Потпретседателот на ВМРО – ДПМНЕ Николовски под притисок на „60 минути“ на Алфа ТВ

Loading...

Го смени ли односот кон медиумите опозицијата , проверува вечерва Горан Момироски во емисијата 60 минути на ТВ Алфа во 22 часот со потпретседателот на ВМРО – ДПМНЕ Александар Николовски, објавува алфа.мк.

Чувствува ли партијата одговорност за недобивање датум за преговори откако самата учествуваше во пропаста на реформските приоритети. Ќе се судри ли ВМРО со европската народна партија ако повика на бојкот на референдумот? Ќе има ли воопшто референдум? Може ли да се случи референдум заедно со парламентарни избори. Зошто ДПМНЕ се согласи на лажна реформа на разузнавачките служби? Може ли опозицијата да се врати на власт без албански партнер во владата? Влијаат ли на актуелните партиски политики Груевски и Мијалков.. Зошто опозицијата не ја следи сестринската ЦДУ на Меркел и други европски десничари за правата на хомосексуалците? На овие и многу други прашања вечерва во 60 минути на Алфа со Горан Момироски одговара Александар Николовски потпретседател на ВМРО – ДПМНЕ.

Во вториот дел од „60 минути“ порака од режисерот на „Балкан Кан“ и „Трето Полувреме“ најгледаните македонски филмови од независноста. Од Холивуд, Лос Анџелес Митревски со свој видео став за промената на името во прилогот насловен „Секогаш моја никогаш Северна“.

7 Коментари

  1. Се додека ВМРО не разбере дека НЕПОСТОИ решение преку преговори со Грција и дека спасот треба да се бара во ООН, нема соодветно да парира на СДСМ! “Двојната формула” е шарената лага на ЦИА од типот „Клопка за будали”. На оваа утопија како на јадица се фатија и СДСМ и ВМРО!

  2. Момироски, постои една крилатица – „ од умрен душа бараш“. ВМРО-ДПМНЕ ( како и претседателот Иванов), никој од НАТО и ЕУ не ги есапи! Што е важно што ќе каже потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ кога таа партија нема никакво значење за иднината на Македонија во плановите на НАТО и ЕУ? Таа партија уште во времето на Груевски сама се исклучи со своите политики против Албанците во Македонија и против западните земји. Сега со противењето на договорот со Грција кој го прифати целата меѓународна заедница, самата ВМРО-ДПМНЕ си потпиша смртна пресуда. Противењето на договорот со Грција значи противење на НАТО и ЕУ за зачленување на Македонија во тие организации. Дали некој мисли дека НАТО и ЕУ ќе го дозволат тоа? Дали некој мисли дека НАТО и ЕУ ќе дозволат ВМРО-ДПМНЕ и Иванов да им се попречат на патот? Да им го попречат патот на двете најмоќни организации во светот? Не Момироски. Ќе им се каже „дискретно“ што треба да направат и тие ќе го направат тоа. Се заборави ли како Иванов експресно му го даде мандатот на Заев, а Груевски вети дека ќе бидат „конструктивна опозиција“ и протестите „За заедничка Македонија“ моментално престанаа? Кој сериозен се интересира што мисли потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, кога САД и ЕУ сакаат Македонија да стане нивна членка? Да се гледа оваа емисија е попусто изгубено време.

    • Еден, ајде оди во лудница и земи си силни психијатријски апчиња, а САД не име е гајле за такви будали како тебе и гомно које се нарекува СДСМ!

    • И никој во Македонија не се плаши од САД освем шиптарите и СДСМ кои сакаат што подлабоко да се напикаат во газ на САД, но и САД и не Ве ценат со ваша гротескна потчинетост, бидејќи знаат дека од лигави подмолни луѓе и кукавици како Вас немаат никаква корист! Од таквите како Вас шиптарчиња од СДСМ сите се гнасат! Лигуш еден!

Comments are closed.