Петир: ЕУ има двојни стандарди за Македонија, договорот носи загриженост

Хрватската европратеничка Маријана Петир тврди дека ЕУ има двојни стандарди за Македонија.

“Процесот на пристапни преговори досега требаше да биде започнат а отворените билатерални прашања требаше да се решаваат за време на преговорите кои не смее да бидат условени”, смета Петир.

Таа вчера во Стразбур учествувала во дебатата за Македонија на која го искажала својот став за Договорот од Преспа.

“Договорот од Преспа потпишан без политички консензус од сите парламентарни партии е причина за загриженост”, смета Петир која е голем пријател и лобист за Македонија во Европскиот парламент.

5 Коментари

 1. Има алтернатива на срамниот тнр. договор-спогодбата за самоукинување и манипулативен нелегален и лажен тнр. Референдум: https://www.change.org/p/united-nations-solution-to-the-name-problem-of-the-republic-of-macedonia-in-the-un

  За призивањето на ИМЕТО во ООН, а НЕ за промената на ИМЕТО!
  Игнорирај го Референдумот!

 2. Смешни сте. Покрај изјавите на Трамп и сите од врвот на САД, врвните функционери на НАТО и ЕУ, Меркел и водачите на најмоќните европски земји, ја најдовте НЕКОЈА СИ ПЕТИР да каже што мисли. Па која е таа Петир, и што фактор во Европа или светот е таа Петир да ни кажувате што таа мислела.

 3. A be (b)eden, podobro da imas 1 iskren prijatel otkolku 100 “drzavnici” kako branko, frcko, pendarovski…. Site so pedigre na pretsedatel ili pretsedatelski kandidat.
  Goolem pozdrav do PETIR.
  Jasno vi e kade ima golemi bukvi, a kade mali?

Оставете Коментар