Заев попусто преговара, Иванов има адут против ерга омнес за името

Претседателот Ѓорге Иванов, кој се противи на решение за името по принципот ерга омнес, има механизми со кои може да го спречи планот на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас земјава да добие нова географска одредница, уставни промени и употреба на новото име и внатре и надвор.

Иванов може да не го потпише указот за ратификација на евентуалниот договор меѓу Македонија и Грција, кој како што најави и премиерот Зоран Заев би се гласал во Собранието со мнозинство од најмалку 61 пратеник.

Со тоа, Иванов како што направи и со Законот за јазиците ќе ја блокира целата процедура договорена меѓу Димитров и Коѕијас.

„Иако целата ситуација упатува на тоа дека не би требало претседателот да не го потпише указот за евентуалниот договор со Грција ако за него гласале мнозинството пратеници, тој може тоа да го стори без разлика колку е издржано или оправдано“, вели поранешниот претседател на Уставниот суд, Трендафил Ивановски, за Слободна Европа на македонски јазик.

Една од причините зошто Иванов по средбата на која Заев ја прифати Илинденска Македонија бараше писмени документи е токму планот врз основа на нив да направи анализа за противуставно и противзаконско поведение и да го спречи планот за ерга омнес употреба на името.

4 Коментари

  1. Иванов само се глупира како што се глупираше со недавање на мандатот и аболицијата. И овој пат ќе се повлече.

    • Slusaj be idiotu eden retardiran i odroden, prekini da jades lajna na sekoja vest i d amudruvas za se sto ne ti odgovara vo tvojata zamilesna predavicno fasiozidna krv! Nitu ke se povlece kako so zakonot za jazici nitu butur. A ako treba i krv ke padne3 za Makedonija se dodeka do posleden od predavnicite smeeto ne vi se sotre ili se dodeka ni posledniot predavnik ne ja napusti ovaa bibliska zemja.

  2. […] Само еден час по средбата Путин – Борисов во Москва, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, категорично негираше дека двајцата претседатели да се договориле за изградба на делница од гасоводот „Турски поток“ како што изјави бугарскиот премиер. […]

Comments are closed.