Потпишан договорот за името Северна Македонија

„Дозволете ми да парафразирам две мисли од Аристоте. Нема да можеш да постигнеш ништо без храброст и надежта е буден сон. Овие две мисли говорат дека кога има надеж и храброст можеш да поместиш планини. Со потпишувањето на овој договор навистина поместивме планини. Кога многумина се сомневаа, потврдивме дека е возможно. Ставаме крај на еден спор. Прашањето беше отворено три децении. Затоа јас и Ципрас и министрите за надворешни работи заедно со нашите претставници, тргнавме во потрага по решение и стигнавме до решение”, рече Заев во своето обраќање пред потпишување на договорот со Грција, пренесе МКД.мк.

Три децении решаваме спор, но за мене е важно дека овие три децении не научија на нешто многу важно, изјави денеска македонскиот премиер Зоран Заев на потпишувањето на договорот, со кој новото име на земјава ќе биде република Северна Македонија.

Договоротго потпишаа министрите за надворешни Никола Димитров и Никос Коѕијас.

6 Коментари

  1. ДЕНЕС НАРОДОТ ИМЕ ЛЕГИТИМНО ПРАВО НА ОТОПОРОТ СО СИТЕ СРЕДСТСВА ПРОТИВ ПРЕДАВСТВОТО!

  2. НЕПОКОР! МАКЕДОНИЈА Е НА НОЗЕ! МАКЕДОНИЈА МОРА ДА ПОБЕДИ!!!
    КРАЈ НА ПРЕГОВОРИТЕ ЗА ПРОМЕНА НА ИМЕТО И КРАЈ НА ПРЕДАВНИЧКАТА ВЛАСТ ВО МАКЕДОНИЈА. ЗА ЛЕГИТИМНАТА БИТКА ВО ООН

  3. По враќањето на власт, ние ВМРО-ДПМНЕ ќе ја примениме стратегијата на професорот д-р Игор Јанев за воспоставувањето на уставното име Република Македонија во Организацијата на Обединетите нации!

  4. Македонци, како граѓанска обврска сите ние граѓани на Македонија да ја потпишеме стратегијата на проф. Игор Јанев за ИМЕТО наше Република Македонија во Обединетите нации!

Comments are closed.