Советник на Заев: Добиваме сигнали за санкции од западни политичари

Западните политичари се обидуваат да ја убедат опозицијата да гласа за промена на името во Собранието а ако не го убедат ВМРО-ДПМНЕ да ги изгласат уставните измени, тие може да ни најават и санкции. Посебно ќе има санкции за најголемата опозициска партија, такви сигнали веќе стигнуваат, вели Исмет Рамадани, претседател на Евроатлантскиот совет, советник на премиерот за интеграции во НАТО и поранешен пратеник во интервју за „Радиото Слободна Европа“.

“И понатаму најдобро решение би било кога пратениците во Собранието би гласале за измените во Уставот, затоа што тоа значи нивна одговорност, а кога велиме одговорност во државата најодговорни и најлегитимни за круцијални и значајни историски одлуки се пратениците, затоа што го црпат легитимитетот од граѓаните. И пред вакви историски одлуки мислам дека треба да размислат добро што ако не помине Договорот во Собрание, а досега нема некоја алтернатива освен да помине, да се продолжи со процесот и најкраткиот пат до членство во НАТО и започнување на пристапните преговори со ЕУ”, вели советникот на премиерот кој открива дека владата веќе добила сигнали дека се можни санкции за Македонија и за опозицијата.

“Можен е и друг начин на обраќање на лидерите и на европските земји и на земјите членки на НАТО, можат, сега претпоставувам, можат да ни најават и санкции, посебно ќе има санкции за најголемата опозициска партија, такви сигнали веќе стигнуваат. Ние имавме една порака од партијата на германската канцеларка Ангела Меркел, која припаѓа во истото семејство на десни партии каде што припаѓа и ВМРО-ДПМНЕ. Мислам дека оваа фаза сега за да ги убедат ВМРО-ДПМНЕ да ги изгласат уставните измени нема да биде само пријателска порака, туку ќе биде и порака која на еден начин ќе им укажува дека можат како политика партија да претрпат и ситуации кои нема да одат во прилог на партијата, а тоа значи дека нема да одат во прилог и на граѓаните во државата”, вели Рамадани.

Линкот до видеото на Слободна Европа

5 Коментари

 1. Зораните имаат хистеричен напад! И овој горе инаку истурен играч на Зораните се обидува преку заплашување (стравот е од искона користен како средство за манипулација), за жал човекот е со скромен интелектуален капацитет како и сите во таа банда, затоа и е вака несериозно третиран.

  Според нивната пропаганда ЕУСА ќе воведе санкции против Македонците затоа што тие не сакаат да бидат преименувани-избришани, ваква пропаганда е својствена само во диктатура и е симбол на нацифашизам, а до колку дојде до наметнување на санкции тоа ќе биде само уште еден знак дека Македонците постапиле исправно затоа што да се сака во друштво со нацифашисти, може да сака само ист таков нацифашист!
  Македонија ќе пропаднала, ќе била изолирана, ќе, ќе, ќе, ќе смислат уште стотици пропагандни флоскули само за да извршат притисок за да протуркат во собрание онаа што намислиле.

  ВИСТИНАТА е следна: секој оној кој во собрание ќе гласа ПРОТИВ ЈАСНО ИЗРАЗЕНАТА ВОЛЈА НА МАКЕДОНЦИТЕ нема изговор тој е, и ќе биде запишан како КВИСЛИНГ-ВЕЛЕПРЕДАВНИК , затоа што поимањето на демократијата само во главите на Зораните е со 35% подршка од избирачите (тоа е диктатура ама оди објани им на Зораните), според сите други дефиниции подразбира 50%+1 се испод тоа се смета за диктатура и терор!
  Да ги оставиме бројките на страна, за тоа кој гласал (Македонци или само малцинства и петта кољона) и зошто, за да се избрише македонската држава, излезноста на Македонците на референдумот според сите показатели изнесуваше помеѓу 14-18%, зошто излегле дали е тоа нивна волја или пак се уценети, или пак толку им сече, е ирелевантно!!!

  Деновиве паралелно се бутка и друг проект, а тоа кој колку пратеници би “освоил“ на следните избори?!? (да не се занесуваат сите ќе бидат губитници само новите партии ќе бидат победници!)
  Еве една моја груба проценка која ја градам врз достапни сознанија:
  *** ако дојде до создавање на ТРЕТ БЛОК во кој би влегле Бачев, Апасиев, Тодор, Солза и Палевски тогаш е сигурно дека тие би добиле повеќе од 30 пратенички мандати;
  *** сегашната парламентарна опозиција би освоила до 30 пратенички мандати но под услов да покаже дека ги контролира своите пратеници и дека нема некој од нив да гласа против Македонија, ако сепак некој гласа сметам дека би имале под 25 пратеници;
  *** кога зборуваме пак за квислиншката коаљиција без обзир на сите обиди за фалсификување, притисоци коалиции и се друго нивниот мах е до 40 пратенички мандати.

  Ова е резултат кој би го имале доколку се распишат избори за 1-2 месеци, а за санкции и слични глупости, тоа се само влажни соништа на редикули од сортата на Зораните-петтатакољонаши!

 2. А да се ебете ти и сите што ѓи спомнуваш. Лесно е сто стапа по туѓ грб. Ајде да ѓи поделиме стаповите пола пола. Немојте веке да бидете албанци туку бидете северно македонски граѓани.

 3. So uceni, zastrasuvanja, lazenje Evropskite fasisti i Zaevci sakaat da go nateraat narodot na ustavni promeni I brishenje na Makedonskata nacija., ama nema da mu uspee nikogas…

Оставете Коментар