Таки Фити: Да се надеваме дека референдумот ќе помине

„Знам дека не може ниту еден граѓанин комплетно да биде задоволен со решенијата на овој договор бидејки на крајот на краиштата променето ни е уставното име. Но, идентитетот е зацврстен, а референцата упатува само на географска одреденица и според тоа треба да гледаме напред и да се приклучиме кон НАТО, ЕУ и да ги отвориме преговорите кон ЕУ. Мислам дека со тој засилен мониторинг кој ќе го имаме и од НАТО и од ЕУ многу посилно ќе напредуваме во реформите“, изјави денеска во Охрид претседателот на МАНУ, Таки Фити.

На промоцијата на зборникот „За и од Киро Глигоров“, Фити вели дека со Договорот од Преспа за Македонија се отвараат доста перспективи, а најзначајно е дека земјава успеала извонредно добро да ги реши идентитетските прашања.

„Тие се зацементирани и тоа по принципот ерга омнес“, вели академик Фити, како што пренесува Алсат М.

5 Коментари

  1. Како може да ми биде зацврстен идентитетот со тоа што најголем дел од историјата на моите предци ќе се избрише и Грци ќе диктираат што ќе учат моите деца.

  2. Da be tene identitetot ti e zacvrsten!!! KOJ SI BE TI DA BIDES VLAV I DA OSTANES VLAV A MENE DA ME PREKRSTUVAS???Ajde ti bidi zitel na vtorata Strana PA od toj agol da razgovarame. Znaci nemakedoncite VO Makedonijaso site sili SE trudat da gi sjebat MAKEDONCITE.

  3. ЕТЕ УШТЕ ЕДЕН ОД МНОГУТЕ КРТОВИ И КРЛЕЖИ ВО Р.МАКЕДОНИЈА КОИ НИ ЈА ОРААТ-ПОТКОПУВААТ ЗЕМЈАТА И НИ ЈА ЦИЦААТ КРВТА ЦЕЛ ЖИВОТ КАКО НА ДРЖАВАТА ТАКА И НА НАРОДОТ. НЕГОВОТО НАЦИОНАЛНО КАКО ВЛАВ МУ ОСТАНУВА КАКО И ДА СЕ НАРЕКУВА Р.МАКЕДОНИЈА А ЗА ОСТАНАТИТЕ ИЧ НЕ МУ Е ГАЈЛЕ. СЛИЧНО Е И ВО МНОГУТЕ ДРУГИ ВАКВИ ЗДРУЖЕНИЈА КОИ СЕ БРАТСКИ ЗДРУЖЕНИ ПРОТИВ СВОЈАТА ДРЖАВА И НАРОД. НА ДРУГИ ДРЖАВИ ИМ ЈА ПОКЛОНУВААТ ИСТОРИЈАТА, ГИ БРИШАТ ДЕЛАТА НА ФАШИСТИТЕ КОИ ГИ КОЛЕЛЕ И СТРЕЛАЛЕ МАКЕДОНСКИТЕ ЧЕДА, СЕ ОДРЕКУВААТ ОД СВОЕТО МАЈЧИНСКО МЛЕКО СО КОИ БИЛЕ ЗАДОЕНИ.

Comments are closed.