Претседателот на парламентарната Комисија за европски прашања и поранешен шеф на бугарската дипломатија, Кристијан Вигенин, смета дека одбивањето на Бојко Борсов да се сретне со македонскиот перетседател Ѓорѓе Иванов е мешање во внатрешните работи на Република Македонија.

„Чинам дека тоа е една прилично директна интервенција во еден внатрешен спор во Република Македонија. Од моја гледна точка, премиерот требаше да му објасни на претседателот дека ситуацијата во Република Македонија бара повеќе разум, мудрост, посилен ангажман за изнаоање решение…“

Тој рече дека би сакал да ги слушне позициите на Борисов во врска со откажувањето на средбата со Иванов.

Вигенин рече дека не се сеќава на сличен случај, “барем не во нашата понова историја. Можеби се случило да нема таков прием или средба само ако тоа не е предвидено однапред во програмата“, вели Вигенин за БТА.

3 Коментари

  1. Ало Зоран заблудено чедо, ЕУ кажа дека и без потпис на Иванов ратификацијата ќе биде признаена. Никој жив од НАТО и ЕУ не го есапи Иванов.

    • Znaci site obvrski sto ste gi prezemale za da dojdete na vlast mora da gi izvrsite, a gebelsovata propagandna masinerija (ti) treba da ne udeduva kolku ke bide ubavo ama nie ne mozeme da razbereme.I da znaes samo ke ne obezlicite a nikogas nema da vlezeme nitu vo NATO a uste pomalku vo EU.
      Tolku li ti e ubavo koga za pari ja prodavas drzavata.

Comments are closed.