Десет отсто повеќе граѓани се за влез во НАТО и ЕУ под името Северна Македонија, во однос на оние кои се против, откри во вчерашното вклучување во „Топ тема“ на „Телма“  Координаторот за НАТО на Македонија, Стево Пендаровски.

„Еве ќе откријам дека според најновите анкети кои не се правени од Владата, но бидејќи немам авторизација да ги соопштам резултатите нема да кажам од кого се правени, разликата меѓу оние кои се за влез во НАТО и ЕУ под името Северна Македонија е 10 до 12 отсто повеќе од оние кои се против“ изјавил Пендаровски како што пренесува „Фокус“.

С’е уште не е утврден датумот кога би се одржал референдумот на кој граѓаните треба да се изјаснат дали го одобруваат договорот за името со Грција, но премиерот Зоран Заев како можни ги спомна 23 и 30 септември односно 7 октомври.

4 Коментари

  1. Многу сте се зајебали ! Ама много ! 30 милијарди за рак да гуи дајете и за свеќи .

  2. Stevane , za tebe samo pendrak u dupe togas ne 10% 100% poveke ke se za nato:)
    Bice dana za megdana, ke gi vidite vasite plus 10%
    da ne bidete samo togas u minus 80% 🙂

  3. Опасна работа, си дозволува да изнесува податоци од рака, се со цел да влијае врз луѓето. Незнам што им стана, дали во прашање е огромна пара, или сите споулавеле. Учени до степен на доктори на науки да не знае да свати дека ЕУ и НАТО не тежи повеќе од промената во идентитетот. Ципрас во очи му вели на Заев не вие не сте македонци туку грагани на северна македонија. Или вашата историја почнува од денес. Ми се чини дека сите тие се опиени со нешто, мозокот не им работи, до вчера зборуваа сосема друго, дури и претседател ќе ни беше, а сега, немам подруг збор освен предавници.

    • za 30 milijardi evra KOPITOTO MURTINSKO i negovata druzina i rodena majka bi prodale pa tek ime i identitet. so te cudi, tuku nie da gi pojebeme u planovite 🙂

Comments are closed.