Комитетот за борба за македонскиот хеленизам најави протест на плоштадот Синтагма во Атина што би требало да се одржи во сабота со почеток во 20 часот.

Дојде момент за ветеното „цунами“ објави Комитетот откако премиерот Алексис Ципрас вчера објави дека е постигнат договор за ново на северниот сосед кој вво композитното име ќе го зодржи терминот „Македонија.

Комисијаа ги поканува Грците на борба што ќе започне в петок наутро. Кулминацијата на акцијата акцијата ќе биде восабота вечер во 20 часот.

Одержувањето на вториот протест е планирано за во Преспа и ќе зависи од тоа дали таму ќе има или не средба на премиерите Ципрас и Заев.

6 Коментари

 1. Napred Grci, udrete i vie neka padne glavata na Cipras kako sto ovde se spremame da ja urneme vladata na Zaev murtinecot bez dva grama mozok.

  Ajmo i vie i nie do daska da gi srusime dvete vladi

  MAKEDONIJA VECNA

 2. Кога не би бил без два грама мозок би разбрал дека тие што се против Ципрас се да ти ја скинат таа глава „без два грама мозок“. Кога би се оствариле нивните желби, од Македонија не би останало ништо. Ни држава, ни Македонец. Тие што ти ги подржуваш во Грција и се радуваш на нивните протести, тие од Македонија би направиле пустина. Тоа ли го сакаш?

 3. Napred Grci lom napravete u sabota ako mozete i u parlament vlezete im, iako citam Kamenos do togas ke ja urne vladata na Cipras pa ke nema kod da potpise od niv. Makedonija e edna i eidnstevna, tugo ne sakame svoe ne davame!!
  Ako nesto ne ti e jasno vrati se od prvo odelenie povtorno moze i ke ti vleze nesto makedonsko u toa suplivata glava odrodena.
  Ustvari ti makedonec si? ne si sto jas prasuvam, makedonec ne bi serel vakvi sranja

Comments are closed.