Возбуда во Грција по објавата од Викиликс

Лидерот на Неа демократија Киријакос Мицотакис повтори дека нема да го ратификува договорот за името постигнат во јуни, откако од Викиликс беше обелоденета 10 години стара телеграма на американската амбасадорка Џилијен Миловановиќ според која Скопје ќе го прифатело името „Северна Македонија“ и во 2008 година ако договорот предвидувал признавање на „македонски јазик и националност“, пишува „Катимерини“.

„Објавата од Викиликс, дека Скопје барало од 2008 година да ја нарекува својата  земја ’Северна Македонија’ и народот  ‘Македонци’, кој наводно го зборуваат ‘македонски’јазик го потврдува на нанајтрагичен начин она што го зборувам со месеци. Дека Ципрас,Каменос и Коцијас сакаа да го презентираат овој исклучително штетен договор – кој го задоволува она што Скопје го бараше со години и беше одбиено од сите претходни влади – како успех на Грција“, рече Мицотакис во изјавата.

„Нова демократија нема да го ратификува овој договор“, рече тој.

Класифицираната телеграма со наслов „Што им треба на Македонците да го решат спорот за името“,од 29 Јули 2008 и беше составена тогашниот американски амбасадор во Скопје, Џилијан Миловановиќ.

Како одговор на коментарите на Мицотакис, министерот за надворешни работи, Никос Коцијас издаде соопштение според кое беше познато дека премиерот на ПЈРМ во тоа време, Никола Груевски, не сакал решение на спорот за името.

„Со цел да ги исмева меѓународните играчи, [Груевски] се преправеше декабил принуден да прифати компромис. Никој не му веруваше, освен, Мицотакис “ наведе Коцијас во соопштението.

Коцијас додаде дека објавувањето на Викиликс покажува Скопје сакаше да го користи своето уставно име ‘Република Македонија’, без никакви измени за домашна употреба – услов што На демократија го прифатила.

Тогашната влада на Неа демократија тврдеше дека најдобро решение за спорот ќе биде името ‘Северна Македонија’ што беше отфрлено во неколку наврати од страна на Груевски.

Викиликс: Каков пакет за името прифатила Македонија во 2008 година?

 

2 Коментари

 1. Се потврдува дека РЕШЕНИЕ за ИМЕТО со Грција НЕ ПОСТОЈИ!
  Државното име не е и НЕ МОЖЕ да биде предмет на меѓународен СПОР или „разлика”, туку може да биде само предмет на меѓународното признавање, како во случај со нашата држава! (Ние не сме признати во ОН под РМ, туку под БЈРМ).
  Уставното име треба да биде признаено од ООН, со резолуцијата со која се продолжува членството во ООН под Република Македонија! (Ваквата Резилуција се донесува со простото мнозинство од присутните).

  • Сите генерации на Македонски политичари од 1993. веруваа во утопија дека ке постигнат “решението” без ERGA OMNES!! Но тоа беше ЗАБЛУДА! ГОЛЕМА ЗАБЛУДА!!
   И самата рез. 817. подразбира ERGA OMNES!! И поради тоа, таквата препорака е ПРАВНО ДЕФЕКТНА! Споровите за државни ИМИЊА не може да постојат! Формулацијата на 817, беше потоа прифатена и во 47/225 на ГС на ООН, и така се проблематизира нешто што не може да се доведува во прашање, а тоа е ИМЕТО и со името и НАЦИОНАЛНИОТ ИДЕНТИТЕТ!
   Јас И.Ј. уште од почеток 1993. приметив дека рез. 817, 845, како и 47/225 имаат правно проблематични димензии!!
   UNGA 1993. Decides to admit the State whose application is contained in document
   A/47/876-S/25147 to membership in the United Nations, this State being
   provisionally referred to for all purposes within the United Nations as “the
   former Yugoslav Republic of Macedonia” pending settlement of the difference
   that has arisen over the name of the State.

   Since there could be no differences between states over their NAMES, its illegal to make statement as : “pending settlement of the difference that has arisen over the name of the State.”!

   A Difference??!!

   Over the State Name !??

Оставете Коментар