“Трето полувреме” бил “глуп филм снимен од будала”

Се вжештува судирот меѓу јавните личности што имаат различни ставови за договорот со Грција за името.

Откако режисерот Дарко Митревски порача дека за Македонија е понижување да прифати промена на името и со тоа идентитетот, тој стана цел на напади од приврзаниците на власта но и на луѓе блиски на опозицијата кои го обвинуваат дека пречесто менува ставови откако лани по 27 април го нападна актерот Владо Јовановски.

Дарко Митревски: Сменете го името и сè сте смениле

Денеска нападот врз Митревски е дело на новинарот Бранко Тричковски според кого филмот на Митревски Трето Полувреме е глуп а авторот е будала.

“Прифаќам дека Договорот со Грција може да му го смени идентитетот на Дарко Митревски, но ако човекот продолжи да снима глупи филмови, сите ќе знаат дека станува збор за иста будала”, пишува Тричковски.

Филмот Трето полувреме според критичарите и публиката е еден од најубавите и најгледаните македонски филмски проекти.

Поради спорната содржина за Бугарија во последно време тој не се емитува во Македонија откако лани во август беше потпишан договорот за пријателство со источниот сосед.

5 Коментари

  1. Со промена на името идентитетот не се менува. Будалата останува будала и кога ќе го промени името.

    • So promena na imeto, identitetot se menuva. Tebe što ti e? Zošto lažeš? Vozvišuvanjeto na Grcite zošto e? I ne gi izednačuvaj site koj nesakaat da ni se odzema imeto, so budalite ko Zaev i tebe. KOJ OSVEN BUDALA SE KOLNI VO SVOITE DECA DEKA NEMA DA GO PRODADE IMETO PA SE VRTI I GO PRODAVA IMETO? Toa e čovek, tie se lugje koj ništo ne im e sveto i koga togaš ke mora da si gi podnesat posledicite. Tie se prirodni zakoni, isto kako što se duhovni.

  2. Eden ti e kuce platenicko koe e zadolzeno da jade gomna i da gi brane stavovite na Murtinskoto kopito , rasprodavac na ancionalnite interesi. Za toa go plakaat taka da toa mu e rabota. A nie ostanatite sme party brejkeri, pa ke im go zagorcime planot i ke im go sjebeme kako i serkogas. Makedonija na makedoncite!

  3. Добро Димитар. Според тебе, будалата кога го смени името престанува да биде будала.

Comments are closed.