Македонскиот светски познат стручњак од областа на медицината и професор на Универзитет „Колумбија“ во Њујорк, Горазд Росоклија, репостира на својот профил на „Фејсбук“ нешто што го објавил пред две години, а кое смета дека е соодветно и за актуелниот миг во кој се наоѓа Македонија по денешниот договор Заев-Ципрас.

„КРАТКА ИСТОРИЈА НА МАКЕДОНСКОТО ВРЕМЕ
(потсетување на пред две години напишаното)

Историското ВМРО е интелектуалната елита на Македонија.

Историската КПМ до 1945 година е интелектуалната елита на Македонија во која влезе и најголемиот дел на некогашната ВМРО-елита.

Примитивците, сељаците, провинцијалците (сите три обележја како културни категории, не како професионални или географски одредници) ги елиминираа паметните и чесните, ја киднапираа револуцијата и ја проституираа во сопствена полза.

Прво влегуваа во домовите на луѓето и грабаа сѐ што им се допаѓа, а потоа мораа украденото некаде да го сместат, па ги изградија вилите на Водно. Македонскиот Версај!

Претпоставувам, мирисот на тревата ги потсетуваше дека се овци во трлото на маршалот.

Според личниот (не)морал ги воспитуваа и своите наследници.

И токму тие нивни наследници останаа во Македонија, прилагодувајќи се на мултипартиската ДИКТАТУРА подобро од било кој.

Едуцирани колку што можеа да бидат во системот на образование, доедуцирани (индоктринирани) на курсевите организирани од разните НГО-а (сите исти), како што нивните претходници беа индоктринирани во Кумровец.

Интересот, а не идеологијата која ја немаа и ја немаат, ги зачлени во партиите, правилно распоредени во сите македонски партии без исклучок!

Некои се зачленуваа во една, други во неколку, сѐ според „идеологијата“ која партија што нуди во дадениот момент.

Ние ги гласавме и се каравме меѓу себе, се каравме за шљам од кој нормалните луѓе се срамат.

Во Македонија продолжија да се раѓаат и паметни, и воспитани на чесност, на морал, на етичност, цветот на македонскиот интелект и вредности. Тој цвет, ако успееше да излезе надвор од земјата, остана таму.

Тие што останаа во Македонија, ничиите деца, ничии партиски, деца на родители кои не испокрале за да имаат ‘статус’ во општеството, венееја и венеат сѐ до денес.

Без светлина за да прогледаат, без кислород за да дишат, загушени и тие и македонската држава од ‘децата на државата’ или од биолошките деца на ‘лоповската’ багра, или од партиски деца…

Како логичен резултат на ваквиот ‘историски развој’, имаме исчезнување на македонската држава и еден парадокс?

Луѓе кои со своите способности си ја отвориле вратата на светот и на кои оваа партија, онаа партија, топтан сите партии немаат ама баш ништо да им дадат, се залагаат за зачувување на македонската држава.

Луѓе кои на крајот на 2018 година ќе бидат на бугарска социјална помош со ЕУ-пари, се залагаат за што побрзо исчезнување на македонската држава и попатно ги плукаат првиве кои утре ќе ги молат да ги вработат како прислужници за да преживуваат.

Што ќе прават? Кај ќе одат? Од што ќе живеат? Како ќе живеат?

УКИМ, МАНУ, кои ќе бидат утре?

Стануваме територијално осакатена западно балканска провинција на најсиромашната балканска држава?

Ќе спиеме со главите закопани во песок или ќе се разбудиме и сопствената судбина ќе ја земеме во свои раце?“, прашува членот на Македонска академија на науките и уметностите надвор од работниот состав.

 

14 Коментари

 1. Во светската наука е потврдено дека може да се примено стратегијата на Игор Јанев (https://www.change.org/p/united-nations-solution-to-the-name-problem-of-the-republic-of-macedonia-in-the-un/u/22869606). ВМРО треба да ја прифати оваа стратегија. Треба исто така да ја оспори надлежноста на премиерот кои по Уставот на РМ нема надлежност за склучување вакви договори, посебно и од фактот што задираат во природните права односно ius cogens нормите.
  Ако анализираме тн. договорот, ќе забележиме дека:
  1. остана условот за латиница; 2. остана непреводливост; 3. ерга омнес интерференција; 4 . активен модификатор на идентитетот.
  Природно, претседателот на Грција П. Павлопулос е „пријатно задоволен”. Задоволен е од Заев!

