Професорката Билјана Ванковска со директна порака до креаторите од македонска страна на евентуалниот договор со Грција за прашањето за разликата со Македонија.

„Без оглед што ќе потпишат денес или утре, мојата порака е: НЕ ВО МОЕ ИМЕ! Што и да потпишат денес, нема ни уставна, ни историска, ни морална вредност за мнозинството граѓани, за сите наши предци и за сите наши потомци! Ова е политичка лакрдија, кршење рбет, уцена од најдолен вид, потег рамен на велепредавство без никаква полза за иднината на овој народ! Нека ми се мавнат сите ‘утилитаристи’ кои ќе бараат корист од продавањето на сè што ни е свето – утилитаризмот е ново име за филозофијата на продадени души. Сме ги имале во секоја епоха од историјата, ги имаме и денес, ги има и на власт и во опозиција – ама тие немаат право да зборуваат во НАШЕ име! Јас да си кажам пред да почне ‘обработката’ и демонизацијата на сите што нема да ја прифатат капитулацијата во име на НАТО и на ЕУ!“, порача Ванковска преку својот профил на „Фејсбук“.

 

16 Коментари

  • Македонска страна е изиграна “до коска”! Името, всушност, никогаш не беше загрозено, бидејќи Грција играше мајтап со македонската дипломатија.

 1. Атина од самиот почеток не сакаше решението. И се да прифативме, Грција би ни поставила новите услови, кои на крај не би можеле да ги исполниме. Нашиве не разбрале играта со името.

  Ваков тн. проблем НЕМА решение, билатерално.
  Грците од стартот играа игра без намера да се постигне решението.

  Се ова Игор Јанев предвиде уште во јуни прошла година 2017.

  Решението на ваков проблем е во стратегијата која вклучува продолжување на членството на Македонија во ООН под уставното име Република Македонија.

 2. Професорке, Владата ништо не потпишува во името на Билјана Ванковска, туку во името на мнозинството на оние кои гласале на парламентарни избори. Што и да потпишат ќе има уставна, историска и морална вредност за мнозинството граѓани, затоа што тие се избрани од мнозинството граѓани. Не правете мајтап со нашите предци и оставете ги да почиваат во мир. Вие не сте претставник на „сите наши предци“ да зборувате во нивно име. Морбидно е да се повикувате на нив. А што ќе прават потомците е нивно да одлучат кога ќе се родат и наполнат 18 години. Нити во нивно име не можете да зборувате. Не е воопшто јасно на кого мисли Билјана Ванковска кога вели НИЕ. Кого таа претставува? Мнозинството гласачи во Македонија? Мнозинството во Македонија се изјасна на избори. Избра кој ќе го претставува.

  • A za koe mnozinstvo zboruvas ti. Edvaj skrpivte prosto mnozinstvo zemajki gi site albanski partii vo koalicijata. E sega :
   1.Makedonskoto mnozinstvo e vo opozicija
   2.Koi se albancite mene da me prekrstuvaat
   3. Vo 1991 albancite go bojkotiraa referendumot za nezavisnot pa spored toa nema potreba i sega da glasaat (dokolku ima referendum za imeto)
   Zatoa eden(prost broj) ne tupi

   • EDEN …. bez siptarite i bez Bejli i Cadorot ste katastrofa … so vas ne se ni 10% makedonci , sve ste zbirstina od nacionalnosti , osobeno ekstemistite od nacionalnostite koi sakaat da ja vidat Makedonija na kolena ili voopsto da ne postoi . Od takvi izrodi kako vas , nemozeme drzavata da si ja socuvame , sikter bre bezobrazen izrod !!!

 3. Зоран кому му се обраќаш? На партијата СДСМ ( едвај скрпивте…)? СДСМ „скрпи“ мнозинство какво што бара Уставот за да се формира влада. Македонското мнозинство било во опозиција? Не ми е позната таа партија наречена „македонско мнозинство“ и како што јас знам нема таква партија во опозиција. Во опозиција е ВМРО-ДПМНЕ, а дека има и некоја „македонско мнозинство“ во опозиција, тоа не знам. Никој тебе не те прекрстува. Ќе останеш Зоран ( ако се викаш така). А тоа дали Албанците нема потреба сега да гласаат на референдум, кажи им на нив. Можеби ќе те послушаат.

  • ah bre prodadeni dusi , ne mi prodavaj pamet , bori se za tvojata drzava … dosta so servilnost i pikanje u cmar

Comments are closed.