Ексклузивно: Во преамбулата на договорот Македонија е “безимена страна” (ФОТО)

Според договорот до кој дојде expres.mk Македонија во воведниот дел е без било какво име.

Во преамбулата се вели дека договорот го потпишуваат две страни.

Едната е Хеленската Република односно првата страна и втората страна без да се каже која е таа.

Во елаборацијата на договорот се наведуваат принципите и актите на ОН и ОБСЕ, и се вели дека тој е плод на потребата за засилување на мирот, стабилност и безбедноста на Југоисточна Европа.

6 Коментари

  1. Е добро де. Испуштиле да напишат : „бивша југословенска Република Македонија“!

  2. Eden, sakam da mi go ispusis! do grlo! d osetis kako mu e na tvojot mentor Zoran Zoki MUrtino Bugarski. Ne mu e lesno mnogu gi ispusi i pak na kraj ke go jade :))
    Ne za drugo da ne laes bez veze vaka bar i ti da ima zasto posle da laes:)

  3. Мислам дека наскоро некои ќе почнат да сечат вени и да се самозапалуваат поради тоа што Македонија и Грција конечно постигнаа решение на долгогодишниот спор. Праведно решение во кое нема поразени. Некои, и од грчка страна (како „Златна зора“), а и од наша (знаеме кои) не ќе можат тоа да го поднесат.

  4. Eden, jas mislam deka Zajko, kuckata Sekerka i Homo Dimitrov veke vristat i secat veni poso Pretsednikot im go sjeba piknikot kako za zakonot za jacici:)) znaci i ti ke bides del od tie sto ek seecat vreme za sreka:) ma ni eden da ne ostane od vas predavnicite:)

  5. Законот за јазици е изгласан и ќе стапи на сила. Тој е за Албанците. Ако на Албанците не им се брза, а не им се брза, тогаш се`е во ред. Хорхе ќе се глупира уште малку. И така му завршува мандатот. По се` изгледа ќе заврши или во затвор или во лудница. Не може Заев, Шеќеринска и Димитров да се предавници затоа што потпишале договор кој никако не им одговара на „патриотите “ од грчката опозиција.

  6. Odi legni si be, 🙂 taka i ovoj vasiot predavnicki dogovor ke ceka use godina dena u fioka:)) a za godina dena od Zaev ii druzinata ni pepel nema da ostane:)) Inace kolku ti plakaat dnevnica za dnevno serenje pod sekoj psot? za drugar prasuvam nevraboten e pa on bi sral ako sds mu dae ko na tebe:)

Comments are closed.