да се преименуваат во северномачедонци. Мислам дека никој го нема толку навредено нејзиниот татко како што тоа го направи таа! Ете тоа е се добива кога децата ќе им се остават на … да ги воспитуваат, стануваат жртви на културниот империјализам!
    Значи Л.П. откако активно учествуваше во државниот удар од 27 април 2017г. откако се согласи на вљада составена на темелите на тиранската пљтфрома, откако за лични бенефити молчеше за притворањето на 36 лица со конструирано обвинение за тероризам, откако …., сега као и проработела совеста па немало да гласа за уставни промени, море тури им таквото се е тоа петтокољонашко имбецилно племе!

Оставете Коментар