Започна притисокот врз претседателот Иванов, Борисов солидарен со Заев

Започна очекуваниот странски притисок врз претседателот Иванов, кој што тој вчера го најави одбивајќи го договорот со Грција.

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска во Софија ја откажа договорената средба со образложение дека Иванов вчера го понижил Заев на состанокот на кој премиерот му го предаде договорот за името.

Веснаш по откажувањето на Борисов и бугарското МНР објави дека министерката Захариева нема да се сретне со Иванов.

За разлика од нив претседателот Симеон Радев го прими Иванов со највисоки државни почести.

Предходно и шефот на Европската комисија Јоханес Хан јавно го критикуваше Иванов за отфрлањето на договорот.

6 Коментари

 1. Не е Борисов „солидарен“ со Заев, туку е против деспотското однесување на Иванов. Однесувањето на Иванов е како на Нерон и Калигула, а не како однесување на еден претседател на европска држава во дваесет и први век.

  • СДСМ Експерт Саше Полтико: ОТКАКО ГО ПРОЧИТАВ ЦЕЛИОТ ДОГОВОР, ЗАКЛУЧОКОТ Е СЛЕДЕН: Договорот почнува со реализација етапно веднаш откако ќе се потпише, се додека не се комплетира со уставни измени од наша страна постои можност да се поништи од Грчка страна со тоа што нема да се ратификува и договорот а и нашиот влез во НАТО, кои се планирани во ист тајминг! http://maktel.mk/News.aspx?id=106211
   СЕ СОГЛАСУВАМ!

  • Znaci ako se sprotistavi nekoj na kvislinzite vednas stanuva despot.Vas ve donese medjunarodnata na vlast da ja sjebete drzavava i site treba da molcime.
   Eden ima ii nekoj drug dezuren na sajtov naznacen od kvislinzite od Bihacka ili ste poveke pa koristite ist psevdonim?

 2. Требаше Иванов да оди за Белград, наместо во Софија, би бил причекан од претседателот Вучиќ!

 3. СДСМ не разбира Битно:
  Резолуцијата 817 на Советот за Безбедност на ООН (ПРЕПОРАКА) не е предмет на анулирање, дополнување или дерогирање (со друга резолуција). Исто, Резолуцијата 845 на Советот за Безбедност на ООН (УРГИРАЊЕ/УРЕГЕНЦИЈА) не предмет на анулирање, дополнување или дерогирање (со друга резолуција).

Comments are closed.