И акадеимк Владо Поповски, исто како и неговиот колега од МАНУ, Владо Камбовски, го одобрува договорот со Грција како најдобар можен.

„Апсолутно сметам дека не можеше подобар договор да се направи. Флоскулата во нашата јавност дека некој друг, кога би бил, би склучил подобар договор е илузија и може да се каже дека во ова време нема позитивна улога со оглед на целта, особено кога нема конкретизација што предлага и на кој начин тој би можел да постигне“ вели Поповски којанавави дека ќе излезел и ќе гласа на рефефрендумот, пренесува  „+Инфо“.

Членот на Македонската кадемија на науки и уметности вели дека само оваа вада се осмелила да исчекори, потенцирајќи дека дека тоа е максимум што Република Македонија во овој момент може да добие, а дополнително да си го отвори патот кон ЕУ и НАТО.

10 Коментари

 1. Слушајте го Коѕиас, тој се’ ќе ви каже!
  Коѕијас: Грција е победник во преговорите за името, соседната земја веќе никој нема да ја вика Македонија http://javno.mk/kozijas-grtsija-e-pobednik-vo-pregovorite-za-imeto-sosednata-zemja-veke-nikoj-nema-da-ja-vika-makedonija/
  Името од (страна на државата) ПЈРМ, нема повеќе да може да го користи терминот Македонија!
  И понатаму:
  „Тој во радио интервјуто истакна дека неговата влада се изборила за ерга омнес решение, за разлика од претходните кога Македонија под уставно име била призната од Американците. Коѕиас на грчата опозиција и порача да не крева многу врева околу писмото кое Трамп го испратил до Иванов, по повод денот на независноста , во кое американскиот претседател земјата ја именуваше како Македонија. ЗА тоа, сте сами виновни, ја искара тој опозицијата.
  Американците никогаш не користеле ФИРОМ. Уште во времето на Симитис, САД ја признаа соседната земја како Македонија, а ја признаа и уште 145 други земји. Хипокризијата сега ја допре точката на глупост. Таа беше призната како Македонија за време на владеењето на Нова Демократија и Пасок. А сега се чудат зошто Трамп ја именува земјата со името под која е призната во времето на НД и Пасок. За жал, три-четвртини од земјите ја признале соседната земја како Македонија, а за среќа, со помош на нашиот договор таа ќе стане Северна Македонија.”

 2. Ти што си се потпишал како СМК, дали си ОК? Што си се фатил за тоа што изјавил Коѕиас? Тој Коѕиас е НАТО, ЕУ, ООН, САД ? Дали НАТО, ЕУ, ООН, САД или било кој други се должни да постапат според тоа што изјавил Коѕиас? Или можеби ТИ лично го обожаваш Коѕиас и тоа што тој го кажува за тебе е од најголемо значење?

 3. Pa so takvi predavnici kako sto e toj I nisto podobro I nemoze da ocekuvas. Na predavnicite mu dojde moment I podobar izgovor nemoze da najda za da ja sokrijat nivnata predavnicka alcnost…

 4. Ако е точно дека „(Апсолутно сметам дека) НЕ МОЖЕШЕ подобар договор да се направи”, тогаш решението со Грција НЕПОСТОИ! Не на билатерален начин!!

 5. Е ТОКМУ ОВОЈ ВЛАДО Е СО СИТЕ ВЛАДИ И ОД СИТЕ ЛОКАШЕ ПАРИ А ОД НЕПОСЛУШНИТЕ ЦИЦАШЕ КРВ. КОГА И ОВОЈ Е ПРИМЕН ВО ТАКВАТА ГЛУТНИЦА НА НАУЧНИЦИ МАААНУ ТОГАШ УШТЕ ПОЈАНСО ИМ Е НА ГРАЃАНИТЕ ЗА КАКВО ВЕЌЕ ЗЛОСТОРНИЧКО ЗДРУЖЕНИЕ СЕ РАБОТИ. ЗАРЕМ ОВАА НАША МАКЕДОНИЈА ДОСЕГА НЕМАЛА ПОДОБРИ И ПОДОБНИ КОИ ЌЕ ЗАСТАНАТ ВО ИНТЕРЕС НА ДРЖАВАТА, НАРОДОТ, ИДЕНТИТЕТОТ, ЈАЗИКОТ, ИСТОРИЈАТА, ВЕРАТА, КУЛТУРАТА И ТЕРИТОРИЈАТА. ВО КОЈА ДРЖАВА ЌЕ БИДАТ ПОГРЕБУВАНИ И НА КАКОВ ЈАЗИК И ВО КОЈА ЦРКВА ПОП-СВЕШТЕНИК МОЛИТВА ЌЕ ИМ ОТПЕЕ. ЖАЛНО И СРАМНО!!!

Оставете Коментар