  Една анегдота за резолуцијата 1244 на Советот за безбедност
  Мојот пријател од СДСМ, близок до шиптарите, ме запраша: Види оној Игор Јанев, дали знае дека ние сме „оптеретени со резолуцијата 817″. Веднаш ми текна за резолуцијата 1244 на Советот за безбедност, според која Косово е дел од Србија, а Србија се отепа докажувајки дека поради ова рез. 1244 Косово НЕ МОЖЕ да аплицира во УНЕСКО!
  И мојот одговор на колегата, пријател на шиптарите од Македонија и тие од Косово беше: „Кажи им ова на твоите Албанци од Косово, кои и покрај резолуцијата 1244 на Советот за безбедност секое две години се обидуваат да се зачленат во УНЕСКО, и види што ќе ти одговорат Косоварите”.
  Во тој момент, мојот колега од МНР кои е дипломат остана без текстот. Се му стана јасно.

  Нормално во споредбата со СБ 1244, која е безбедносната рез, во нашата СБ 817, која не е безбедносна резолуција, Македонија нема и не може да има проблем со продолжување членството во ООН.

  Но стратегијата на Косоварите е направена од САД и сите дилеми се расчистени околу 1244, така тие немаат стандардни дилеми кои ги мачат Македонските дипломати или интелектуалците од СДСМ. Кога одат да аплицираат во УНЕСКО, Косоварите не им е гајле за резолуцијата 1244 на Советот за безбедност (според која тие се дел на Србија и протекторат на ООН), туку единствено им е битна математиката која вели дека треба да имаат 105 сигурни држави-членки во ООН, кои со стотина гласови може да ја истуркаат резолуцијата на Генералната Конференција на УНЕСКО.

 2. Да почитуван академик Росоклија така е. Но зошто МАНУ не се огласи? Зошто МАНУ јавно не се изјасни за КРАЈ на преговорите и отфрли срамниот договор меѓу Ципрас и Заев? Зошто МАНУ не ја поддржи јавно стратегијата на Игор Јанев?

  • Дури и Игор Јанев да се кандидира за МАНУ, па и за дописен член во МАНУ можам да се обложам дека не би поминал! Хахахаха!

   • Да посебно ако противкандидатот му е асистент магистер Никола Димитров, моментално МНР на РМ. ХАХА! Николчо ќе има таму поддршката од СДСМ МАНУ-овци! ХАХА!

    • Еве што денес вели МНР Никола Димитров („СТВАРНО ГЕНИЈАЛНО”):
     „Нема поголема должност од директно соочување со најголемиот проблем што со децении ни’ ја попречува иднината. Што нѐ влече надолу како камен врзан за државноста во бурните води на Балканот. Одговорноста да се создаде шанса, да им се понуди избор на граѓаните, на народот, е позначајна од какви било политички калкулации, па макар тоа да значи и политичка саможртва. Со предложеното решение се става точка на сите идентитетски прашалници и предизвици. Македонци, македонски народ, македонски јазик. Се обезбедува европска иднина и НАТО безбедност. Дали договорот е идеален? Секако не. Но, да не заборавиме дека секој успешен договор треба да ги исполни најважните интереси на двете страни. Дали направивме сѐ што можеме во дадените околности? Дали извлековме максимум без притоа да го загрозиме договорот? Апсолутно. И затоа ќе го бранам со сѐ што сум и со целото срце. Зошто се втурнавме во ова? За да можеме да се погледнеме во огледало, да си кажеме дека направивме сѐ за да го фатиме возот за иднината, заштитувајќи го идентитетот и достоинството. За да спиеме мирно. Со мирна совест.
     Ви благодарам на сите за безбројните пораки со поддршка, совети и критики сиве овие месеци. Ги читав иако не секогаш одговорав. Човек е голем, силен и мудар толку колку што му се големи, силни и мудри пријателите“,
     напиша на својот фејсбук-статус Никола Димитров.
     ХАХАХАХАХАХА!

 3. Убаво кажа Росоклија во претходниот коментар на Фејсбук: „ДВЕ БУДАЛИ И ЕДНА ГУСКА” ни уништија Македонија!

 4. ЗАЕВ НЕ Е ОВЛАСТЕН ЗА СОГЛАСУВАЊЕ И ПОТПИШУВАЊЕ НА ВАКВИТЕ ДГОВОРИ И ТРЕБА ДА СЕ СПРЕЧИ ДА ОТИДЕ ВО ПРЕСПА!
  ТОЈ ВЕЌЕ НАПРАВИ ВЕЛЕПРЕДАВСТВОТО!

  СО СВОЕТО ОДНЕСУВАЊЕ ЗАЕВ ДОКАЖА ДЕКА Е ДРЖАВЕН НЕПРИЈАТЕЛ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА!

  АРМИЈАТА НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА ТРЕБА ДА ГО УАПСИ!

  ТОЈ НЕ СМЕЕ ДА ЗАМИНЕ ЗА ПРЕСПА!

  ЗАЕВ Е ТЕЖОК ПСИХИЈАТРИЈСКИ СЛУЧАЈ СО БИПОЛАРНОТО ПОРЕМЕТЕНА ЛИЧНОСТ.

  МОРА ДА ИМА КООРДИНАЦИЈАТА МЕЃУ СИТЕ ПАРТИОТСКИ СИЛИ ВО ДРЖАВАТА И ПОСЕБНО СО ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЗА ДА СЕ ОНЕВОЗМОЖИ НАЦИОНАЛНАТА КАТАСТРОФА И УНИШТУВАЊЕ.

 5. Според Уставот на Република Македонија, според лично дадените гаранции при добивање на мандатот за мандатар, како и според изборната програма на СДСМ премиерот Зоран Заев нема мандат, легалитет ниту легитимитет во име на целата нација да договара промена на нашето вековно име, реагира Демократската фракција на ВМРО-ДПМНЕ.

 6. Со објавениот финален документ од преговорите за името, Република Македонија и Македонците се клекнати на колена. Македонија поради личната каприциозност на нашиот премиер е доведена во ситуација „земи или остави”. Договорот е историски само во поглед на целосното исполнување на грчките предусловите и срамната отстапка на македонските преговарачи. Република Македонија не доби ништо, туку го задржаа она кое го имаше и досега. Република Македонија и Македонците го изгубија Уставот, добивме ново име, ги поделија Македонците од Грција на грчки Македонци и словенски Македонци и со тоа ги прекинаа нивните крвни врски и потекло. Едноставно, Република Македонија доби нов кум во ликот и делото на Зоран Заев. Прифаќањето на ерга омнес и уставната ревизија е голем дипломатски успех за Грција и пораз на Македонија, бидејќи тоа значи користење на новото договорено име не само во меѓународните односи, меѓународните организации, форуми и документи, туку и во рамките на земјата и во сите домашни документи и исправи.
  Посебно сме иритирани од бенигниот и нејасен став, на наметнатото раководство на ДПМНЕ, кој став е во функција на промената на името и прифаќање на понижувачкиот договор. Ставот да се чека референдумот и на него да се каже ,,НЕ” само ја покажува мрачната договорена нечесна игра во која резултатот е однапред познат. Целта е со помош на членовите на партијата да се постигне излезност на референдумот. И затоа членството и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не смеат да потпаднат на оваа манипулација на Мицкоски и наметнатото партиско раководство. Упатуваме апел до пратениците на ВМРО-ДПМНЕ со факти и аргументи да се спротивстават на најавеното гласање на договорот Заев – Ципрас во Собранието на РМ и пред неговото изгласување да поднесат неотповикливи оставки и да побараат нови избори. Само на нови избори еден лидер и политичка партија можат да добијат легимитет од граѓаните за промена на името. Немањето консензус за содржината на договорот го сметаме за основа, истиот да го прогласиме за нелегален и нелегитимен и во блиска иднина да бараме негово целосно поништување.

Comments are closed.